Tovább nőtt a Nyugat-Európában élő magyar állampolgárok száma. Az Eurostat 2017-es adatai és a Portfolio friss becslései alapján tavaly már több már mint 610 ezer magyar állampolgár élhetett az Európai Unióban más tagállamaiban, ráadásul ez a szám mintegy 25 ezerrel magasabb, mint 2016-ban volt.
A számok ugyan azt is mutatják, hogy lassult a nettó kivándorlás, de szó sincs a folyamat megfordulásáról. Ráadásul a korábbi évekhez hasonlóan továbbra is a fiatal, munkaképes korú népesség megy el Nyugat-Európába dolgozni.
Mostanra szinte minden tagállam közzétette a friss adatait, melyeket az Eurostat összegzett, de a fontosabb célországokat a Portfolio.hu is igyekezett az eredeti forrásból összegyűjteni - ezeket a táblázatokat használjuk mi is:
Negyedmillió magyar élhet Angliában
A táblázatból látszik, hogy a másik legfontosabb kivándorlási célpont Nagy Britannia mellett Németország. De a közeli Ausztriában is tömegen, több mint 77 ezren költöztek át.
Azért érdemes egy pillantást vetni arra is, hogy ezek a számok hogyan viszonyulnak az előző év adataihoz képest néhány fontosabb célország esetében. Így kiderül például, hogy Németországban is átlépte a 200 ezret az ott élő magyar állampolgárok száma, de nőtt a kiköltöző magyarok száma Ausztriában is.
A vizsgált 22 tagállam közül csak négyben (Bulgária, Észtország, Görögország, Franciaország) csökkent a magyarok száma, három esetben (Lettország, Olaszország, Egyesült Királyság) stagnálással számolunk, miközben a többi tagállamban nőtt a magyarok száma.
Érdekes továbbá, hogy például Csehországban majdnem ezerrel több magyar regisztrált, mint 2016-ban, de ebben az összehasonlításban például Litvánia vagy Lengyelország is egyre népszerűbb célpontnak számít:
2010 óta így alakult a legfontosabb célországokban a magyar kivándorlók száma
Egy biztos, ebből az egy grafikonból is kitűnik, hogy az egyik fontos célország esetében sem mondható el, hogy már visszafordult volna a trend és csökkenne az ott élő magyarok száma:
A tendencia a hivatalos statisztikában is emelkedést mutat a szigetországban élő magyarok számát illetően - ezen az ábrán a hivatalos angliai adatok szerepelnek:
Ugyanakkor jól látható, hogy tavaly visszaesett a nettó elvándorlás üteme a három legfontosabb célországban
Elsősorban a fiatal, munkaképes korú és családot alapítani tervező korosztály vándorolt el Magyarországról
Ebben nem történt komoly változás 2017-ben sem. Németországban még mindig a magyarok mintegy kétharmada férfi, az ottani több mint 200 ezres populáció átlagéletkora pedig 36,5 év volt, ami kismértékű emelkedést jelentett a 2016-os 36,3 évhez képest.
A visszavándorlásról a németeknél sincsenek részletes adatok, de az árulkodó, hogy tavaly több mint 45 ezer magyar jelent meg a statisztikában, közülük 34 555-en első alkalommal, kilencezren meghosszabbították tartózkodásukat, 1560 magyar állampolgár pedig már ott született. Ez a szám 2016-ban még 1610 volt, vagyis gyakorlatilag stagnált az elmúlt évben. Ezzel párhuzamosan kicsit több mint 30 ezren tűntek el a német statisztikából.
Az össze célország esetében az is elmondható, hogy 80 százalékban a kiköltözők dolgoznak is, hiszen elsősorban azok mennek el az országból, akik munkát akarnak vállalni.