A cinkotai rém
Kiss Béla a hazai kriminalisztika egyik leghírhedtebb alakja és egyben Cinkota egyik legnagyobb 20. századbeli nőfalója. A korabeli visszaemlékezések szerint senki sem sejtette, milyen bestiális dolgokat művel éjszakánként a szerelmi légyottjai alatt és után. De ki is volt ő és hogyan ölt meg hét (egyes feltételezések szerint 9, mások szerint 24 vagy ennél is több) nőt úgy, hogy sohasem kapták el?
A bádogos
kékbajusz
Kiss 1877-ben született Izsákon, 1905-ben költözött ki feleségével Cinkotára a VIII. kerületből, és bádogosműhelyet nyitott. A helyiek precíz, megbízható iparosnak, jó kiállású és kellemes embernek tartották. 1912-ben nagy fordulatot vett az élete, neje elhagyta egy Bihari Pál nevű zenész miatt. Alighanem az ebből fakadó sértettség és bosszúvágy vezetett a brutális gyilkosságokhoz. Mindenesetre tény, hogy az eset után Kissnél egyre gyakrabban voltak hölgyvendégek, de valahogy senkinek sem tűnt fel, hogy a vasútállomásról csak a házába kíséri a nőket, vissza Pest felé soha. Ezzel párhuzamosan a bádogos udvarában fémhordók kezdtek gyülekezni, amelyet mestersége miatt senki nem tartott gyanúsnak.
Hét holtest hét bádoghordóban
Kisst az első világháború kitörésekor, 1914-ben besorozták a Monarchia seregébe. Ekkor már legalább hét, más források szerint huszonnégy (vagy még több) gyilkosságon volt túl. Amikor a holttestekre rátaláltak, Kissről már úgy tudták, tífuszban meghalt a fronton. A gyilkosságok egyébként egy véletlennek köszönhetően derültek ki 1916-ban, háza ugyanis egy Kresinszky Márton nevű budapesti gondnokhoz került. Az épület nagyon lerobbant állapotban volt, ezért május 9-én fel akarta újítani Takács Istvánnal közösen, akinek a ház utcafrontján volt gyógyszertára.
Kresinszky és Takács vakolóanyagot és nádat kerestek a munkához, amikor eszükbe jutott, hogy a hadba hívott bádogos fáskamrája biztos tele van ilyesmivel, neki meg úgy sem kell onnan semmi, ezért leverték a lakatot Kiss horrortanyájának ajtajáról. Odabent hét nagy, egymásra rakott, leforrasztott bádoghordót találtak. Az egyiket felnyitva, egy felismerhetetlenségig eltorzult, oszladozó női holtestre bukkantak.
Ezután azonnal értesítették a cinkotai főjegyzőt, aki szólt a fővárosi detektíveknek. Másnap reggel már nyomozók hada dolgozott az ügyön, és megjelentek a komoly fővárosi napilapoktól kezdve a bulvárra éhes magazinok újságírói is, nehogy lemaradjanak a hordók felnyitásáról, és a cinkotai temetőben elvégzett, nyilvános boncolásról. A halotti anyakönyv bejegyzései szerint a hét holttest mindegyikének nyakán fojtogatás nyomai látszottak.
Az ő holttestüket rejtették a hordók
Így cserkészte be áldozatait
A nyomozók Kiss Béla házában a ponyvaregények és a vegytani kézikönyvek mellett nőket ábrázoló fotókat és legalább 500, képeslapra írt szerelmes levelet találtak. Ezekben összesen 174 nő tett neki házassági ajánlatot, ő pedig 71 lánynak ígérte meg, hogy heteken belül elveszi feleségül. Úgy cserkészte be áldozatait, hogy Hoffman néven újsághirdetéseket adott fel. Szinte mindig, nála egy kicsit idősebb, naiv, vidékről a fővárosba költözött, sanyarú sorsú, szexuálisan kiéhezett cselédeket csábította el, akiknek a hozzátartozói messze laktak, vagy már nem is éltek. Így a megfojtott nőket általában senki sem kereste.
