A szombathelyi MSZP szerint nincs jó válasz a kvótanépszavazáson

Szimpatizánsaikat arra kérik, hogy vagy ne menjenek el, vagy érvénytelenül voksoljanak.

Dilemmát okozott a szombathelyi szocialisták számára a kvótanépszavazással kapcsolatos állásfoglalás, ugyanis alapvetően a demokrácia hasznos eszközének tartják a népszavazás rendszerét - mondta ma sajtótájékoztatójukon Czeglédy Csaba, a párt szombathelyi szervezetének elnöke, a közgyűlés baloldali frakciójának vezetője.

Horváth Soma és Czeglédy Csaba
Szilágyi József / telefonos fotó

Hozzátette, ők minden eddigi választáson, népszavazáson arra buzdítottak, hogy szimpatizánsaik menjenek el, és éljenek jogaikkal. Mint mondta, a városban 12-13 ezer baloldali szavazó van, az ő nagyarányú választási részvételük miatt értek el sikereket a helyi választásokon.Az október 2-i népszavazást viszont értelmetlennek és feleslegesnek tartják, azért hosszú vita után alakította ki álláspontját az MSZP szombathelyi szervezete.

Nem lehet jól válaszolni a feltett kérdésre

Ezért alaphelyzetben arra kérik szimpatizánsaikat, hogy ne menjenek el voksolni október 2-án, de azt is elfogadják,ha valaki elmegy és érvénytelenül szavaz. A népszavazás a demokrácia egyik fontos pillére, az érvénytelen szavazatot is mérni lehet, és ez is üzenet a kormánynak. Czeglédy szerint a feltett kérdésre sem igennel, sem nemmel nem lehet válaszolni, így a távolmaradás és az érvénytelen szavazat is jó megoldás lehet.

Kijelentette, Szombathelyen nem volt választási visszaélés, a bizottságok tagjai tisztességesen végzik munkájukat. Ezért nincs bennük félelem azért, hogy az üresen hagyott szavazólapra később rákerüljön egy X. Az ország más területein vannak ilyen félelmek, itt nincs, ezért azt üzenik szimpatizánsaiknak, nyugodtan dobják be üresen a szavazólapokat az urnákba.

Horváth Soma városi képviselő hangsúlyozta, hogy a népszavazásnak semmilyen uniós jogi következménye nincs, ezt Kövér László is elismerte a közelmúltban egy interjúban. A figyelmet akarják vele elvonni más ügyekről, például arról, hogy Mészáros Lőrinc négy hónappal korábban alakult cége újította fel egymilliárd forintért a szombathelyi püspöki palotát, vagy arról, hogy szintén az ő vállalkozása cseréli országszerte a vasúti sorompókat kétmilliárdért.

Valós félelem

Nyolcmilliárdot költenek a kampányra és a népszavazásra, miközben 200 ezer olyan gyerek van Magyarországon, aki iskolaidőn túl nem jut ételhez. Horváth szerint ezt a pénzt akár az eladósodott kórházakra vagy az egészségügyi dolgozók béremelésére is fordíthatnák.

Azt kérte, hogy szimpatizánsaik ne asszisztáljanak ehhez, és ne menjenek el szavazni.

Czeglédy hozzátette, egy valós félelmük viszont van. Egyértelmű információik vannak arról, hogy a Fidesz szavazatszámláló bizottsági delegáltjainak egy része arra készül, hogy napközben figyelje a választói névjegyzéket, és arról információkat küldjön a főnökének. Ami alapján napközben még mozgósíthatnak.

Európai és keresztény kötelesség

Megjegyezte, érthető, ha a közszférában dolgozók fenyegetve érzik magukat, a választói névjegyzékből látható, hogy ki vett részt a szavazáson. A szavazófülke magányában viszont mindenki azt csinál, amit akar, így az érvénytelen szavazat számukra is megoldás lehet.

Kijelentette, háborús övezetből menekülő családoknak segíteni európai és keresztényi kötelesség, Szombathely amúgy is a segítés városnak tartja magát. Emberi feladat segíteni, és nem asszisztálni a kormány gyűlöletkeltéséhez. Hozzátette, nagyon egyirányú a kormányzati kommunikáció, ezzel csak személyes beszélgetésekkel lehet felvenni a versenyt.

Meg fogják szólítani az embereket, meghallgatják a véleményüket, és arra buzdítanak, hogy ne menjenek el szavazni, illetve,ha elmennek, voksoljanak érvénytelenül. Megjegyezte, Szombathely aktívan kiveszi a részét a kampányból, elvégzik a feladatukat.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet