Mint tudjuk, Fazekas az első eredmény után kérte a B-teszt elvégzést. Ennél jelen volt ügyvédje, dr. Czeglédy Csaba is. Ő mesél arról, mindez hogyan történt.
Mint mondta, a legtöbb ellentmondás a doppingellenőrzés A és a B mintája körül alakult ki. Mindkét vizsgálatot ugyanabból a leadott vizeletből végzik. A 75 millilitert kettéosztják. 50 millilitert az A-teszthez, 25 millilitert a B-teszthez használnak fel. A B-teszt arra való, hogy vita esetén az A-minta eredményét ezzel kontrollálják.
– A seibersdorfi laboratóriumban megnéztem, hogy miként folyik egy ilyen vizsgálat – mondta Czeglédy. – A minta le volt fagyasztva, és számomra tényleg úgy tűnt, hogy a laborban már nem lehet ezzel „trükközni”, biztonsági üvegben van. A mintát egyébként elfelezték, felét visszafagyasztották, a másik felét pedig három részre osztották, és abból véletlenszerűen tettek be egy adagot a vizsgálatot végző gépbe egy előkészítő folyamatot követően. A B-mintát közel húsz órán át vizsgálták az elég ritka berendezésen.
Az ügyvéd elmondásából az következik, hogy gyakorlatilag 4 milliliter vizelet is elég a vizsgálathoz. Hiszen a 25 millilitert elfelezték, marad 12,5 milliliter. Ezt három részre osztják, vagyis marad 4,1 milliliter. Ez azért is érdekes, mert az athéni olimpián Fazekas Róbert 25 milliliter vizeletet adott, de azt a WADA munkatársai ezt nem tartották elegendőnek a mérésre, és a MOB határozott kérésére sem vizsgálták meg a sportoló vizeletét. Ezután vették el az aranyérmét.
Szombathelyen is mérnek ilyen kis egységet?
Fazekas Róbert jogi képviselője közleményében Minimális mennyiséggel, de pozitív lett Fazekas B tesztje 2012. July 19. 16:59 ultracsekély mennyiségnek nevezte a sportoló vizeletében talált stanozolol származékot. Hétköznapi nyelvre lefordítva egyébként az 1 nanogramm annyit jelent, mint egymilliárd emberből egyet megtalálni, vagyis a nanogramm a gramm egymilliárdod része.
Többen jelezték szerkesztőségünknek, hogy ekkora mennyiséget még a szombathelyi kórházban is tudnak mérni. Nos, ha ez így lenne, akkor akár lehetne egy WADA akkreditált labor Szombathelyen. Ezzel szemben ilyen az egész országban nincs.
– Ez a labor, ahol voltunk, az osztrák nemzeti kutatólaboratórium. Sokáig ezt földi halandó meg sem közelíthette. Külön rendőrség vigyáz rá, a google maps-en egy szürke téglalappal fedik, hogy ne lehessen ránagyítani. Háttérbeszélgetéseken egyébként kiderült, nagyságrendileg kétmilliárd forintba kerülne egy ilyen berendezés, amivel Fazekas vizeletét is vizsgálták – mondta Czeglédy.
Érdeklődtünk arról is, hogy mi a helyzet az eljárással kapcsolatban.
– Továbbra sem kaptunk semmilyen hivatalos értesítést arról, hogy ügyfelem ellen bármilyen eljárás lenne folyamatban - mondta Czeglédy, aki arra kérdésünkre, hogy ezek szerint Fazekas csak a híradásokból értesült arról, hogy nem mehet az olimpiára igennel válaszolt.
Hogyan kerülhetett a stanozolol Fazekas szervezetébe?
Korábbi közleményben az ügyvéd azt írta, hogy az 1 nanogramm a WADA laboratóriumok mérési határa a stanazolol esetében.
Fazekas állítja: nem doppingolt. Nem szedett stanozololt. De akkor hogy került a szervezetébe?
Ezt természetesen egy hosszas vizsgálat fogja kideríteni. Az atléta az általa fogyasztott táplálék-kiegészítőket és ételeket bevizsgáltatja, de lehet, hogy a megoldás még ennél is furcsább lesz, hiszen egy angol kutatás és mérés szerint például Budapest ivóvízében három egymást követő évben is megtalálták ennek a szteroidnak a nyomait...
Az erről szóló angol nyelvű írást többek között ide klikkelve olvashatják el.