2022. október 19-én, a délelőtti órákban akartak ellenőrizni egy magyar forgalmi rendszámú teherautót a vasi rendőrök a 8-as főúton, Vasvár térségében, mivel a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Nemzetközi Bűnözés Elleni Főosztálya Székesfehérvári Osztályának információi szerint embercsempész ült a volán mögött.
Amikor a rendőrök megállították a teherautót, sofőr kiugrott a kocsiból és elmenekült, felkutatása jelenleg is folyamatban van – közölte a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság.
A járműben a sofőrön kívül további huszonhét, magát az ellenőrzés során szír állampolgárnak mondó személy utazott. Az intézkedés során azonban sem személyazonosságukat, sem magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét nem tudták hitelt érdemlően igazolni, ezért a hatályos magyar jogszabályoknak megfelelően visszakísérik őket az ideiglenes biztonsági határzárhoz.
Az ezidáig ismeretlen személyazonosságú embercsempész felkutatására a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság megtette a szükséges intézkedéseket – írják.
Az embercsempészés bűntett egyébként alapesetben egy évtől öt évig, minősített esetben akár öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A bűncselekmény szervezője, vagy irányítója tíz évtől húsz évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható.