Úgy tűnik, az adózási tervekben hasonlóság van a leköszönt Bajnai- és a nemrég megalakult Orbán-kormány között. Annyi a különbség, hogy a havi félmilliónál többet keresők jóval jobban járnának az egykulcsos adóval.
A minimálbéresek is adózni fognak
Kérdéses, hogy mi lesz az ún. szuperbruttóval, az adójóváírás alakulásáról sincs pontos adat, a miniszterelnök ezeket nem részletezte a program bejelentésekor. Pedig két dolog miatt is fontosak, a szuperbruttó ugyanis azt jelenti, hogy a tényleges jövedelmet felszorozzák 1,27-tel és ez lesz az adóalap. Az adójóváírás pedig a kisebb keresetűeket hozza könnyebb helyzetbe.
Példa ez utóbbira a jelenlegi szabályozás a minimálbéresekre. A minimálbér jelenleg hivatalosan 17 százalékkal adózik, éppúgy, mint a kisebb jövedelmek, azonban az adójóváírás miatt a minimálbér után nem kell adót fizetni. Pedig kellene, mégpedig havi 11 760 forintot. Ha marad a szuperbruttó, akkor a minimálbér adója havi 14 935 forint lesz. Az origo.hu táblázatában ezek mind szépen nyomon követhetők. Az origo.hu szerint a legvalószínűbb változat a szuperbruttó megtartása és az adójóváírás eltörlése lesz, vagyis a táblázat utolsó sora lesz aktuális.
Egyébként a tavaly életbe lépett adómódosítás is az egykulcsos adó felé mutatott, ezt k orábban már részleteztük Megint a jólkeresők járnak jól – Adót kalkuláltunk 2010. March 07. 09:28 . A fokozatos bevezetés következtében jövőre évi 15 milliós jövedelemig 17 százalékos lenne az adó, és hát nincsenek sokan, akik ezt a határt átlépik. A Bajnai-kormány terve szerint akik mégis, azoknak 30 százalékot kellett volna adózniuk.
Családi adózás?
Az Orbán-kormány terve így a legmagasabb jövedelműeket hozza jobb helyzetbe, nekik 14 százalékot takarítanak meg. A legrosszabbul pedig a minimálbéresek és a kiskeresetűek járnak az adójóváírás eltörlésével. Ebben van a legnagyobb különbség a Bajnai- és az Orbán-féle tervekben. A Bajnai-terv szerint ugyanis, ha nem is csökkenne jelentősen a kiskeresetűek adója, de nem is nőne, mint a Fidesz elképzelései szerint.
Számukra egyébként valószínű kompenzációt jelent majd az ún. családi adózás, ami azt jelenti, hogy a család összes jövedelmét összevonják és elosztják a család tényleges létszámával, vagyis beleszámítják a gyerekeket. Így azonban – egy átlagkeretű családnál – nem változik semmi, hiszen így is úgy is a 16 százalékos adó alá tartozik a jövedelem.
Egy százalékos adócsökkentés
Apropó, 16 százalékos, egykulcsos adó. Az egykulcsos adó már szerepelt az első Orbán-kormány (1998-2002) tervei között is, akkor azonban még 21-22 százalékos kulcsot tartottak volna reálisnak. Említettük, hogy a jelenlegi szabályozás jövőre gyakorlatilag 17 százalékos egykulcsos rendszert vezetett volna be, ennél mindenképpen lejjebb kellett menni, hiszen a Fidesz ígéreteinek középpontjában állt az adócsökkentés.
Úgy tűnik, teljesítik is ígéretüket. Az alacsonyabb jövedelműeknek 1 százalékkal, a havi 1,25 milliónál többet keresőknek 14 százalékkal lesz kevesebb az adójuk. De ha valóban eltörlik az adójóváírást, akkor a minimálbéresek az eddigi nulla forint helyett havi 15 ezret fognak adózni, a kiskeresetűek adója pedig közel a húszszorosára emelkedik.
Mindettől függetlenül elég nagy még a bizonytalanság az adómódosítás körül, bővebbet majd a parlamenti vita után tudhatunk meg.