A nyugat.hu a matricaragasztási akció után úgy döntött, hogy leellenőrzi, hány tűzoltóautó áll Sárváron, és hány Szombathelyen. Mint kiderült, négy darab található Sárváron, kettő pedig Szombathelyen, de információink szerint Szombathelyről egyet elvittek javításra úgy egy hónapja. A Sárvárra került, korábban Szombathelyen lévő tűzoltóautókon már leragasztották az egykor rajtuk lévő Szombathely feliratot, de rendszám alapján még az egyiket be tudtuk azonosítani:
A másik leragasztott matricásat sajnos nem tudtuk beazonosítani rendszám alapján, a matricát pedig nem akartuk lekaparni róla, hogy megtudjuk mit is rejt. Egy korábbi képgalériánk alapján úgy tűnik, hogy korábban összesen öt tűzoltóautója volt Szombathelynek (ezek közül négy darab gépjármű fecskendő és egy darab műszaki mentő). Itt láthatók a képen szépen, sorban:
Frissítés: mint több különböző forrásból sikerült kiderítenünk, korábban volt olyan időszak, amikor még öt gépjárműfecskendője volt Szombathelynek. 2005-ben azonban az önkormányzat eladta az egyiket, így már csak négy darab van. A lépésre azért került sor, mert felmérések során úgy találták, hogy nincs szükség az öt járműre. További változás azóta, hogy míg korábban három készenléti szer volt és egy darab tartalék, most kettő a készenléti és kettő a tartalék. Utóbbi kettő található most Sárváron, mert ott mindkét jármű meghibásodott.
Hogy miért ez a zűrzavar a tűzoltóautók körül? A tavalyi központosítás miatt, melyből Czeglédynek most lett elege. A központosítás által vált lehetségessé, hogy egy másik városba csoportosítsanak át járműveket. Mint korábbi cikkünkben már jeleztük: tavaly, április 1-jén a tűzoltóságokat a polgári védelemmel együtt a katasztrófavédelembe integrálták. Ennek alapját az új katasztrófavédelmi törvény teremtette meg, melyet még 2011 szeptemberében fogadtak el, és amely lehetővé tette, hogy felálljon az egységes katasztrófavédelmi szervezet. Egyik alapeleme, hogy a volt önkormányzati tűzoltóságok állami tűzoltósággá váltak, és a katasztrófavédelmi rendszerbe helyi szervként integrálódtak.
A katasztrófavédelem álláspontja
Mivel szerettünk volna tisztán látni az ügyben, ezért megkérdeztük a katasztrófavédelmet, akik végül egy közleményben tették közzé álláspontjukat.
"Vas megye lakosainak mentő tűzvédelmére három hivatásos tűzoltóságon tíz tűzoltógépjármű-fecskendő áll rendszerben. Ezek közül hat vonulós szer, négy pedig a meghibásodott gépjárművek pótlására szolgáló tartalékszer. A tűzoltó-parancsnokságok rendelkeznek továbbá három vízszállító, három magasból mentő, két műszaki mentő, két különleges teher- és egy erdőtüzes gépjárművel. Ez az eszközállomány állt rendelkezésre 2012. április 1-jét megelőzően is.
A Szombathelyi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság jelenleg két gépjárműfecskendővel, továbbá egy vízszállítóval, egy műszaki mentővel, egy különleges teherrel és egy magasból mentővel látja el a város és a működési területén élő állampolgárok mentő tűzvédelmét, tűzoltási feladatait, valamint két tartalék gépjárműfecskendő áll rendelkezésre. A magasból mentő jelenleg javítás alatt áll. A fecskendők mindegyikét 2000 előtt szerezték be tíz százalék önkormányzati önrésszel, a fennmaradó 90 százalékot az állam biztosította.
A Sárvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság rendelkezik az előírt és a területének védelméhez szükséges gépjárműfecskendőkkel. Az egyik sárvári szer a központi javító szervezetnél van, azt a terveknek megfelelően felújítják. A sárvári tűzoltóságon maradt gépjárműfecskendő műszaki meghibásodás miatt áll javítás alatt. A Sárvár és környékén élők védelme érdekében a Szombathelyen állomásozó két tartalékszer mindegyikét ideiglenesen, a javítás időtartamára a Sárvári Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságra vezényeltük.
A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak nem csak a szombathelyi és Szombathely környékén élő lakosok védelme a feladata, a megye valamennyi polgárának biztonságáért felel. A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ennek a kötelességének úgy tud eleget tenni, ha szükség esetén – mint ebben az esetben is – a rendelkezésre álló eszközöket ideiglenesen átcsoportosítja. Valamennyi, a lakosság védelmét ellátó szervezet (pl. mentőszolgálat) ezt az egyébként bevált módszert alkalmazza.
Az átcsoportosítás módszere nem új, már az önkormányzati tűzoltóságok időszakában is ismert és alkalmazott gyakorlat volt. Az elmúlt években több alkalommal szolgálta körmendi vagy sárvári gépjárműfecskendő Szombathely védelmét, ahogyan szombathelyi állomáshelyű fecskendő is részt vett a körmendi és sárvári tűzoltóság működési területén található települések védelmében.
Mivel a jogszabályi előírásoknak megfelelően 2012. január 1-jével valamennyi tűzoltótechnikai eszköz a katasztrófavédelem tulajdonába került, ezért tulajdonosként jogszerűen rendelkezik azok átcsoportosításáról. Mindezt nem öncélúan teszi, hanem a megye lakosságának védelme érdekében.
A műszaki hibás gépjárműfecskendők megjavítása után a szombathelyi tartalékfecskendők visszakerülnek szombathelyi állomáshelyükre."