Miután fény derült a gyilkosságokra, összesen 60 eltűnt nő hozzátartozója jelentkezett a nyomozóknál, hogy talán az ő rokonuk is az áldozatok között van egy, még elő nem került hordó mélyén.
Pipás Pista, az Alföld rettegett gyilkosa
Férfiként élt a Szeged környéki tanyavilág egyik leghírhedtebb sorozat- és bérgyilkosa, Pipás Pista, aki valójában nő volt. A ő története 1922-ben kezdődött, amikor is Átokházán és környékén olyan férfiakat ölt meg, akik idejüket a kocsmában töltötték, és a családjuk egyáltalán nem érdekelte őket. Ilyen ember volt Dobák Antal is, akit Pipás a bűntársa segítségével egy nyaka köré tekert kötéllel megfojtott, majd a házban található gerendára felkötött, hogy a történteket öngyilkosságnak álcázzák.
Az egyre gyakoribb öngyilkosságok szemet szúrtak a hatóságoknak, de az esettel csak akkor kezdtek el komolyabban foglalkozni, amikor az ügyészség kapott egy névtelen levelet, amiben valaki arról számolt be, hogy nem elkeseredett emberek végeznek magukkal, hanem Pipás Pista
dolgozik
megrendelésre.A gyilkost sikerült elfogni, az azonban csak a fogdában derült ki, hogy Pipás azért nem hajlandó megfürdeni, nehogy megtudják, hogy ő valójában nő, akit Fődi Viktóriának hívnak. Arról, hogy hogyan vált bérgyilkossá, a tárgyaláson számolt be: 13 évesen egy földesúrhoz szegődött cselédlánynak, aki ittasan megerőszakolta. Ekkor fogadta meg, hogy bosszút áll minden italozó, részeges férfin. A nőt halálra ítélték, bűntársai hosszú börtönbüntetést kaptak. Pipás úgy végezte, ahogy áldozatai: felakasztották, mégpedig saját kötelével.
Kovács Péter, a martfűi rém
A martfűi rémként elhíresült Kovács Péter 1957 és 1967 között négy nőt ölt meg különös kegyetlenséggel. Az asszonyokat munkahelyéről, a martfűi cipőgyárból válogatta, a nőkkel a fejükre mért kalapácsütésekkel végzett. Rajtuk kívül a férfinak volt még két további áldozata is, de nekik sikerült túlélniük támadását. Kovács állítólag egy film, pontosabban, annak egyik jelenete hatására kezdett el gyilkolni. Első áldozata 1957-ben a gyárból hazafelé igyekvő Sz. Margit volt. Az asszony holttestét egy vizesárokban rejtette el.
A gyilkossággal a rendőrség először nem Kovácsot, hanem a nő párját, Kirják Jánost gyanúsította meg. A férfit, aki a bűncselekmény elkövetését magára is vállalta, halálra ítélték, majd életfogytiglanit kapott, és 11 évet le is ült a szegedi Csillagbörtönben.
Sz. Margit megölése után Kovács Péter S. Ilonát, Sz. Istvánnét, S. Józsefnét, M. Évát, majd pedig Sz. Károlynét támadta meg. Sz. Istvánné és S. Józsefné túlélte a brutális bántalmazást.
A martfűi rém lebukását 1967-es tette okozta: Sz. Károlynét a Körös partján, Öcsöd közelében támadta meg. Miután megerőszakolta és megölte a nőt, holttestét meg is csonkította. A nyomozóknak ezután tűnt fel, hogy korábban több, hasonló módszerrel elkövetett gyilkosság történt. Kovács Péternek először a felesége alibit igazolt, ám annak testvére elmesélte a rendőröknek, hogy a későbbi áldozat, Kovács és ő együtt töltötték az estét, majd Kovács hazavitte magával az asszonyt. A férfi az összes emberölést beismerte a hatóságnak, így Kirják János kiszabadult; Kovácsot pedig kivégezték.