A fentieket egy baranyai iskolaigazgató írta a tanároknak. Azt is közölte, hogy a tankerület milyen takarékossági intézkedéseket írt elő.
„Tankerületi előrejelzés szerint legfeljebb másfél-két hónap múlva kapnak az oktatási intézmények WC papírt, papírtörlőt. Nálunk legfeljebb egy hétig tart ki a jelenlegi készlet. Textil törölközőket pedig azért nem lehet használni, mert a mosásuk nem biztosított (mosóporra nincs pénz, az energiával takarékoskodni kell).”
Mondd el nekünk, milyen Nyugatot szeretnél!
Kitöltöm a kérdőívet
A fenti idézet egy levélből származik, amit egy Baranya megyei iskolaigazgató írt a kollégáinak a napokban, a levelet olvasónk küldte el nekünk.
Az igazgató azt is közölte, hogy a tankerület milyen utasításokat adott az intézmények
„vészhelyzeti működésével”
kapcsolatban:
Minden délutáni, nem kötelező programról, rendezvényről előzetesen egyeztetni kell (a pedagógusoknak az igazgatóval, az igazgatónak a fenntartóval)
Mindenhol ellenőrizni kell, és a szükséges és elégséges szintre csökkenteni kell a víz- és villanyfogyasztást.
Ügyelni kell a szellőztetés időtartamára (javasolt: 90-120 másodperc)
A bejáratok használatának korlátozása javasolt
Minden nap minimum kétszer ellenőrizni kell a hőmérsékletet
Tanítás után: minden gép legyen kikapcsolva, ablakok, ajtók becsukva, redőnyök leengedve, függönyök behúzva
Az elrendelt
„rövidített fűtési program”
: átlag- (!) hőmérséklet tanítási időben tantermekben 20C°, tornateremben 16-17C°, tanítási időn kívül (tempreráló fűtés) 16-17C°
A PDSZ szerint az utasítások betarthatatlanok
A tankerület utasításai eljutottak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetéhez (PDSZ) is, Nagy Erzsébet ügyvivő írt válaszlevelet az érintett tankerületi igazgatónak. Többek között ezt írta:
Az iskola a munkáltató és egyben fenntartó számára nem több, mint gyermekfelügyeletet ellátó intézmény, amelyben a lehető legkisebb helyen, a legkevesebb levegőztetéssel, gyermekek, fiatalok nagy tömegét helyezné el, az iskolai oktatás minőségének megőrzésének igénye nélkül.
A régi, korszerűtlen fűtéssel és szigeteléssel rendelkező, jellemzően nagy területű, több emeletes épületekben lehetetlen az utasításnak megfelelően pár óra alatt a szükséges hőmérsékletre fűteni a helyiségeket
A Covid-fertőzés még jelen van, ezért igencsak aggályos, hogy spórolás céljából épületrészeket, helyiségeket kívánnak kivonni a használatból, amelynek nyilvánvaló következménye, hogy egy légtérben az eddigieknél lényegesen többen tartózkodnak majd, mégpedig úgy, hogy a szellőztetésre szánt időt is elégtelenül rövid időre korlátozta.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a tankerületi igazgató az általános iskolákban 20 Celsius fok, középiskolában 18 Celsius fok átlaghőmérsékletet ír elő. De a fűtési rendszer kazánhoz közeli terei melegebbek, mint több emelettel feljebb, a kazántól 200 méterre lévő terek, így az igazgató utasítása nem felel meg az érvényes kormányrendeletnek, mivel a rendelet nem átlaghőmérsékletet, hanem azt a hőmérsékletet írja elő, amelynél alacsonyabb hőmérséklet az adott intézmények egyetlen használatban lévő helyiségében sem lehet.
Arról is ír, hogy az igazgató át akarta alakítani a csoportbontásokat, azonban a tantárgyfelosztások és órarendek elkészültek, és ezekre nincs hatásköre az igazgatónak, ahogyan a tantárgyfelosztások megváltoztatásához sincs joga.
Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője mindezek miatt azt kéri a tankerületi igazgatótól, hogy az utasításokat azonnali hatállyal vonja vissza. És felszólítja, hogy biztosítsa a megfelelő élet- és munkakörülményeket a tankerület fenntartásában lévő valamennyi intézményben.