Szombat délután szűk családi körben végső búcsút vettek Fülöp edinburghi hercegtől. II. Erzsébet királynő férje életének századik évében, múlt pénteken hunyt el a windsori kastélyban. - írja az euronews.com honlap.
Eredetileg 800 vendéggel számolt a Forth Bridge kódnevű búcsúztatási ceremónia előre kidolgozott terve, de a továbbra is érvényben lévő járványügyi korlátozások miatt csak a legszűkebb család harminc tagja kísérhette utolsó útjára Edinburgh hercegét. Az átalakított menetrend megfelelt a járványügyi előírásoknak, ugyanakkor tükrözte Fülöp herceg kívánságait is.
Fülöpnek az uralkodó néhai férjeként teljes körű állami temetés járt volna, de az edinburghi herceg maga is többször is egyértelművé tette, hogy nem szeretne nagyszabású szertartást, inkább magánjellegű, kisebb katonai tiszteletadással kísért búcsúztatást részesítene előnyben.
A szombati szertatás - ugyancsak a járvány megfékezését célzó előírások miatt - nem volt nyilvános, teljes egészében a windsori kastélyparkon belül zajlott. Az eredeti tervek szerint Fülöp herceg koporsóját Londonban ravatalozták volna fel, innen vitték volna Windsorba, és az útvonal mentén minden valószínűség szerint százezrek sorakoztak volna fel. - írja a lap.
Fülöp legfiatalabb fia Eduárd herceg, wessexi gróf, feleségével Zsófia grófnővel, és első gyermekükkel, Lady Louise Windsorral már egy nappal a temetés előtt lerótta tiszteletét az elhunyt emléke előtt. A királyi haditengerészet, a királyi tengerészgyalogosok, a hadsereg és a királyi légierő több száz katonája vett részt a temetési felvonuláson. Fülöp koporsóját a Szent György-kápolnába vitték egy speciálisan átalakított Land Roveren, amelyet ő maga tervezett. - fejezi be az Euronews.
Tartsd életben a helyi nyilvánosságot! Támogasd a Nyugat.hu-t!
A Nyugat nem csak tájékoztat, hanem segít eligazodni a Budapesten kívüli világban is. Helyben vagyunk, ahol szükséged van ránk! Megmutatjuk, ami fontos, elmagyarázzuk, amit tudnod kell.
Támogasd a Nyugat.hu-t!