Azt tudják, hogy ma napközben az országban Szombathelyen volt a leghidegebb?

Ha nem is mindennek, de ennek a novemberre emlékeztető borús időnek a fránya köd az oka. Milyenek a kilátások a hétre? - Pétervári Tibor megfigyelőt kérdeztük.

Ma hajnalban Budapesten plusz 7,2 fokot mértek, de az elmúlt napokban az országban több helyen is, például Somogyban megdőlt a minimumhőmérsékleti csúcs. Ezért is voltunk kíváncsiak arra, időjárási fronton mi a helyzet Vas megyében, mennyire extrém ez az országban több helyütt tapasztalható meleg idő, és milyen folytatásra van kilátásunk. – Minderről Pétervári Tibor szombathelyi megfigyelőt kérdeztük.

Egyáltalán nem szokatlan ez a januári meleg , de azért persze nem mindennapos– szögezte le beszélgetésünk elején a szombathelyi megfigyelő, hiszen régebben is mértek hasonló értékeket, például 1975-ben január 6-án 16,3c fok volt a maximum értéke, az idén 14,9c fok. Az elmúlt 100 évben többször is előfordult, hogy az átlagoshoz képest magas értéket mértek, például 1998. január 8-án 16,0c fokot, szikrázó napsütéssel. Na persze, azért nem ez a jellemző telente.

Bármilyen furcsa, az sem természetes, ha télen hosszasan, heteken át napközben is fagy

Csalóka, mert ha tél van, mindenki napközben is fagyokra gondol, holott a sokéves átlag szerint itt a Kárpát-medence nyugati felén a téli napok éves átlagos száma mindössze 25-27 nap. (Ez azt jelenti, hogy ennyiszer fordul elő, hogy napközben is fagypont alatt marad a hőmérséklet.) Ehhez képest januárban az átlagos maximum hőmérséklet plusz 2, plusz 3 fok körül alakul.

Illusztráció
Balogh Zoltán / MTI

Vas megyében ma a köd fogta vissza a hőmérsékletet

Ilyenkor, amikor anticiklon uralkodik felettünk, hiába lenne szép az idő, a köd gyakran eltakarja a napot. Ma 98-99 százalék volt a légnedvesség Vas megyében. Ettől van ilyen novemberi nyirkos időnk. Az anticiklon peremén viszont, ahol egész nap derült idő volt, a januárhoz képest is extrémen enyhe hőmérsékleti értékeket mértek, például 14-15 fokokat.

Ezért is alakulhatott úgy, hogy Szombathelyen, a sokévi maximum átlaghoz képest is csak pár fokkal mérhetünk melegebbet: 5 fokot. Az országban a leghidegebb ezen a ködös nyugati határszélen volt. Azokon a tájakon ahol sütött nap, például Békéscsabán, 15 fok fok fölé kúszott a higany szála. Arrafelé 2,2 c fokkal lett melegebb, mint az elmúlt száz évben bármikor január 8-án, így a napi rekord is megdőlt.

Szombathelyen szombatot volt hasonló jó idő, remek napsütéssel, ellenben akkor Sopronban uralkodott egész nap a köd.

Azt is megtudtuk még Pétervári Tibortól, hogy amikor a nyugatias, óceáni áramlások a dominánsak a talaj közeli légrétegekben, akkor télen is enyhe az időjárás, ha átvált az áramlás keletire, akkor hidegre fordul az idő.

De meddig marad ez a viszonylagos meleg idő?

A héten hétvégére már csökken a hőmérséklet, de változékony időnk lesz jövő héten is. A napközbeni plusz 10 fok feletti értékek viszont már nem valószínű, hogy egyhamar visszatérnek. Ha holnap felszáll a köd Vas megyében, kisüthet itt is a nap, akkor 7-9 fokra van kilátás, de inkább az a valószínűbb, hogy sok lesz a felhő felettünk. Péntekig alig látjuk a napot, marad ez a borongós idő. A köd után, szerdától csapadékfelhők jönnek, vele kisebb esők, de ma este például ködszitálásra is számítani kell.

Előrejelzés
idokep.hu

Enyhe marad a tél, vagy a február bekeményít?

A vízkereszttel kapcsolatos népi jóslatok szerint, ha

„a vízkereszt vizet ereszt, a tél még sokáig nem ereszt.”

De ez sem lehet Szentírás, teszi hozzá Pétervári Tibor, hiszen például ’98-ban az enyhe január után februárban sem fordult hidegebbre az idő, sőt 22 fokot is mértek. Jövő héten érkezünk a tél feléhez, úgyhogy messze még a vége, bármi előfordulhat!

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Időjárás