A jáki önkormányzat megbukott a Számvevőszék vizsgálatán

Még SZMSZ-ük sem volt. A szabálytalan működés pedig - írja jelentésében az ÁSZ - magában hordozza a korrupció kockázatát.

Az Állami Számvevőszék csütörtökön közzétett jelentése szerint a jáki önkormányzat 2012. évi belső kontrollrendszerének működése több szempontból is elégtelenre vizsgázott. A számvevőszék egyébként számos önkormányzatnál vizsgálódott, közülük most Jákon túl Kisszállás és Sajóbábony önkormányzati működését elemezték ki. A vizsgálat célja pedig, olvasható a honlapon: hogy

felhívja a figyelmet, hogy megfelelően kiépített és működtetett belső kontrollrendszerrel jelentősen csökkenthetők a korrupciós kockázatok.

Jáki faluközpont
Tánczos Mihály
25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

Az ÁSZ jelentése egyébként az 2012-es évet vizsgálta. Amikor is Ják lakosainak száma 2620 fő volt, és az önkormányzat héttagú képviselő-testületének munkáját két állandó bizottság segítette. A polgármester, Szemes István 1990 óta tölti be tisztségét. A kérdéses időszakban a polgármesteri hivatalon kívül a településnek még három, önálló formában működő intézménye volt.

A szabálytalan működés magában hordozza a korrupció kockázatát

A számvevőszéki vizsgálat szerint Jákon a belső kontrollrendszer kialakítása az összesített értékelés alapján

nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.

Olvasható továbbá, hogy nem megfelelőnek értékelték

a kontrollkörnyezet, a kockázatkezelési rendszer, a kontrolltevékenységek, az információs és kommunikációs rendszer, valamint a monitoring rendszer kialakítását, mivel az ellenőrzésünk során megállapított szabályozásbeli hiányosságok magukban hordozzák a szabálytalan működés, valamint a korrupció kockázatát.

Még Szervezeti és Működési Szabályzattal sem

Az ÁSZ olyan hiányosságokat sorol fel, mint például: a jáki jegyző nem készítette elő a jogszabályban előírt határidőre az önkormányzati vagyongazdálkodásnak a jogszabályváltozásokkal összhangban levő módosítását. A Polgármesteri Hivatal nem rendelkezett Szervezeti és Működési Szabályzattal. Nem készítette el az eszközök és források értékelési szabályzatát, a szabálytalanságok kezelésének eljárásrendjét, az ellenőrzési nyomvonalat. A hivatal nem mérte fel és nem állapította meg a tevékenységében, gazdálkodásában rejlő kockázatokat, nem határozta meg az egyes kockázatokkal kapcsolatban szükséges intézkedéseket, valamint azok teljesítésének folyamatos nyomon követési módját.

A jelentés szerint a jáki önkormányzat

nem alakította ki a megfelelő információs rendszert, a kötelezően közzéteendő adatok nyilvánosságra hozatalának rendjét. Nem szabályozta a közérdekű adatok megismerésére irányuló igények teljesítésének rendjét.

Az elektronikus közzétételi kötelezettségének a vizsgált időszakban sem tett eleget. Továbbá a külső, állományba nem tartozók, vagy a szolgáltatók által teljesített

karbantartási, javítási munkák kifizetése során a teljesítésigazolás és az érvényesítés kulcskontrollok működésének megfelelősége is gyenge volt.

Viszont a számvevőszék a rendelkezésre bocsátott dokumentumok alapján legalább jogosulatlan kifizetést nem tárt fel. Pozitív hír még, hogy a negatívumok felszámolására a számvevőszék több oldalon keresztül számos javaslatot is megfogalmazott a tavaly tavasz óta létrehozott Jáki Közös Önkormányzati Hivatal számára.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet