Eladná bérlakásai egy részét a szombathelyi önkormányzat - így segítene a rászorulókon

El is adna és venne is lakásokat a város. A cél az, hogy a nehéz helyzetben lévőket bérlakáshoz juttathassák.

Használt lakások vásárlásával növelné Szombathely az önkormányzati lakásállományát – derül ki a jövő heti közgyűlési anyagból. Mivel továbbra sincs eleresztve anyagilag az önkormányzat, ezt úgy oldanák meg, hogy határozatlan időre szóló önkormányzati bérlakásokat értékesítenének.

Az önkormányzat lakásállományában 333 darab - az államtól átvett - olyan bérlakás szerepel, amelyeknél a bérlő határozatlan ideig lakhat, és akkor sem veszíti el bérleti jogát, ha van saját tulajdonú ingatlana.

A bérlő halála után a lakást megörökölheti az, aki ott életvitelszerűen tartózkodott, vagyis bejelentkezett korábban az ingatlanba, ráadásul ő is határozatlan időre kapja meg a bérleti jogot. Ezzel a lehetőséggel a jogosultak élni is szoktak. Ezeknél az ingatlanoknál tehát a város nem tud élni a bérlőkijelölési jogával.

A belvárosban sok olyan önkormányzati bérlakás van, amelyben mondjuk 70 négyzetméteren él egy ember, vagy esetleg olyanok örökölték a bérleti jogot, akik kevésbé rászorulók, mint azok, akik sorban állnak bérlakásért.

Ezeknél a lakásoknál a karbantartási és felújítási munkálatok az önkormányzatot terhelik, miközben az átlagos bérleti díjuk 30 500 forint, így a bérleti díjakból származó bevétel nem tudja fedezni a bérlakás-állománnyal kapcsolatos kiadásokat.

Közben több mint 300 lakhatási krízishelyzetbe került egyedülálló és család vár Szombathelyen önkormányzati bérlakásra. És a számuk hétről-hétre növekszik.

Czeglédy Csaba önkormányzati képviselő, a Szocális és Lakásbizottság elnöke javasolta a városvezetésnek, mérjék fel, hogy a határozatlan idejű bérleti szerződéssel rendelkező önkormányzati lakásbérlők megvásárolnák-e önkormányzati ingatlanjukat, mert elővásárlási joguk is van.

Nemény András polgármester pedig a szeptemberi közgyűlés elé terjeszti a javaslatot, amelyről döntés is születhet.

Amennyiben a közgyűlés rábólint a mostani előterjesztésre, akkor megtörténik az ingatlanok értékének a becslése, az önkormányzat pedig felméri, hogy a bérlők igényt tartanak-e a megvásárlásra.

Ha valaki megvenné a bérleményt, amelyben lakik:

  • az ingatlant a becsült értéknél 5 százalékkal olcsóbban vásárolhatja meg
  • a szerződés megkötésekor a bérlőnek a vételár 20 százalékát kell egyösszegben megfizetnie;
  • ha a bérlő kéri, akkor 15 éves részletfizetési kedvezményt is biztosítana neki az önkormányzat;
  • a meg nem fizetett vételárhátralék után inflációkövető kamat kerülne kikötésre.
  • Ha ezeknek a lakásoknak legalább egy részét lehetne értékesíteni, akkor a bevételből lehetne használt lakásokat vásárolni, amelyeket a krízishelyzetben lévőknek tudna kiutalni az önkormányzat.

    Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

    Hozzászólások

    A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

    A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

    Közélet