Miután kiderült, hogy Vas megye nagy részének hulladékgazdálkodási jogát
egy soproni önkormányzati cég kapta meg
Átverték a szombathelyi hulladékgazdálkodó céget?
2017.
February
01.
14:38
, kíváncsiak voltunk a döntés okaira. Ugyanis az, hogy a SZOVA (a szombathelyi önkormányzati vagyongazdálkodási cég) és a Szomhull (szombathelyi hulladékgazdálkodási cég) a korábbi 44 település helyett csak hét településről szállítja el a háztartási hulladékot, évente 300 milliós veszteséget jelent a SZOVA-nak.
Nagy bajban lenne a SZOVA és a város is
Annak a SZOVA-nak, ahol nemrég hosszú évekre szóló, szigorú programot dolgoztak ki a többmilliárdos kötvény visszafizetésére, fejlesztésekre, beruházásokra. Ha le kell nyelnie a cégnek ezt az évi 300 milliós veszteséget, azt jelenti, hogy borul ez a program. Mi egyébként már
tavaly júniusban megírtuk
Százmilliókba kerülhet Szombathelynek és nekünk a hulladékszállítás központosítása
2016.
June
10.
14:03
, hogy a hulladékszállítás állami központosítása százmilliókba kerülhet a városnak és közvetve a lakosságnak.
Feltettük hát a kérdést az állami hulladékgazdálkodónak, a NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt-nek, hogy miért vették el a Szomhulltól a 37 vasi települést, és van-e esélye, hogy azt visszakapja, vagy legalább annak, hogy a SZOVA alvállalkozóként ellássa a szolgáltatást ezeken a területeken.
A szó szerinti választ cikkünk alatt olvashatják, ezek a legfontosabb megállapításai:
Két pontot kiemeltünk, ezek ugyanis megfogható dolgok, és ha valóban igazak, nem sokat lehet tenni. Megkérdeztük hát a SZOVA-t és a Szomhullt is. A két állításra itt a válaszuk, a teljes közlemény szintén alul olvasható:
Az említett hulladékválogatót
tényleg átadták 2015 augusztusában
Hárommilliárd forintba került a hulladékválogató, de egyelőre még nem működik
2015.
August
24.
19:09
. Hárommilliárdba került, 2011-ben indult az építkezés az Európai Unió támogatásával. A Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás akkori elnöke Marton Zsolt, akkori alpolgármester volt, a 2015-ös átadáskor pedig Illés Károly jelenlegi alpolgármester.
Illés az átadáson azt mondta, több jogszabályi változás miatt nem üzemelhet a hulladékválogató, az ügy tisztázását 2015 végére ígérte.
Valaki elviszi majd a balhét
Az NHKV két, megfogható indoka közül az egyik megdőlt tehát, a másik pedig nem a szombathelyi önkormányzati cégek felelőssége, hanem a jogalkotóké és a hulladékgazdálkodási társulásé. De úgy néz ki, a SZOVA-nak és a Szomhullnak kell elvinnie a balhét, ha a tárgyalásom nem lesznek sikeresek.
Információink szerint március első napjaiban lesz újabb egyeztetés az NHKV, a megye nagy részén a jelenlegi közszolgáltató, a STKE Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft., a SZOVA, a Szomhull és a szombathelyi önkormányzat részvételével. Ha igaz, arra van esély, hogy a SZOVA a soproni cég alvállalkozójaként dolgozzon, a jelen állás szerint a Szomhullnak marad a mostani hét település, közte Szombathely. De március 31-ig minden eldől.
Az NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. szó szerinti válasza
A Kormány a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás rendszerének átalakításával célul tűzte ki egy egységes, nullszaldós ,nonprofit közszolgáltatás kialakítását, tekintettel arra, hogy a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás jelenlegi rendszere szolgáltatási területenként számos tekintetben (pl. közszolgáltatási díjak mértéke, a szolgáltatás műszaki tartalma, üzemeltetési mutatói stb.) jelentős eltérést mutat. Az átalakítás az egységesítésen, optimalizáláson felül biztosítani kívánja, hogy a közszolgáltatásért fizetendő lakossági díjak ne növekedjenek.
További fontos cél az európai uniós forrásból megvalósult fejlesztések hatékony üzemeltetése, és a hiányzó kapacitások KEHOP forrásból történő mielőbbi kiépítése. Mindezekkel összhangban az Európai Unió által és az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Tervben (OHKT) megfogalmazott, meghatározott visszagyűjtési, hasznosítási kötelezettségek 2020-ig történő teljesítése is közös, megoldandó feladat.
