Hónapok óta tartanak a tüntetések Hongkongban, amit egy törvényjavaslat okozott,de a háttérben ott van Hongkong különleges közigazgatási státusza, és a Kínától való félelem.
Az indulatok milliós tüntetésekben és erőszakban nyilvánultak meg, a tüntetők félelmei szerint a vitatott törvényjavaslat lehetővé tenné, hogy a kínai pártállam kiterjessze fennhatóságát az eddig relatíve szabad és független városra.
Évtizedes viaskodás folyik a demokráciát követelő aktivisták és Peking, illetve a kínai gazdasági lehetőségek fényében a demokráciát kevésbé fontosnak tartó, a Pekinggel szembeni engedményeket elfogadó hongkongi üzleti körök és konzervatívok között. A zászló egyre inkább a Pekinggel szimpatizálóknak áll, de a mostani események azt is jelzik, hogy a demokrata oldal egyre elszántabb.
Az elmúlt hétvégén, a vasárnapról hétfőre virradóra történt összecsapások miatt 44 embert vett őrizetbe a rendőrség. A rendőrök többször vetettek be könnygázt a demonstrálók ellen, akik egy-egy tömegoszlatás után újabb helyszíneken gyűltek ismét össze.
A tiltakozók általános sztrájkot hirdettek, majd hétfő kora reggeltől a közlekedést megbénító akciókba kezdtek, különféle tárgyakkal, például tűzoltókészülékekkel akadályozták a vonatajtók zárását és barikádokat építettek az autóutakon.
A hongkongi repülőtér eddig több mint 200 járatot törölt, miután a légiirányítók közül szokatlanul sokan jelentettek váratlanul beteget. Helyi idő szerint reggel 9 órától a repülőtérre közlekedő gyorsvonat közlekedését felfüggesztették csaknem két órára, ezzel jelentősen megzavarva nyolc másik vonat közlekedését is. A hongkongi kormányzó hangsúlyozta: a hasonló akciók nagyon nehéz helyzetbe hozzák a várost - írja az Index.
Lapunk, a Nyugat.hu kollégája éppen a helyszínen van, azt jelentette, hogy Hongkong belvárosának jó néhány utcája le volt zárva hétfőn délután.
Több ezer fekete pólós fiatal volt a helyszínen, hogy állva vagy ülve hallgassa a szónokokat. Az egyik helyszínen békés és barátságos volt a légkör, míg néhány száz méterrel odébb érezhetően paprikásabb volt a hangulat.
Elég furcsa látvány, ahogy a divatos, méregdrága ruhába öltözött huszonéves diáklányok próbálgatják a gázálarcot, várhatóan már az esti összecsapásokra készülve.
Lírai és szimbolikus jelenet volt, ahogy egy idős hongkongi hölgy brit zászlót lobogtatott magányosan a lezárt belvárosi utcán.
Az egyik kis kifőzdében egyébként azt javasolták a helyiek, ha turisták vagyunk, kerüljük el mesze a tüntetések helyszíneit. Kollégánk hozzátette, hogy ahol ő van, alapvetően békés a hangulat, úgy tudja, a rendőrök csak azokat vitték be, akik nem bejelentette tüntetésen vettek részt.
(A fotókat kollégánk készítette Hongkongban.)