Magyar Bálint szerint „tucatnyi ügyben el lehet jutni Orbánig” – kemény rendszerkritika a NER-ről

Az egykori SZDSZ-es miniszter szerint a Fidesz nem politikai párt, hanem egy bűnszervezet, amelyben a vezetői cserék sem megújulást, csak a rendszer lassabb leépülését jelentik.

Magyar Bálint szociológus, volt SZDSZ-es miniszter Krug Emília Szintén túl című műsorában beszélt arról, hogyan látja a Fidesz rendszerét és annak működését. Állítása szerint a „maffiaállam” fogalmát már 1999-ben is használta, és úgy véli, a jelenlegi politikai folyamatok ezt igazolják vissza.

A volt miniszter szerint a Fidesz nem klasszikus politikai párt, hanem egy olyan struktúra, amelyet ő bűnszervezetként ír le. Úgy fogalmazott: egy ilyen rendszer nem képes megújulni, legfeljebb átrendeződik.

Magyar Bálint
Magyar Bálint via Facebook.com

A frakción belüli személycseréket is ennek fényében értelmezte. Példaként azt mondta, hogy egyes politikusok „büntetésből” kerülnek vissza vagy előre, másokat pedig szerinte lényegében „golyófogóként” használnak.

Magyar egy bankrablós hasonlattal érzékeltette álláspontját: szerinte egy ilyen helyzetben nincs valódi szembenézés a tettekkel, csak különböző magyarázatok és szerepek.

A politikai rendszer működéséről azt mondta: a NER lényege szerinte az volt, hogy a résztvevők különböző mértékben, de korrupciós helyzetekbe kerültek, ami mindenkit összekötött a rendszerben. Emiatt szerinte a „kilépés” is inkább csak visszahúzódás, nem valódi szakítás.

A korábbi „hibrid rendszer” és „illiberális demokrácia” kifejezéseket is élesen bírálta, szerinte ezek inkább elfedik, mint leírják a lényeget.

A beszélgetésben kitért a jövő politikai forgatókönyveire is. A TISZA Párt esetleges kormányra kerülését a rendszer átalakításának esélyeként említette, három kulcsterületet kiemelve: jogállamiság helyreállítása, az állami működés átláthatóbbá tétele és az orosz befolyás csökkentése.

A választási rendszer átalakítását tartja az egyik legfontosabb lépésnek, mert szerinte enélkül a politikai verseny nem lehet valóban kiegyenlített.

Magyar Bálint külön kitért az úgynevezett „aranykonvoj-ügyre” is. Szerinte elképzelhetetlen, hogy egy ilyen volumenű állami működés a legfelsőbb politikai vezetés tudta nélkül zajlott volna, és úgy véli, több hasonló ügyben is el lehet jutni a legfelsőbb szintig.

A volt miniszter arról is beszélt, hogy Orbán Viktornak szerinte „menekülési terve” van, amely akár külföldi letelepedési vagy állampolgársági konstrukciókat is érinthet.

Oroszországgal kapcsolatban azt állította: az Orbán-kormány viszonya Moszkvával szerinte egyfajta függőségi, kezdetben zsarolási alapokra épülő kapcsolatként értelmezhető, amely politikai döntésekre is hatással lehet.

A jövőt illetően úgy látja, a TISZA Párt megjelenése egy új politikai korszak kezdete lehet, és kizártnak tartja, hogy egy „Fidesz 2.0” típusú struktúra jöjjön létre. Szerinte a párt támogatottsága több társadalmi csoport megszólításából fakad, és ez adhat esélyt egy stabil, de demokratikus politikai berendezkedésre - írja a szeretlekmagyarorszag.hu.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Hírek