Fényfestéssel avatták a Kossuth 7-et - Ilyen lett!

Abban a szerencsés helyzetben lehettünk, hogy a hivatalos megnyitó előtt pár órával körbejárhattuk az új szombathelyi városházi szárnyat. Lefotóztuk az új sajtószobát és az irattárat is, majd pár órával később levideóztuk az új homlokzatra vetített fényorgiát...

A műemlék ház a

városközpont funkcióbővítő megújítása

projekt részeként nyerte vissza régi fényét. (Ebben a programban újították fel a belvárosi utcákat, a Savaria Mozit és az mozi árkád részét, jövőre pedig a Kőszegi utca több házát rehabilitálják.) A Kossuth 7. felújítása januárban kezdődött és határidőre el is készült a munka, a költségek 70%-át uniós forrásból fedezték.

Kossuth u. 7.
Fényjáték a homlokzaton
Mészáros Zsolt

Fényfestéssel avatták a felújított épületet

Öt perc alatt évszázadok pörögtek le tegnap este a Kossuth u. 7. számú épület falán. Az ablakokból Róma császárai hajoltak ki, fellobbantak a keresztény fáklyák, repülőgépek bombáztak, megfeszült a szögesdrót, röplapok repültek és daruk építették a jövőt. (A formabontó épületavatót az AGORA Szombathelyi Kulturális és Turisztikai Központ szervezte. A fényfestés videografikáját egy fiatal tehetség, Lóránt Demeter készítette, a zenét a Savaria Karneválról is ismert Vedres Csaba szerezte.)
Mielőtt a kulccsal kinyitották az épület ajtaját Puskás Tivadar polgármester a városi vezetők

sorfala

előtt idézte fel rövid beszédben az utca és a ház múltját.

Kossuth u. 7.
Puskás Tivadar a múltat idézi
Mészáros Zsolt

Az átadási ünnepséget nem nyújtották hosszúra. Mielőtt a kulccsal kinyitották az épület ajtaját Puskás Tivadar polgármester a városi vezetők

sorfala

előtt idézte fel rövid beszédben az utca és a ház múltját.

Mint megtudtuk, a hajdani Forró utcát 1894-ben keresztelték át, a „turini remete” halálakor. A város olyan hírességei látták itt meg a napvilágot, mint Magyar László, Pető András és az a Dobozy Péter Pál ezredes, aki az amerikai függetlenségi háborúban harcolt.

Iparosok után politikusok

A ház valószínűleg a középkorban épült, eredetileg földszintes volt és iparosok lakták. Szülőháza volt Gál Geláz papnak, az ornitológia doktorának, az itt élt Divicsek család leszármazottja pedig a Radeczky huszárezredben harcolt. 1944-ben itt húzták meg a getto határát.

Nem támogatott video formátum
Video: Szombathely története fényfestésen. A Kossuth u. 7. avatása

A műemlék épülettel a polgármesteri hivatal bővült ki, a házat nem csak kívül, hanem belül is teljesen felújították. Így az iparosok után most többek között a város vezetői, az alpolgármesterek és munkatársaik dolgoznak a Kossuth u. 7. szám alatt.

M.E.

Az új önkormányzati labirintus – zegzugos folyosók, világos sajtóterem

Abban a szerencsés helyzetben lehettünk, hogy a hivatalos megnyitó előtt pár órával – a véletlen folytán - körbejárhattuk a Kossuth 7. belső tereit.
Első blikkre meglehetősen zegzugosnak tűnt az új városházi tömb belső világa, a sajtóterembe például másodjára sem biztos, hogy visszatalálnánk. Pedig önmagában megérne egy misét, mennyire más stílus képvisel, mint elődje, a régi érákban megszokott, sötét tónusú különterem. Ez világos, modern, technikailag is csúcsminőség, mikrofonokkal felszerelve, és a lényeg, a régi historikus falikép helyett eztán zászlók, nagyméretű város-lógó adja a politikusok mögé a hátteret.

A sajtószoba
Az új sajtószoba
Mészáros Zsolt

A több mint 600 m2-es új épületszárny földszintjén a polgármesteri hivatal új ügyfélszolgálati rendszerének további helyiségei és irodái állnak, ha jól emlékszem itt találjuk azt az irodát is, ahol a városháza új kommunikációs munkatársai dolgoznak. Ezt a szintet egy lépcsővel kötötték össze a Városháza földszintjével. Az I. emeletre egy tárgyalót, irodát, irattárat, teakonyhát és közlekedő helyiségeket terveztek. A II. emeletre az alpolgármesteri irodák, titkárság, dohányzó, teakonyha, mellékhelyiség és közlekedő helyiségek kerültek. Érdekesség, hogy a polgámester szobájából külön ajtó vezet az új szárnyba.

Szokatlannak tűnik az a megoldás, hogy például az új tömb belsejéből a Kossuth utca felé nincs hivatalos kijárás, ha mondjuk a sajtóteremből szeretnénk a szabadba kijutni, vissza kell találnunk a lépcsőházba, aztán fel a régi szárnyba, onnan át az első emeleti a polgármesteri titkárság helyiségébe, ahonnan le a régi lépcsőn a földszinti főbejárathoz. Megdolgoztatják a médiát…

Az alpolgármesteri előszoba
Az alpolgármesteri előszoba
Mészáros Zsolt

Viszont dicséret jár azért, hogy a patinás belső folyosó falát kortárs szombathelyi művészek munkái díszítik, Kecskés Miklós festményére például egyszerre többen is rácsodálkozunk, vonzza a tekintetünket. Ahány lépcsőforduló, annyi stílus köszön ránk a falakról. Hangulatos térség ez – mármint a lépcsőház. Bekukkantva az irodákba és kiszolgáló-helyiségekbe igényesnek tűnik a kivitelezés is, ízlésesek a feldíszített karácsonyfák (és mind gyökeresek).

A politikusok bizonyára hamar belakják majd az új tereket. Mi pedig memorizáljuk az útvonalat, hogy boldogulni tudjunk…

PS.
Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Kapcsolódó cikkeink

Egy szégyenfolttal kevesebb – És bővül a szombathelyi önkormányzat épülete

Igen, a Kossuth utca 7-ről lesz szó – a belváros egyik erősen leszanált műemlékről, amelyet a közeljövőben – 122 millióból – tetőtől talpig felújítanak.

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Közélet