Az idén is megemlékezett a Kámoni Arborétumért Egyesület Bánó István erdőmérnökről, aki 1957 tavaszán 54 tuját ültetett el a szombathelyi arborétumban. Ha valakinek eszébe jutott volna ellenőrizni akkoriban, semmi kivetnivalót nem talált volna benne, véletlenül sem 56 csemete lett elültetve.
Pedig valójában hazánk első emlékhelye készült el akkor, ami az 1956-os forradalom tiszteletére eresztett gyökeret. Bánó ugyanis a facsoportok egyedszámával alkotott maradandót. A rendelkezésre álló területen 1-9-5-6-10-23 darab malonyai tuját ültetett el, a számok pedig ilyen csoportosításban már teljesen egyértelműen mutatják, miért is volt fontos az az ültetés. A magyarul életfának nevezett Thuja Occidentalis "Malonyana"-t Gróf Ambrózy-Migazzi István, a Jeli Arborétum alapítója nemesítette 1913-ban.
Ha akkoriban kiderül az ültetés célja, valószínűleg hosszú börtönévek vártak volna az erdőmérnökre, a fákat pedig azonnal kivágták volna. Nem derült ki. Sokáig pár tucat ember tudott a különleges facsoportosulásokról, akik ősszel, október 23-án rendszerint elmentek az őszi színekben pompázó arborétumba, színes leveleket gyűjtöttek, sétáltak és "véletlenül" összefutottak a Bánó-tujáknál. Nem kellettek szavak, tudták, miért voltak ott.
A mostani megemlékezésen megjelentek Bánó István családtagjai, gyermekei, unokái és dédunokája. A megemlékezésről készült videónkban az elhangzott beszédek is meghallgathatók.