A 2020/21-es tanévben 20 587 pedagógus hiányzott az oktatásból, ha hozzávesszük a nevelő és oktató munkát közvetlenül segítők létszámát is, akkor már 34 618 fős hiány jön ki - jelezte ma délelőtt egy sajtótájékoztatón Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke a Telex tudósítása szerint. Az ezzel kapcsolatos felmérés adatai nyilvánosak, viszont az adataik szerinte alá vannak becsülve, és mára valószínűleg még rosszabb a helyzet - tette hozzá.
Az is kiderült, hogy az adatok szerint a legnagyobb pedagógushiány Budapesten és a hátrányos helyzetű településeken van. A pedagógusok medián átlagéletkora 54 év, a 30 év alatti pedagógusok aránya pedig öt százalék alatt van. A 2020/21-es tanévben egyébként 9227-en voltak a nyugdíjas visszafoglalkoztatott munkavállalók.
Szintén elhangzott, hogy 10 év alatt a tanítóknál a tizenhétszeresére növekedett a pedagógushiány, a legnagyobb hiány a természettudományos tantárgyat tanítókból van. Egy pedagógusra 15,15 tanuló jut, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országokban ez a szám átlagosan 14,6.
Egy kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy a státusztörvény miatt körülbelül ezren fognak távozni szeptemberben a közoktatásból. Hozzátette: átlagosan öt százalékkal fog nőni a pedagógusok fizetése az új jogállásukkal.