Zuhan az angol gazdaság értéke
Az Egyesült Királyság gazdasága két óra alatt 350 milliárd dollárt vesztett az értékéből. Ennyi pénzt 40 év alatt kellett volna befizetniük az EU-ba.
Cameron lemondott
A brit miniszterelnök ma reggeli nyilatkozatában bejelentette, a népszavazás eredménye miatt lemond.
A kilépés egy hosszabb folyamat lesz, két év alatt kell lezárni a tárgyalásokat, így egyelőre nem kell komolyabb változásoktól tartani - mondta. A kormányfő ugyanakkor megnyugtatta az Angliában dolgozó külföldieket és a külföldön dolgozó angol állampolgárokat, hogy egy darabig nem kell új szabályoktól tartaniuk.
Korábban írtuk
Váratlan eredmény a brit uniós népszavazáson: az előrejelzések szerint 52-48-ra a kilépéspártiak nyernek. Az eredmény óriási meglepetés az utolsó közvélemény-kutatások jóslataihoz képest, még a brexitpártiakat is meglepte. Magyar idő szerint fél 7 után 94 százalékos feldolgozottságnál már több, mint egymillió szavazat az előnyük, 51,8 százalék körül állnak.
A kilépés várható következményeiről
tegnap írtunk
A magyar cégek is megszívják, ha a britek kilépnek az EU-ból
2016.
June
23.
13:12
.
A font árfolyama összeomlott. David Cameron miniszterelnök sorsa bizonytalan: a miniszterelnököt a kilépéspárti UKIP vezetője, Nigel Farage lemondásra szólította fel, ugyanakkor pártbeli ellenfelei este levélben arra kérték, maradjon. Bizonytalan a megosztott ország jövője is: Anglia és Wales a kilépésre, Skócia és Észak-Írország a maradásra szavazott. A Sinn Fein már az ír egységről szóló népszavazást követeli.
A skót kormány egyik tagja máris jelezte, hogy Skóciának az EU-ban a helye. Újabb népszavazást kezdeményezhetnek a skót nacionalisták a Nagy-Britanniából való kiszakadásról.
Észak-Írországban is a többség a maradásra szavazott. Az ottani ír nacionalisták már arról beszélnek, hogy ki kellene lépniük Nagy-Britanniából, és csatlakozhatnának inkább az EU-tag Írországhoz.
Anglia kilépése lavinát indíthat el, a holland Szabadságpárt elnöke közölte, hogy most ők jönnek a kilépéssel, és elkezdi szervezni az ottani népszavazást.
A legutóbbi közvélemény-kutatások adatai szerint az EU-ból valü kilépésre főként az idősebbek és az alacsonyabb iskolázottságúak szavaztak. A YouGov intézet 4772 brit megkérdezésével a szavazás napján végezte a felmérést. A részletes adatokból egyértelműen látszik, hogy a 65 évesnél idősebbek 61 százaléka az EU elhagyására voksolt, az 50-60 éveseknek az 56 százaléka menne, a 25-49 éveseknek már csak a 44 százaléka, a 18-24 évesek között pedig csak 25 százaléka szavazott a kilépésre.
Absolutely brilliant poll on Brexit by @YouGov pic.twitter.com/EPevG1MOAW
— Tancredi Palmeri (@tancredipalmeri) 2016. június 23.
Az iskolázottság is erősen korrelált az eredménnyel. A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 71 százaléka a maradásra voksolt. A szavazólapon egy kérdés és két választási lehetőség szerepelt. A kérdés így hangzott:
Az Egyesült Királyság az Európai Unió tagja maradjon-e, vagy lépjen ki az Európai Unióból?
Végleges eredmény ma délelőtt várható, rövidesen megszólal Cameron miniszterelnök, elemzők szerint várható, hogy bejelenti lemondását.
Légy része az igazságnak! 2023. november 27-től december 11-ig tart támogatás-gyűjtő kampányunk. Ennek során 3 millió forintot szeretnénk összegyűjteni. Minden forint számít!