Csütörtökön rendezték a Gyurcsány Ferenc kontra Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft. és társa sajtó-helyreigazítási per másodfokú tárgyalását a Fővárosi Ítélőtáblán, a plágium-ügyként elhíresült témában. A volt miniszterelnök személyesen nem jelent meg a tárgyaláson. Az elsőfokú perek többségét Gyurcsány megnyerte a Magyar Nemzet ellen.
A történet a következőképpen alakult: 2012. április 30-án a napilap a címlapon kezdődő, és a harmadik oldalon folytatódó cikkét Gyurcsány Ferenc plagizálta a dolgozatát – Gyurcsány Ferenc plagizált címmel jelentette meg, azt állítva, hogy az 1984-ben leadott tanárszakos diplomamunka szinte minden ponton egyezik a volt sógorának dolgozatával. Gyurcsány a valótlan tényállítások miatt, illetve a cikkben közölt tények által keltett hamis látszat miatt kérte a helyreigazítást. Miután ez nem történt meg, a volt miniszterelnök bírósághoz fordult. Az elsőfokú ítélet helyreigazítás közlésére kötelezte az alperes napilapot, amely fellebbezett a döntés ellen.
A tanácselnöknő elmondta, a plagizálásra vonatkozó kijelentés körében Gyurcsány Ferenc azt kifogásolta, hogy a Magyar Nemzet semmilyen módon nem bizonyította, hogy a volt sógor, Rozs Szabolcs szakdolgozatából jogellenes módon merített volna. Az alperes védekezésében arra utalt, hogy a plágium kifejezés nem jelenti annak állítását, hogy a két dolgozat szó szerint egyezőnek lenne tekinthető, rövidebb részek egyezése, forrásmegjelölés nélküli idézése is plágiumnak minősül.
Nem tudott bizonyítani a Magyar Nemzet
A bíróság azonban első fokon kimondta: egyértelmű bizonyíték azonban nem létezik a plágiumra - ehhez azt is figyelembe vették, hogy a pécsi egyetem szakmai bizottsága is ugyanerre a következtetésre jutott. Tehát a plágiumgyanú vonatkozásában kategorikus megállapítás nem lett volna tehető, ezt tényállítás formájában semmiképp nem fejthette volna ki az újság, ezért jogsértő volt ez a kijelentés, hiszen valóságtartalmát bizonyítani nem tudta.
A Fővárosi Ítélőtábla a jogerős döntés indoklása során hangsúlyozta, hogy az első fok helyesen mérlegelte a rendelkezésre álló bizonyítékokat.