A 68 évvel ezelőtti deportálásokra, a gettóba zárt, majd munkatáborokba hurcolt és meggyilkolt izraelita vallású szombathelyi polgárokra emlékeztek vasárnap a vasi megyeszékhely zsidó imaházában. A gyászmegemlékezésen Hende Csaba honvédelmi miniszter, a térség országgyűlési képviselője beszédében úgy fogalmazott: a holokauszt megmaradásunk és összetartozásunk évezredes törtnetének tragikus katasztrófája, torokszorító pillanata. Ha emberségesen akarjuk élni a jelent, és ha meg akarjuk nyerni a jövőt, akkor emlékeznünk kell, és mindent el kell követnünk azért, hogy többé hasonló soha sehol a világon ne fordulhasson elő - fűzte hozzá. Felidézte, hogy Szombathelyről 1944 júliusában néhány nap leforgása alatt egy városrésznyi ember tűnt el. Elhurcolásuk és meggyilkolásuk olyan abszurd, hogy azt csak az tudja átérezni igazán, aki maga is átélte a XX. század borzalmait.
A gyászmegemlékezésen beszédet mondott Hagai Mei-Zahav, Izrael magyarországi nagykövet-helyettese is, aki szerint a "zsidó" szó elhangzására Magyarországon még ma is kigyulladnak a vészlámpák. Ez szavai szerint azért van, mert Magyarországon még napjainkban is antiszemita megjegyzések, antiszemita nyilatkozatok látnak napvilágot a médiában, az utcán, és ami a legsúlyosabb: a magyar politika színterén is. Mindent el kell követni annak érdekében, hogy a közbeszéd, a közgondolkodás és végül mindennapjaink is mentesek legyenek a zsidóellenességtől - szólított fel Hagai Mei-Zahava.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!