Felhívjuk Olvasóink figyelmét, hogy a cikkünkben részletezett tárgyalás nem az emberöléssel kapcsolatos, hanem a szórakozóhelyen a késelést megelőző és azt követő garázdasággal. A vádlottak az emberölésért már megkapták a jogerős büntetésüket.
A Szombathelyi Törvényszék, mint másodfokú bíróság a garázdaság bűntette és más bűncselekmények miatt R. S. és társai ellen indult ügyben a mai napon ítéletet hirdetett 21 vádlott vonatkozásában, míg 4 vádlottra a 2013. november 11-i nyilvános ülésen az ügy elkülönítésre került.
Az elsőfokú bíróság ítélete ellen az ügyész valamennyi vádlott vonatkozásában súlyosításért, míg a védők részben hatályon kívül helyezés, részben felmentés, illetve az eljárás megszüntetése, részben enyhítés végett jelentettek be fellebbezést.
A törvényszék a Veszprémi Városi Bíróság, mint fiatalkorúak bírósága 2012. május 25. napján kihirdetett 2.Fk.510/2010/600., valamint a X. r. vádlott vonatkozásában a 2012. július 2. napján kihirdetett 2.Fk.767/2012/3. számú ítéletét megváltoztatta.
A másodfokú bíróság ítéletének lényege szerint a 2013. július 1. napján hatályba lépett új Büntető Törvénykönyv rendelkezései valamennyi vádlott vonatkozásában összességében kedvezőbbek, ezért a Btk. 2. §-a alapján a másodfokú bíróság az elbíráláskor hatályos, új Btk-t alkalmazta. A bíróság ennek megfelelően a vádlottak cselekményeinek megnevezését, minősítését és alkalmazott törvényhelyeket rögzítette.
A bíróság az I. r. vádlott kivételével valamennyi terhelt vonatkozásában az időközbeni jogszabályváltozásra tekintettel - a garázdaság bűntette vonatkozásában a büntetési tétel felső határának öt évről három évre történő változása miatt - enyhítette az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetéseket. Ezzel szemben I. r. vádlottat érintően azonban a halmazati büntetés kiszabására, egyben különös visszaesői minőségére tekintettel nem látott lehetőséget az enyhítésre.
Dr. Rácz József a tanács elnöke az ítélet indokolásában kitért arra, hogy az elsőfokú bíróság részletes bizonyítási eljárást folytatott le, az ítéleti tényállást mérlegeléssel állapította meg, ezért annak felülmérlegelésére nem volt lehetőség. A másodfokú bíróság megállapította, hogy az elsőfokú bíróság az eljárási szabályokat maradéktalanul betartotta, továbbá részletesen kitért arra is, hogy az egyes védők által hivatkozott a nyomozás során felmerült eljárási szabálysértések miért nem fogadhatóak el.
A másodfokú bíróság alaptalannak találta az egyes védőknek az elsőfokú bíróság ítéletének hatályon kívül helyezésére, az eljárás megszüntetésére, illetőleg a felmentésre irányuló indítványát, ugyanakkor nem látott lehetőséget a súlyosításra sem. Tekintettel arra, hogy valamennyi vádlott vonatkozásában az új Büntető Törvénykönyv rendelkezései összességében kedvezőbbek, valamint az időmúlásra, mint nyomatékos enyhítő körülményre, a bíróság az I. r. vádlott kivételével valamennyi vádlott vonatkozásában enyhítette az elsőfokú bíróság által kiszabott büntetéseket.