A középfokú duális képzés egy szakképzési forma: az intézményben és vállalkozásoknál párhuzamosan, egymást kiegészítve zajlik a szakirányú oktatás. A cégek nem csak szakmai, elméleti ismereteket adnak át, hanem a tanulók számára életszerűbbé is válik a tanulás, sőt a cégek egymás közreműködését is igénybe vehetik. A duális képzési forma tehát előnyös a tanulók és a duális képzők részére egyaránt.
Miért és hogyan profitálnak a cégek, mint duális képzők?
A duális képzőhellyé válásnak rövid és hosszútávú előnyei is vannak a duális képzők számára. A diákok, valós munkakörülmények között tanulnak, piacképest tudást szereznek és a vállalati kultúrát is megismerik. Ezen kívül a cégeknek visszahatásuk van az elméleti képzésre is, hiszen a gyakorlat alatt megszerzett elméletet a tanulók az iskolában is kamatoztathatják.
A cégek saját igényeiknek, elvárásaiknak megfelelően képzett munkaerőhöz juthatnak. A tanulók már a képzési idő alatt megismerik a cég technológiáit, a munkahelyi elvárásokat, a duális képzésben töltött idő alatt pedig piacképes tudást szerezhetnek.
A szakképzési rendszer struktúrájához alkalmazkodva a duális képzési rendszerben a tanulók munkaviszony keretében vesznek részt. A képző kiadásai a képzés során megtérülnek: a szakirányú oktatás és a duális képzés adókedvezménye a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető, valamint a duális képzés végén tanulónként sikeres vizsga esetén sikerdíj is elszámolható. További kedvezményt érvényesíthetnek az egyéni vállalkozók (SZJA törvény alapján), illetve a társas vállalkozások a TAO-ból.
A szakképzési munkaszerződés
A szakképzési munkaszerződés alapján kifizetett munkabér havi mértékének minimumát és maximumát jogszabály határozza meg, illetve előírja, hogy megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy szakmai felkészültségét és tanulmányi eredményeit.
A korábbiakkal ellentétben nincs kötelező emelésre vonatkozó előírás és ehhez kapcsolódóan kidolgozandó egységes szempontrendszer. Ennek ellenére lehetséges a bér emelése, amelyhez a duális képzőhely kidolgozza a maga szempontrendszerét, de egyrészt ez opcionális, másrészt elsősorban a duális képzőhely anyagi lehetőségeitől függ.
A szakirányú oktatás során a jogi szabályozás lehetőséget biztosít arra, hogy a foglalkoztató, mint duális képzőhely szakképzési munkaszerződést kössön a (saját) dolgozójával. Az új szakképzési törvény végrehajtási rendeletében azonban külön kiemeli a saját dolgozó képzésének egyik speciális esetét, amikor négy felsorolt feltétel egyszerre és együttesen teljesül:
1) a képzésben részt vevő személy nem nappali szakirányú oktatásban vagy szakmai képzésben vesz részt;
2) a képzésben részt vevő személy jogviszonya ezzel a jogviszonnyal párhuzamosan áll fenn;
3) a munkáltató tevékenysége kapcsolódik az adott szakma ágazatához;
4) a szakirányú oktatásra a foglalkoztatónál az elkészített képzési program alapján kerül sor.
Ebben az esetben a szakirányú oktatás tekintet nélkül teljesíthető arra vonatkozóan, hogy a foglalkoztató duális képzőhelynek minősül-e vagy sem. Fontos, hogy csak és kizárólag ebben az esetben nem kell külön szakképzési munkaszerződést kötni, hanem – a végrehajtási rendeletben leírtaknak megfelelően – az eredeti munkaszerződést kell módosítani.
Mely szakmákban van szükség még képzőhelyekre?
Vas megyében jelenleg 338 duális képzőhely fogadhat tanulókat szakirányú oktatásra. A megnövekedett beiskolázási számok tükrében elsősorban ács, burkoló és festő, mázoló, tapétázó, asztalos, valamint központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, villanyszerelő és cukrász szakmákban további duális képzőhelyekre van szükség, de a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a többi szakmában is várja az érdeklődő vállalkozások jelentkezését. A cél: elősegíteni a tanulók elhelyezését minőségi képzést biztosító szervezeteknél szakképzési munkaszerződéses jogviszony keretében.
A jövő munkavállalóinak képzése nem könnyű feladat, azonban a duális képzést vállaló szervezetek sok háttértámogatást, segítséget kaphatnak hozzá a kamarától és az iskolától egyaránt.
Duális képzés a felsőoktatásban
A duális tanulmányokat a felsőoktatásban is folytathatják a hallgatók. A felsőoktatási duális szakképzés előnye, hogy a vállalat kész munkavállalót nevelhet ki magának a diploma megszerzésének idejére. A hallgató a duális szakképzés idején hallgatói munkaszerződés alapján végezhet munkát. Hat hét időtartamot elérő egybefüggő gyakorlat ideje alatt, illetőleg a duális képzés képzési ideje alatt díjazás illeti meg, ennek mértéke legalább a minimálbér 65 százaléka. A képzés költségeinek egy részét a vállalatok a szociális hozzájárulási adóból csökkenthetik.
Ilyen képzésre hallgatót fogadhat minden olyan vállalat, cég, egyéb szervezet, amely erre vonatkozóan együttműködési megállapodást kötött egy egyetemmel, és az oktatási hivatal felvette a duális képzést folytató szervezetek listájára.
Hogyan segít a kamara?
A Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál minden középfokú oktatásban közreműködő duális képzőhely saját duális képzési tanácsadóval rendelkezik, akihez a vállalkozás bármikor fordulhat a kérdéseivel.
A tanácsadó
A kamara
Kapcsolódjon be az Ön vállalkozása is a duális képzésbe és érvényesítse annak minden előnyét!
Keresse kamaránk duális képzési tanácsadóit a részletekkel kapcsolatban a következő elérhetőségek valamelyikén:
Készült a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.