Hajgató Szilveszter, az NBA Biztosítási Tanácsadó Kft. ügyvezetője volt a rendkívüli podcastunk vendége, aki arról is beszélt, miért nem szeretjük a biztosítókat.
Két hónapon belül régen nem látott változás jön a magyar lakásbiztosítási piacon, ami több millió biztosítási szerződést érint. Az ügyfeleknek március 1. és 31. között lehetőségük lesz arra, hogy megszüntessék jelenlegi szerződésüket, és ha úgy gondolják, biztosítót váltsanak. A szakma arra számít, hogy nemsokára egy nagyon masszív kampány indul, és ezzel együtt komoly verseny várható az ügyfelek kegyeiért.
Hajgató Szilveszter
Mészáros D. Zsolt
25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Ez adta az ötletet, hogy meghívjuk podcast stúdiónkba Hajgató Szilvesztert, az NBA Biztosítási Tanácsadó Kft. ügyvezetőjét, aki elmagyarázta változás lényegét, de a beszélgetés során a biztosítókkal kapcsolatos kérdések is előjöttek.
Többek között az alábbi témákat jártuk körül:
Az MNB azt látta, hogy a lakásbiztosítások piacán az ügyfelek által befizetett díjaknak csak a 30 százalékára történt kárkifizetés, és nincs érdemi verseny a biztosítótársaságok között. A biztosítások elavultak és az ügyfelek nem kapják meg a megfelelő kártérítést.
Az MNB először bevezetett egy, a hitelekhez hasonló fogyasztóbarát lakásbiztosítást, de ez nem hozta meg a várt eredményt, ezért döntöttek úgy, hogy lesz egy hónap, amikor mindenki felmondhatja a meglévő szerződését, és a biztosítók újra megküzdenek az ügyfelekért.
A kialakult helyzetnek csak részben okai a biztosítók. Az ügyfeleknek is van felelősségük, hogy „ápolják” a szerződéseiket.
Az elmúlt években az ingatlanárak az egekbe emelkedtek, ami azt jelenti, az ügyfeleknek egy jelentős része nem a megfelelő értékre fizeti a biztosítást. Az ügyfelek akkor döbbenek meg, amikor egy leégett 100 millió forintos házért a biztosító csak 35 milliót akar fizetni. Becslések szerint a lakásbiztosítások 60-70 százaléka nem megfelelő.
A lakásbiztosítási piac mostani rendezése nyomán arra lehet számítani, hogy a biztosítási összegek piaci szintre emelkednek és a szolgáltatások magasabb szintűek lesznek. Közben az ügyfelek arra számíthatnak, hogy 5-10, maximum 15 százalékkal kedvezőbb tarifákat kapnak.
Kevesen tudják, hogy létezik egy biztosítási adó. Ha befizetünk 100 forintot egy lakásbiztosításra, abból az állam elvon egy 20 forint körüli összeget. Azaz a biztosítónak csak 80 forintja marad arra, hogy kárt rendezzen, hogy profitot termeljen, adminisztráljon és eltartsa magát.
Márciusban fel lehet majd mondani az ingatlanhitel felvételekor kötött lakásbiztosításokat is. Annyi kitétel van, hogy amikor új szerződést köt az ügyfél, a hiteladatokat fel kell vezetni az új szerződésre, és zálogkötelezettként fel kell vezetni a hitelintézetet a lakásbiztosításra.
Az NBA Biztosítási Tanácsadó Kft. mint alkuszcég az összes biztosítóval le van szerződve, és mindig azt a biztosítót ajánlják, amely az adott ügyfélnek a legjobb ár-érték arányban. A cégnek saját kárrendező szolgáltatása is van, évente 6-700 darab ügyet rendeznek, elsősorban vállalati ügyfeleknek, de vannak lakosságiak is.
A cégnek Szombathelyen, a Semmelweis utca 5-ben található az ügyfélszolgálata. Azt tapasztalják, hogy az emberek nem mindig értik az alulbiztosítottságot és nem ritkán nem tudják elhelyezni a kiadásaik között a biztosítási költséget. Ebben igyekeznek segíteni.
A biztosítókkal kapcsolatos általános negatív megítélést az alapozta meg, hogy Magyarországon a '90-es évek elején boldog-boldogtalan biztosítási ügynök lehetett, bárki eladhatott biztosítási termékeket egy gyorstalpaló elvégzése után. Gyakran előfordult, hogy nem mindig olyan szerződést kapott az ügyfél, amire valójában éppen szüksége lett volna; és sokszor nem volt kártérítés sem. Az ügyfelekben kialakult egy rossz kép a biztosítótársaságokról, aminek az lett következménye, hogy kerülik a témát, és ha nem muszáj, nem akarnak biztosítási ügyekkel foglalkozni. És hiába szeretne most egy biztosító vagy alkuszcég érdemben kommunikálni az ügyfelekkel, erre az emberek többsége nem fogékony. Ördögi kör.
A legfontosabb, hogy legalább háromévente aktualizáljuk a szerződésünket. Amikor ingatlant veszünk, felújítunk, bővítünk, beruházunk, jusson eszünkbe, hogy fontos foglalkozni a biztosítással is. Amikor ilyen magas az infláció, akkor nyújt igazi védelmet a szerződésünk, ha nem mulasztjuk el a biztosítók által javasolt rendszeres értékkövetést.
Hajgató Szilveszter 2009-ben költözött haza Londonból, a bankszektorban szeretett volna elhelyezkedni és nagyon fiatalon – több véletlennek köszönhetően - cseppent bele ebbe a szakmába. 2011 óta ügyvezetője a cégnek, amelynek 20 alkalmazottja van, de számos külső szakértőt is alkalmaz.
A biztosítási szakma nem vonzó a fiatalok számára, ugyanakkor ők szívesen alkalmaznak pályakezdőket, mert rugalmasak és gyorsan tanulnak. Nehéz, összetett, de szép munka.
„A biztosítási szakma sokat fejlődött az elmúlt 30 évben, azt javaslom az ügyfeleknek, hogy foglalkozzanak a biztosításukkal egy kicsit többet, legyenek nyitottabbak, és próbálják meg megkeresni a piacon azokat a bizalmi pontokat, amelyeknél úgy látják, hogy megfelelő szolgáltatást kaphatnak.”
NBA Biztosítási Tanácsadó Kft.
Szombathely
Semmelweis u. 5.
Telefon: 06 94 / 319 890
Mail: info_KUKAC_nbakft_PONT_hu
Website:
www.nbakft.hu
A részletek a podcastban.