Mélyen a zsebébe kell nyúlnia a jövőben azoknak, akiket veszélyes járműszerelvénnyel csípnek el a magyar utakon. A közlekedési törvény február 1-jén életbe lépő szigorítása nyomán ugyanis félmillió forintra emelkedik az úgynevezett horrorkaravánok vezetőire és üzembentartóira kiróható közigazgatási bírság mértéke.
A büntetési tételt azért emelték meg, hogy a hatóságok hatékonyabb léphessenek fel a veszélyes vontatmányokkal szemben, és biztonságosabban lehessen közlekedni a magyar közutakon.
A közlekedési hatóság eddig csak a 3,5 tonnánál nagyobb teherautók rossz műszaki állapotát, elégtelen rakományrögzítését ellenőrizhette. A mostani változás azonban kiterjeszti a túlméretes, túlsúlyos, vagy szabálytalan vontatást végzők ellenőrzését és szankcionálását az M1 és N1 járműkategóriára is.
Vagyis a szerelvények akkor büntethetőek lesznek, ha azok személyautókból vagy kisebb méretű tehergépkocsiból állnak.
A pénzbüntetés mellett a horrorkaravánok visszatartása is lehetséges: a járművek rendszámát és forgalmi engedélyét elvehetik az ellenőrzéskor. A közlekedési törvény a bírság vagy a pénzkövetelés megfizetéséig teszi lehetővé a jármű visszatartását. A személyautókra és kisteherautókra is kiterjesztett szankcionálási lehetőség a járműszerelvények forgalomból való azonnali kitiltását is megalapozza.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!