A hulladékról szóló törvény és végrehajtási rendeleteiben előírtak alapján a NHKV Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (a továbbiakban: Koordináló szerv) 2016. október 1-jei határidővel intézkedési tervet kért a közszolgáltatóktól az OHKT-nak való előírások teljesítéséről, melynek alapján 108 közszolgáltató kapott megfelelőségi véleményt, melyeket 2017. március 31-ig felülvizsgálunk.
A Koordináló szerv 2016. november végén szakmai fórumokon és honlapján is közzétette ajánlását a hulladékgazdálkodási régiók területi kialakítására tekintettel. Azóta folyamatos egyeztetés zajlik a közszolgáltatók, önkormányzatotok és a társulások vezetőivel a KEHOP forrásból történő fejlesztések pontos műszaki tartalmának meghatározása, a már megvalósult fejlesztések hatékony működtetése és a közszolgáltatási határok, régiók pontos meghatározása érdekében.
A többségében önkormányzati, állami többségi tulajdonú közszolgáltatók száma a tulajdonosi döntéseknek megfelelően folyamatosan csökken, több régióban gyakorlatilag már a regionális közszolgáltató végzi majd minden településen a közszolgáltatást, illetve további beolvadások, egyesülések is várhatóak 2017. március 31-ig.
Ezzel egyidőben folyik az önkormányzati társulások átalakítása is, a társuláshoz nem csatlakozott települések társulásokhoz való csatlakozása, új társulások létrehozása a fejlesztési források hatékony felhasználása érdekében. Tekintettel arra, hogy az önkormányzatok szabadon élhetnek önrendelkezési jogaikkal, szabadon dönthetnek arról, hogy tagjai kívánnak-e lenni egy-egy társulásnak, ezért a Koordináló szerv iránymutatással, szakmai javaslatokkal továbbra is segítséget nyújt az önkormányzatok/társulások számára, hogy mielőbb az egész országban egységes műszaki tartalommal bíró, hatékony közszolgáltatási rendszer alakulhasson ki.
A kérdésére konkrétan válaszolva a döntésnek több oka volt, amely során a Szomhull Nonprofit Kft. 8 településen maradt közszolgáltató:
- A régiós integráción belül a működési struktúrát a közszolgáltatási rendszer helyi adottságai adják.
- Szomhull Kft. 2016. év végén felmondta közel 20 településen a közszolgáltatást.
- Nyugat-magyar Társulásnak az önkormányzatok nem adták át a közszolgáltató kiválasztási jogát.
- Közel egy éve nem lett üzembe helyezve a megépült szelektív hulladékválogató, az elkülönített házhoz menő gyűjtés a teljes régióban nem került elindításra, jelenleg IH vizsgálja a szabálytalansági eljárás indításának szükségességét.
A kérdés, amely szerint a Szomhull Nonprofit Kft. lehet-e ismét meghatározó közszolgáltatója a megyének, nem az NHKV Zrt.-től függ. Kérjük ezzel a kérdéssel Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzatának megfelelő, hatáskörrel rendelkező szervének vezetőjét, illetőleg a Szomhull Nonprofit Kft-t szíveskedjen megkeresni.
Üdvözlettel:
Csizmadia Tamás
A SZOVA és a Szomhull közleménye
A sajtóból értesültünk a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. által megfogalmazott, a SZOMHULL Nonprofit Kft-t ért kritikákról. Az NHKV Zrt-vel folytatott egyeztetések során korábban nem merültek fel a most kifogásolt ügyek.
A SZOMHULL Kft. és alvállalalkozója, a SZOVA Zrt. értetlenül áll mindkét panasz előtt, hiszen
1. a szelektív hulladékválogató a Nyugat-dunántúli Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás tulajdona. Üzembe helyezése is a társulás feladata.
2. A házhoz menő szelektív zsákos gyűjtést az összes vidéki településünkön bevezettük még 2014-ben (azokon is, ahol már nem a SZOMHULL Kft. végzi a hulladékszállítást), 2015-ben pedig Szombathely város egész területére kiterjesztettük a családi házas övezetekben. A szóban forgó szolgáltatással kapcsolatos információkról (körzetek, gyűjtési időpontok) folyamatosan tájékoztatjuk ügyfeleinket a www.szomhull.hu weboldalon.