Navracsics konzultációja: Az ellenzéki városok már régóta tudják, hogyan kellene segíteni az önkormányzatokat

Kiszámítható működést és finanszírozást szeretnének, és hogy ne vegyék el a pénzüket. Szombathely polgármestere szerint a teherbírásuk határán vannak a városok.

A teherbírásuk határán vannak a városok - mondta lapunknak Nemény András, Szombathely polgármestere, amikor a Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter által bejelentett konzultációról Új konzultációt jelentett be a kormány 2025. December 27. 17:19 kérdeztük.

Nemény szerint Navracsics bejelentése annak a folyamatnak a része, ami hónapokkal ezelőtt kezdődött el, amikor a Megyejogú Városok Szövetsége több javaslatot dolgozott ki az önkormányzati rendszer átalakításához, és ezek nagy részét konszenzussal fogadták el.

A polgármester megjegyezte, minden tárgyalás, megállapodás annyit ér, amennyit betartanak belőle. Ha a jövő évi választások után marad hatalmon a Fidesz, akkor kiderül, hogy megtartják-e a szavukat.

Nemény András hozzátette, külön is tárgyal majd Szombathely helyzetéről és javaslatairól Navracsics Tibor miniszterrel januárban.

A kormány már a választások utáni időszakra készül

Navracsics Tibor már korábban kijelentette Új konzultációt jelentett be a kormány 2025. December 27. 17:19 , a kormány célja az, hogy valamikor a választások után átfogó, az önkormányzati rendszert érintő módosító javaslatcsomagot tudjanak letenni az asztalra, ami mind az önkormányzati szereplőknek, mind a kormányzati szereplőknek "elnyeri a tetszését".

Navracsics a múlt héten egy új konzultációt jelentett be Új konzultációt jelentett be a kormány 2025. December 27. 17:19 , amivel az önkormányzatok működésének átalakításához akarnak információkat, igényeket, javaslatokat beszerezni. Ez az első konzultáció, ami valós kérdéseket feszeget, hiszen az önkormányzatok már a csődhelyzet szélén lavíroznak.

Éppen karácsony előtt derült ki, hogy drasztikusan emelik a szolidaritási adónak nevezett állami elvonás összegét. Szombathelytől például 4,2 milliárd forintot Közel félmilliárddal többet, 4,2 milliárd forintot von el a kormány jövőre Szombathelytől 2025. December 26. 11:01 vesznek el jövőre, Győrtől pedig több mint 13 milliárdot Hatalmas pénzeket vesz el a nagyvárosoktól az állam, Szombathely a középmezőnyben van 2025. December 29. 12:19 .

Kiszámítható, stabil finanszírozás

A Megyejogú Városok Szövetségének 25 tagja van. Közülük 15 városnak kormánypárti a polgármestere, tíznek ellenzéki, utóbbiak közé tartozik Szombathely is. Nemény András polgármester egyúttal a Megyejogú Városok Szövetségének társelnöke.

Az ellenzéki vezetésű megyejogú városok polgármesterei
Forrás: Facebook / Botka László

A Szövetség október elején ülésezett, és mint kiderült Szombathely polgármestere: Adják vissza a súlyadót és az iskolákat! 2025. October 09. 11:15 , a tíz ellenzéki városvezető megfogalmazta a javaslatait az önkormányzati rendszer átalakításához. Egybehangzó vélemények szerint ugyanis a kormány belátta, hogy tarthatatlan az önkormányzatok helyzete, és az átalakítás kidolgozását Navracsics Tibor miniszterre bízták.

A javaslatokról október elején írtunk Szombathely polgármestere: Adják vissza a súlyadót és az iskolákat! 2025. October 09. 11:15 . Alapvető változásokat javasoltak az önkormányzatok finanszírozásának rendezésére rövid- és hosszú távon. Szükségesnek látnák az önkormányzatok hatáskörének és feladatvállalásának növelését is az építéshatósági kérdésekben, illetve az egészségügy és köznevelés területén.

Néhány konkrét javaslat:

  • A kötelező önkormányzati feladatok finanszírozását a tényleges költségekhez igazítsa a kormány, a finanszírozás legyen inflációkövető. Jelenleg a kötelezően elvégzendő feladatainknak csupán a 60 százalékát finanszírozza az állam. Az önként vállalt feladatoknak pedig nagyjából a 20 százalékát.
  • A városi közösségi közlekedést nyilvánítsák kötelező önkormányzati feladatnak. Ami azért lényeges, mert a kötelező feladatokhoz az állam támogatást ad, az önként vállalt feladatokhoz nem.
  • Csökkentsék a szolidaritási adó mértékét, és az adó legyen tervezhető, és nem egy, az önkormányzatok előtt ismeretlen képlet alapján számítanák ki. Ha az iparűzési adóbevételnek a 15 százaléka a szolidaritási adó, akkor attól mindenki számára tervezhető lenne a költségvetés. Szombathely jelenleg az adóbevétele 33 százalékát fizeti be szolidaritási adóként.
  • Javasolták, hogy a versenyképes járások programjában szereplő összeg legalább a felét kapja meg az a település, ahol a lakosság száma több, mint a járás összlakosságának a fele. Ez a program írja elő, hogy az iparűzési adó bevételének növekményét a járás települései között kell elosztani.
  • Az önkormányzatok szeretnék, ha az állam visszaadná a jogköreiket, többek között a közoktatásban, az egészségügyben és a szociális területen. És hogy az állam adja át ezekhez a finanszírozási forrást is. Nemény András egy pár nappal későbbi interjúnkban Nemény András: Szombathely visszakéri az államtól az iskolákat, ha lesz rá mód 2025. October 17. 16:26 azt mondta, hogy ebben az esetben Szombathely is visszakérné az iskoláit, intézményeit.
  • Összegezve, az önkormányzatok fő kérése, hogy kiszámítható, előre tervezhető legyen a finanszírozásuk, és ne vegyék el a bevételeiket.

    Ha minden igaz, januárban indul a Navracsics Tibor által megígért konzultáció. Az első javaslatokat az ellenzéki vezetésű megyejogú városok már megfogalmazták.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet