Kiss Barna zeneigazgató avatott be minket a darab előkészületeibe és koncepciójába:
Képzeljünk el egy hatalmas szimfonikus zenekart, amelynek a vonós- és fúvósgárdájában a megszokottnál jóval többen vannak, a fafúvósok is négyesével ülnek, a kürtök hatan lesznek, a trombiták is négyen. Emellett három hárfa szerepel a műben, és az ütőpark sem kicsi. Mindehhez társul majd a Nemzeti Énekkar 80 fővel. A négy énekes szólista epizódszerepet tölt be, hiszen pantomim is társul az előadáshoz, prózai színészek is lesznek benne, s mindez vetítéssel, videóinstallációval lesz kísérve, hangsúlyossá téve.
Egy nagyon összetett és minden érzékszervre ható produkció lesz!
Harangi Mária rendező és Romvári Gergely díszlettervező olyan színpadképet talált ki, ami a néző tekintetét ráirányítja a zenekar és énekkar mögött elhelyezett LED-fal csíkra, ahol egyedi tervezésű képek fognak megjelenni, hogy a tartalmat még jobban hangsúlyozzák. Az énekesek és táncosok a zenekarban elhelyezett dobogókon fognak táncolni, énekelni. Ilyen mélységű előadása ennek a darabnak Magyarországon még nem volt.
A művet 1911-ben írta Debussy, akit Gabriele d'Annunzio olasz költő és drámaíró versei inspiráltak. Szent Sebestyén vértanúsága öt tételből áll, egyben szokták eljátszani, szünet nélkül, másfél órás terjedelemben.
Nagy Viktória a kosztümök és a videóinstalláció megálmodója és elkészítője, ő volt a jelmeztervezője 2011-ben az Iseumban előadott Varázsfuvola-darabnak is. A műnek léteznek oratórikus feldolgozásai, narrátor szokta a prózát felmondani. 2016-ban Debrecenben adták elő ebben a formában.
A valódi, teljes értékű darab Magyarországon az elmúlt 50 évben nem szerepelt. Nagyon különleges produkció lesz a szombathelyi, bízom benne, hogy azzal a színrevitel, amivel megálmodtuk, méltó lesz a darabhoz, méltó lesz a zenekarhoz. Amikor egy operát vagy operettet, zenés darabot színre viszünk, arra törekszünk, hogy a lehető legnagyobb élményt tudjuk adni - hiszek benne, ez most ilyen lesz.
Az AGORA-MSH hatalmas terét fogjuk használni, ami nagy feladat lesz mindenki számára - a teret zeneileg, színészeknek és táncosoknak bejátszani óriási kihívást és nagyon komoly feladatot jelent. De meg fogjuk tölteni energiával, ebben biztos vagyok! Amikor a repertoárt terveztük, még nem így gondolkodtunk a darabról, csak az előadása merült fel. Kovács János karnagy Debrecenben a narrációs változatot vezénylete. Már évek óta mondogatta, hogy így szeretné megcsinálni a mi zenekarunkkal is, mert ő ebben a darabban lát potenciált, és úgy érzi, hogy ez velünk egy nagyszerű dolog lenne. Amikor a jubileumi évad repertoárjába vettük, még nem volt ilyen mélységben végigtervezve, aztán karnagy úr jött az ötlettel, hogy megcsinálhatnánk az igazit, a grandiózust. A minden érzékszervre hatót, ami egyszerre színház, egyszerre koncert, s amiben látványelemek is vannak. Némi kétkedéssel, de lelkesedéssel úgy döntöttünk, miért ne.
Feltétlenül fontos, hogy Szombathelyen megvalósuljanak olyan előadások, amelyek túlmutatnak a város nagyságán. Ez egy olyan előadás lesz külsőségében és beltartalmában is, ami megállja a helyét bárhol. Reméljük, a produkció máshol is megjelenhet, hiszen a videóinstalláció is azzal a jelleggel történik, hogy hordozható legyen. Volt már olyan opera és egyéb produkciónk is, amit elvittünk Szombathelyen kívülre is, bízom benne, ez is ilyen lesz. Koncertfilm is rögzíteni fogja az előadást.