Bevallom, az új könyvre az Index.hu munkatársa hívta fel a figyelmet.
Ahogy a cikk szerzője, úgy én is térképmániás vagyok. Ha a falon látok ilyent - valószínűleg azért, mert volt egy jó földrajztanárom általános iskolában - azonnal bogarászni kezdem, legyen szó ukrán szénlelőhelyekről vagy Keszthely idegenforgalmi nevezetességeiről.
Egy nagy cipősdobozban tartom az utóbbi évtizedekben begyűjtött autós- és turistatérképeket, hátha jók lesznek még valamire, és néha tényleg jók. Mielőtt például elindultunk volna Püspökszentlászlóra Nyugat.hu 2015 hirdetés magnum,ad,szalag cikk + magnum,ad adverticum 2016. May 12. 11:34 , büszkén kaptam ki a dobozból a Mecsek turistatérképét.
Magyarország Nemzeti Atlaszát hivatalosan csütörtökön mutatták be a nagyközönségnek. 20-30 évente készül ilyen, és ismerve a digitalizáció sebességét, még az is lehet, ez lesz az utolsó.
Az atlasz a Magyar Tudományos Akadémia és a kormány együttműködésében valósult meg, hazánk természeti környezetét mutatja be. Fontosságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy a bemutatón megjelent Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere is.
A könyv Kocsis Károly professzor irányítása mellett 18 szerkesztő, 140 fejezetszerző és több mint 200 térképszerző, 14 térképész, valamint több tucat szakmai és nyelvi lektor munkája eredményeként készült el. A csaknem kétszáz oldalas kiadványt eljuttatják a hazai és határon túli magyar tannyelvű közép- és felsőoktatási intézményekhez.
Könyvesbolti ára 6500 forint, ami karácsonyi ajándéknak majdnem tökéletes, viszont csak „csak úgy” elég húzós, főleg annak tükrében, hogy ingyen és legálisan PDF-formátumban letölthető az internetről. Én személy szerint kicsit sajnálom, hogy a könyv csak a természeti környezettel foglalkozik, és kimaradtak belőle a földrajz gazdasági vonatkozásai, de nyilván ez egy ilyen műfaj.
A megannyi térkép között számos olyan van, amely túl szakmai egy átlagolvasónak. Olyanokra gondolok, mint a mérnökgeológia vagy a Neszmély környékének felszínalaktana.
Ugyanakkor megannyi érdekes dolog is felbukkan. Ilyen például ez a hévizes térkép, amelyből meglepetésemre kiderül, hogy az Alföldön is töméntelen termálvíz és fürdő van.
Vagy itt van ezek a földrengéses és erdős térképek.
De a legizgalmasabbak talán azok, amelyek az a jövőt próbálják megjósolni. Illetve nem is jóslásokról, hanem tudományos hipotézisekről beszélünk, melyekben – a kutatók is elismerik – roppant sok a bizonytalanság.
Mindenesetre szinte minden ilyen térkép azt sugallja, Nyugat-Magyarországot kevésbé gyötri meg a klímaváltozás, mint a többi országrészt.
A növényzet változásánál találtam például ezt a térképet, amely a növényi klímazónák eltolódását ábrázolja, és amelyet maguk a kutatók is „megdöbbentőnek” ítélnek. Ezek szerint az Alföld már néhány évtized múlva sztyeppeövezet lesz. Az évszázad második felére a tölgyeserdők gyakorlatilag a Nyugat-Dunántúl csücskére szorulnak vissza.
A klímaváltozás egyéb jellemzői is mérsékeltebben jelentkeznek nálunk. Ilyen például a hőhullámos napok (+25 fok feletti átlaghőmérséklet) változása, amely Dél-Kelet Magyarországon egészen drámai módon (két héttel) megnőttek az elmúlt évtizedekben.
Az évi középhőmérséklet várhatóan így emelkedik a jövőben.
A klímaváltozás folyamata a legmarkánsabban talán az éghajlati körzetek változásában érhető tetten. Az alábbi térképek nem hipotéziseken, hanem a méréseken alakulnak.
A részletekért, tudományos magyarázatokért és sok más érdekes térképért kattintson az atlasz honlapjára.