Balogunyom, ahol még a márciusi ifjak is tekerhettek egy jót

A településen már évek óta elsősorban a biciklizésről szól a nemzeti ünnep. Ez most sem volt másképp.

Egy áltagosnak korántsem mondható március 15-ön vagyunk túl. Az ország jelentős része Budapestre figyelt, ahol a két nagy politikai párt most tartotta utolsó nagy erődemonstrációját a választások előtt.

Épp ezért kicsit kevesebb figyelem jutott a helyi eseményekre, pedig van néhány, amiről érdemes több szót ejteni. Ilyen Balogunyom is, ahol most már hagyomány, hogy március 15-én kerékpárosversenyt és biciklis felvonulást tartanak.

Az események többségén én is ott voltam – egyrészt, mert érdekelt az esemény, másrészt meg ez a legjobb alkalom arra, hogy előszedjem a biciklimet és hivatalosan elindítsam a szezont. Igaz, utóbbi most nem jött össze, mivel a jó idő miatt idén már többször tekertem. Az idő, ahogy a korábbi években, most is jónak tűnt – főleg úgy, hogy odafelé hátszelem volt, így még tekerni se nagyon kellett.

Tour de BAKER 2026
Maczkó Márk

Végül egy óra előtt tíz perccel érkeztem a helyszínre, ahol ekkor még nem voltak túl sokan. Folyt a regisztráció, a korán érkezők pedig türelmesen vártak a kezdésre. Már negyed kettőt is mutathatott az óra, amikor Mohos Géza, a szervező Balogunyomi Kerékpáros Egyesület elnöke elindította a biciklis felvonulást.

„A mini-Békemenet”

Ezután tűnt fel, hogy egyébként egyáltalán nincsenek kevesen, a résztvevők elég hosszú sorban bicikliztek végig a faluban.

Mint egy mini-Békemenet – jegyezte meg viccesen az egyesület elnöke, miután arról beszélgettünk, hányan is tekerhettek éppen.

Tour de BAKER 2026
Maczkó Márk

A felvonulás ezen kívül túl sok izgalmat nem tartogatott: két éve Balogunyom: a hely, ahol a kerékpározásról szól a nemzeti ünnep 2024. March 15. 19:05 még az egyesület elnöke egy tandembiciklivel vonult, idén ez már nem volt – főleg azért, mert nem lehetett tekerni. A vonulók körülbelül húsz perc alatt körbe is értek.

Ezután kezdődött a település rövid ünnepi megemlékezése. És itt most a röviden van a hangsúly, mert ahogy Mohos Géza fogalmazott, azok a politikusok, akik hosszabb beszédet mondanának egy ilyen rendezvényen, éppen Budapesten vannak.

Tour de BAKER 2026
Maczkó Márk

Az ünnepségen előbb három kisfiú szavalta Petőfi Sándor Nemzeti dalát, majd Tarsoly Alfonz polgármester szólt az egybegyűltekhez, aki elsősorban a választás fontosságáról beszélt. Mint mondta, sok helyről hallja, hogy majd mások eldöntik a szavazni nem akaró helyett, hogy merre menjen az ország. A márciusi ifjak azonban nem ilyenek voltak – és nem is hagynák, hogy mások döntsenek helyettük.

Indul a verseny – némi újítással

Aztán elkezdődött A Nagy Verseny, ami érdemben nem változott a korábbiakhoz képest: a különböző kategóriákban induló versenyzőket kettesével szólították, és indították el. Aztán kétpercenként ugyanez ismétlődött addig, amíg el nem fogytak a jelentkezők.

Újdonságként már a legkisebbek is részt vehettek a megmérettetésen – nekik hozták létre az úgynevezett „törpefutamot”. Ebben a csoportban a három és hat év közötti kicsik indultak, akik – szüleik társaságában – tettek egy kisebb kört Balogunyomon belül.

Tour de BAKER 2026
Maczkó Márk

A szervezők tájékoztatása szerint a következő eredmények születtek a versenyen:

  • Törpe kategória első helyezett: Kiss András Imre (4 perc 38 mp)
  • Gyermek kategória első helyezett: Kiss Benedek (38 perc 22mp)
  • Senior kategória első helyezett: Tóth Gábor (36 perc 05 mp)
  • Felnőtt női kategória első helyezett: Császár Kornélia (35 perc 15 mp)
  • Felnőtt férfi első helyezett: Magyar Ádám (29 perc 20 mp)
  • A jelentkezők egyébként ajándékba kaptak egy emlékpólót, egy balesetmegelőzési ajándékcsomagot és egy emléklapot. A felnőtt kategóriák (felnőtt női, férfi és szenior) dobogósait éremmel jutalmazták, továbbá az első helyezett sportutalványt, a második és a harmadik helyezettek pedig egy üveg pezsgőt kaptak.
    A törpe és a gyermek kategória első három helyezettjét szintén éremmel díjazták, de minden induló kapott csokit is.

    Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

    A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
    A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
    Google Favicon
    Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet