Játék közben tanulnak a gyerekek, és te is segíthetsz nekik

Amikor a gyerekek játszanak, nem csupán eltöltik az időt, tanulnak, fejlődnek, kísérleteznek. A játék a kisgyermekek természetes nyelve, amelyen keresztül megértik a világot, feldolgozzák a napi történéseket. Éppen ezért nem mindegy, mivel és hogyan játszanak. Óvodáskorban különösen fontos, hogy olyan játékaik legyenek, amelyek lekötik őket, de emellett mozgásra, gondolkodásra és alkotásra is ösztönöznek.
Játék közben tanulnak a gyerekek, és te is segíthetsz nekik
regiojatek.hu/canva.com

Építés, alkotás, egy új világ teremtése

A szabad sajtót egyre több támadás éri. Segítsd a hiteles újságírást helyben is!
Támogatom

A kreatív játékok közül az építőjátékok különösen hasznosak, hiszen fejlesztik a kézügyességet, a térlátást és a problémamegoldó készséget is. A mágneses építőjáték kiválóan alkalmas arra, hogy a gyerekek újra és újra próbálkozzanak, összeomló tornyokat javítsanak, és egyre bonyolultabb szerkezeteket hozzanak létre. A Duplo szintén népszerű választás a kisebbek körében, mert a nagy, könnyen illeszthető elemekkel már a két-három évesek is bátran kísérletezhetnek. Ezek a játékok szórakoztatóak, segítik az önállóságot és a kreatív gondolkodást is.

Mit fejlesztenek ezek a játékok?

Az építőelemek mozgatása, egymáshoz illesztése fejleszti a finommotorikát, vagyis az apróbb kézmozgások ügyességét. Ez később az írásnál, öltözködésnél és önellátásnál is fontos. Emellett a gyerekek megtanulják, hogyan viszonyuljanak a térhez, a gyakorlati tapasztalatokon keresztül értelmet nyer a jobbra, balra, fent, lent. Ha pedig közösen építenek, fejlődik a szociális érzékenység, a kompromisszumkészség és a türelem is.

Játékot választani tudatosan is lehet

Nem kell, hogy minden játék világítson, zenéljen vagy beszéljen. A legegyszerűbb játékok mint az építőkockák, rajzeszközök vagy szerepjáték kellékek kínálják a legtöbb lehetőséget a fantázia kibontakozására. Fontos, hogy a játékok életkorhoz illők legyenek, ne váltsanak ki frusztrációt, hanem szinte hívogassanak, hogy kipróbálják őket. Érdemes időről időre cserélgetni is őket: egy rég nem látott doboz újra izgalmassá válhat, ha egy ideig el volt pakolva.

Együtt játszani ajándék mindenkinek

A legértékesebb, amit adhatunk, a figyelmünk és az időnk. Amikor leülünk a gyerek mellé, hogy egy várat építünk, akkor bizony épül a kapcsolatunk is. Nem kell tökéletesnek lennie az építménynek vagy végigjátszanunk egy szerepjátékot – már az is sokat számít, ha ott vagyunk, elérhetők vagyunk, és valóban jelen vagyunk. A közös játékidő bizalmat épít, csökkenti a napi feszültségeket, és segít abban, hogy a gyerekek érzelmi biztonságban érezzék magukat.