Már három gazdi ücsörög kedvencével szombaton reggel 9 óra előtt néhány perccel a Szombathelyi Állatkórház várójában, amikor odaérek. Az ügyeletre jöttek, ahol a hétvégi napokon 9-18 óráig fogadják a rászoruló pácienseket. Varga Bálint állatorvos, Móricz Anna asszisztens és Komóczi Sarolta recepciós látja el aznap a kisállatokat. És persze a szomszédos patika is nyitva, hogy a gyógyszereket rögtön ki lehessen váltani. Erre az egy napra én is csatlakozom hozzájuk, hogy megnézzem, milyen egy hétvégi ügyelet.
A csapat reggel még nem tudja, milyen nap elé néz és, hogy még egy kis túlóra is összejön egy sürgős műtét miatt. De ahogy Varga Bálinttól utólag megtudjuk, ez a szombat még így is nyugodtnak volt mondható, mert nem torlódtak fel az esetek.
Ami a kezdést illeti, mintha hasonlítana az állatkórház hétvégi ügyelete a Markusovszky-kórházéhoz, hiszen a humán sürgősségire is befutnak szombatonként egy-egy balhé, verekedés sérültjei.
Brúnó, a 11 éves kandúr ugyanis egy éjszakai cicaharc áldozata lett. Hogy a bunyóból végül Brúnó került-e ki győztesen, nem tudjuk, de az biztos, megúszta egy kis sántítással. Varga doktor a röntgen után megállapítja, törés nincs, fájdalomcsillapítót és antibiotikumot ír fel neki.
Tücsök – a benti cica – nem volt ilyen szerencsés. Kiszökött a házból és sántítva ment haza. Kiderül, néhány lábujja el is tört, szerencsére láza nincs. Megkapja a megfelelő gyógyszereket. Hogy szükség lesz-e műtétre, arról Peresztegi Attila, az állatkórház ortopéd specialistája dönt majd.
Aztán Titi biceg be a rendelő ajtaján. A 10 éves nőstény tacskó is a lábát fájlalja. Egészen pontosan egy hólyag lett reggelre az egyik mellső lábán, az ujjai között. Ahhoz, hogy az állatorvos fel tudja nyitni a duzzanatot és megnézze, hogy a bőr alá fúródott-e valami, Titi kap egy kis altatót.
A kutya türelmesen várja, hogy hasson az injekció. Addig legalább nekem is van lehetőségem babusgatni kicsit. Megtudjuk, nincs idegen test a bőr alatt, elképzelhető, hogy valami megbökte a lábát. Azzal, hogy felnyitották a duzzanatot, távozott a gennyes váladék. Kitisztítják a sebet, remélhetően az antibiotikumos kezeléstől hamar meggyógyul.
Míg Varga Bálint Titivel foglalkozik, addig Anna, az asszisztens, a szomszédos vizsgálóban egy balesetes cicának köti be az infúziót. A kismacskával előző nap rohant be megtalálója az állatkórházba. Csempeszkopácson, az út szélén feküdt, egy autó ütötte el. A hölgy, aki be is fogadta a cicát, éppen munkába tartott, de amint meglátta a sérült állatot, hívta az állatkórházat és azonnal indult vele Szombathelyre.
A macska traumás koponyasérülést szenvedett. Még pénteken komplex vizsgálaton esett át. Szerencsére belső vérzése, törése nem volt, de ezekben a napokban sűrűn kell látnia orvosnak.
Az állat a baleset óta nem akar enni, ezért az asszisztens vízzel hígított, a lábadozó állatoknak kifejlesztett eleséget ad neki fecskendővel. „Végre eszik” – örül új gazdája, aki ugyanígy próbálja majd otthon is etetni. Mivel erős ütés érte az állat koponyáját, elképzelhető, hogy maradandó agyi károsodása lesz, lehet, hogy az egyik szemére nem is lát. De ilyenkor ezt még biztosan nem lehet megmondani – magyarázza Varga Bálint. A cica kezelése eltart még egy darabig.
Egy moszkvai őrkutya varratszedésre jött, gyomorcsavarodása volt, műteni kellett. Most nem próbálják meg feltenni a vizsgálóasztalra, inkább a járólapon fektetik el a kutyust, néhány perc alatt pedig meg is szabadítják a varratoktól, amit végig békésen tűr, a műtét után ez már semmiség. „Nem szép a seb” - jegyzi meg a gazdának Varga doktor és antibiotikumot ír fel.
A körülbelül 50 kilogrammos kutyát egy szinte tenyérnyi, néhány hetes, Szentpéterfán talált kiscica követi. „ Két utcán át jött utánam a buszmegállótól, úgy döntöttem, az enyém lesz” – árulja el a fiatal nő, aki magához vette a súlyosan macskanáthás kis állatot.
Miután az állatorvos megtisztítja a váladéktól a cica szemét, az máris élénkebb lesz. A macskanátha egy vírusos megbetegedés, főleg a fiatal, talált cicáknál gyakori, mert nekik még nem olyan fejlett az immunrendszerük, hogy hatékonyan le tudják küzdeni ezt a fertőzést. Immunerősítőt, antibiotikumot, gyulladáscsökkentőt kell kapniuk. Fontos az is, hogy a szemet és az orr környékét vízzel, vagy a humán patikában beszerezhető bórvízzel rendszeresen tisztítsák.
A cicus után is egymást váltják a betegek a rendelőben, egy percre sincs megállás. Többek között kullancscsípéses yorki, szem és gyomorpanaszokkal küzdő francia bulldog, sántikáló golden retriever és lázas kiscica is megfordul a szombati ügyeleten. Mindegyik ugyanolyan fontos, az állatok a legjobb ellátást, a gazdik pedig részletes tájékoztatást kapnak.
Ultrahangvizsgálat és vérvétel után derül ki a hasnyálmirigy-gyulladás egy középkorú keverék kutyusnál. Infúziót, fájdalomcsillapító-kezelést, antibotikumot, gyomorvédőt, hányáscsillapítót is kap több napon keresztül, ami remélhetően meghozza az eredményt.
Aztán az ügyelet vége előtt 10 perccel jön a telefonhívás: egy császármetszésre váró francia bulldogot hoznak. Ez a fajta általában természetes úton nem tudja világra hozni utódait. Ennek a kutyusnak egy egészséges kölyke születik Varga doktorék segítségével, ráadásul nagyon jó súlyban is van a kicsi.
Igazi sikerélménnyel fejeződik be tehát a szombati ügyelet, aminek eseményeit még követni sem volt egyszerű, nemhogy ellátni a négylábú pácienseket. De Varga doktorék lelkesedése az elsőtől az utolsó betegig kitartott és ez biztos, hogy nem az újságírónak szólt.