Az Állami Számvevőszék csütörtökön közzétett jelentése szerint a jáki önkormányzat 2012. évi belső kontrollrendszerének működése több szempontból is elégtelenre vizsgázott. A számvevőszék egyébként számos önkormányzatnál vizsgálódott, közülük most Jákon túl Kisszállás és Sajóbábony önkormányzati működését elemezték ki. A vizsgálat célja pedig, olvasható a honlapon: hogy
felhívja a figyelmet, hogy megfelelően kiépített és működtetett belső kontrollrendszerrel jelentősen csökkenthetők a korrupciós kockázatok.
Az ÁSZ jelentése egyébként az 2012-es évet vizsgálta. Amikor is Ják lakosainak száma 2620 fő volt, és az önkormányzat héttagú képviselő-testületének munkáját két állandó bizottság segítette. A polgármester, Szemes István 1990 óta tölti be tisztségét. A kérdéses időszakban a polgármesteri hivatalon kívül a településnek még három, önálló formában működő intézménye volt.
A szabálytalan működés magában hordozza a korrupció kockázatát
A számvevőszéki vizsgálat szerint Jákon a belső kontrollrendszer kialakítása az összesített értékelés alapján
nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
Olvasható továbbá, hogy nem megfelelőnek értékeltéka kontrollkörnyezet, a kockázatkezelési rendszer, a kontrolltevékenységek, az információs és kommunikációs rendszer, valamint a monitoring rendszer kialakítását, mivel az ellenőrzésünk során megállapított szabályozásbeli hiányosságok magukban hordozzák a szabálytalan működés, valamint a korrupció kockázatát.
Még Szervezeti és Működési Szabályzattal sem
Az ÁSZ olyan hiányosságokat sorol fel, mint például: a jáki jegyző nem készítette elő a jogszabályban előírt határidőre az önkormányzati vagyongazdálkodásnak a jogszabályváltozásokkal összhangban levő módosítását. A Polgármesteri Hivatal nem rendelkezett Szervezeti és Működési Szabályzattal. Nem készítette el az eszközök és források értékelési szabályzatát, a szabálytalanságok kezelésének eljárásrendjét, az ellenőrzési nyomvonalat. A hivatal nem mérte fel és nem állapította meg a tevékenységében, gazdálkodásában rejlő kockázatokat, nem határozta meg az egyes kockázatokkal kapcsolatban szükséges intézkedéseket, valamint azok teljesítésének folyamatos nyomon követési módját.
A jelentés szerint a jáki önkormányzat
nem alakította ki a megfelelő információs rendszert, a kötelezően közzéteendő adatok nyilvánosságra hozatalának rendjét. Nem szabályozta a közérdekű adatok megismerésére irányuló igények teljesítésének rendjét.
Az elektronikus közzétételi kötelezettségének a vizsgált időszakban sem tett eleget. Továbbá a külső, állományba nem tartozók, vagy a szolgáltatók által teljesítettkarbantartási, javítási munkák kifizetése során a teljesítésigazolás és az érvényesítés kulcskontrollok működésének megfelelősége is gyenge volt.
Viszont a számvevőszék a rendelkezésre bocsátott dokumentumok alapján legalább jogosulatlan kifizetést nem tárt fel. Pozitív hír még, hogy a negatívumok felszámolására a számvevőszék több oldalon keresztül számos javaslatot is megfogalmazott a tavaly tavasz óta létrehozott Jáki Közös Önkormányzati Hivatal számára.