A kezdés előtt bő fél órával sokan ácsorognak Komárom szlovákiai oldalán, a Matica Slovenská (tudományos és kulturális intézmény) helyi épülete előtt. Szemerkél az eső, csípős hideg van, mégis gyülekeznek az emberek. Egy biztonsági őr erősít meg benne, hogy jó helyen járunk, itt lesz Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és Ódor Lajos, a szlovák Progresszív Párt EP-képviselője, volt miniszterelnök beszélgetése.
Az épületben egy szervező vezet be a színházterembe, ahol, az utolsó sor a sajtónak van lefoglalva. Már most is sok szék foglalt, nem csak a szlovák, de a magyarországi sajtó is szép számban vonult ki. Magyar Péternek ez az első nyilvános szereplése a külhoni magyarok előtt, igaz, szóban foglalkozott már velük. Például amikor azt mondta, hogy neki is fájt a 2004-es, a külhoni magyarok kettős állampolgárságáról szóló népszavazás, ami eredménytelen lett.
Be akarták tiltani a beszélgetést
Ódor Lajos jelenleg a szlovák Progresszív Párt európai parlamenti képviselője, 2023-ban öt és fél hónapig volt miniszterelnök, egy kormányváltás után nevezte ki őt a köztársasági elnök, hogy az előrehozott választásokig vezesse az országot. Az előrehozott választásokat a Robert Fico vezette Irány – Szociáldemokrácia (SME-SD) nyerte, a Progresszív Párt a második helyen végzett. Így Fico alakíthatott kormányt.
A beszélgetés jelentőségét mutatja, hogy több mint háromszáz érdeklődő gyűlt össze hétfő este, és nem csak szlovákiai magyarok, hanem szlovákok is voltak szép számmal, nekik szinkrontolmácsolást biztosítottak.
A beszélgetést Munk Veronika, a Telex alapító főszerkesztője vezette, aki most a szlovák Denník N kiadónál dolgozik mint innovációs és új piacokért felelős igazgató. A beszélgetést a Denník N által kiadott Napunk című szlovákiai magyar újság szervezte.
Munk Veronika azzal kezdte, hogy Komárno polgármestere nagyon nem örült a rendezvénynek, az egyik kormánypárti lapban meg is jelent, hogy be kellene tiltani a beszélgetést, de ez végül nem történt meg.
Egyik kormány sem azt teszi, ami a dolga lenne
Ahogyan az várható volt, az elején a két ország belpolitikai helyzetét hasonlították össze, mindketten egyetértettek abban, hogy saját kormányuk nem csinál semmit. Ódor Lajos szerint Fico unja már az egészet, fel van háborodva, ha valamit kérdeznek tőle, Magyar Péter szerint Orbán Viktor már a Tejúton politizál, megválasztja az amerikai elnököt, beavatkozik a szomszédos országok, így Szlovákia választásába. A magyar kormány nem kormányoz, csak a hatalom megtartásáért küzd, naponta mérik a közhangulatot, és annak megfelelően rángatják a kormányt ide-oda.
Ódor szerint nem könnyű olyan rosszul kormányozni, mint Fico teszi, Magyar Péter hozzátette, azért elég nagy a verseny. Mindketten egyetértettek abban, hogy sokkal előbbre tartana az országuk, ha a kormány azzal foglalkozna, ami a dolga.
Abban is egyetértettek, hogy a politikusoknak el kell menniük az emberek közé, semmi nem pótolhatja, ha meghallgatják a véleményüket és szembesülnek a problémáikkal. Ódor azért kifejtette, hogy az ő pártja már régi párt, voltak már kormányon, így megvan a struktúrája, helyi kapcsolatai. Magyar Péter szerint a Tisza Párt sem egyszemélyes show már, hiszen vannak EP-képviselői, önkormányzati képviselőik Budapesten, több mint 1100 Tisza-sziget működik az országban.
Kiemelték, hogy a közvélemény-kutatások szerint a Progresszív Párt is, és a Tisza Párt is megelőzte a kormánypártot, ami jó alapot teremt a kormányváltásra. Magyarországon viszont 2026-ban, Szlovákiában 2027-ben lesznek a következő választások, addig még bőven van idő az elvégzendő munkára.
Mindig kell egy főellenség
Abban is egyetértettek, hogy a választásokra nem kell vaskos kormányprogram. Ódor szerint azt úgysem olvassák el, szimbólumok, jelszavak kellenek. Magyar Péter azért fontosnak tartja a kormányprogramot, de nem a választások miatt, hanem mert kell egy zsinórmérték, amihez tartják magukat, ha kormányra kerülnek. Hozzátette, nem baj, ha nem lesznek húsz évig hatalmon, a lényeg, hogy kitűzött munkát elvégezzék és teljesítsék a feladatukat.
Magyarból azért kijött a szónok is, itt is elmondta, hogy vissza akarják építeni a fékek és egyensúlyok rendszerét, csatlakozni akarnak az európai ügyészséghez, le akarják építeni a korrupciót, és előírják, hogy maximum két ciklusig lehessen valaki miniszterelnök.
Szó volt az egyre növekvő agresszióról is, Ódor szerint globális tendencia, hogy durvul a közbeszéd és az erőszak is megjelenik a politikában, úgy vélte, ennek a közösségi média a fő oka. Magyar arra hívta fel a figyelmet, hogy az Orbán-kormánynak mindig kell egy főellenség, akit gyűlölni kell, és akivel el tudják terelni a figyelmet az ország gazdasági gondjairól.
Persze, szóba került a sajtó is, Szlovákiában elég színes a paletta, de a magyar kormány ide is átnyúlt, három hozzájuk köthető újság is működik a Felvidéken. Ódor mutatott egy szórólapot, amin őt gyalázzák, azt mondta, ezek nemrég jelentek meg hasonló plakátokkal együtt, úgy vélte, Magyarországról jött ezeknek a mintája.
Ezer, maximum kétezer emberből áll a NER
Magyar Péter szerint a propaganda tartja életben az Orbán-kormányt, ha a propaganda megszűnik és megjelennek a valós információk, akkor vége is lesz a kormánynak. De odaszúrt a független sajtónak is azzal, hogy átveszik a kormánypárti narratívákat, nyelvet, és szenzációhajhász cikkekkel akarnak olvasottságot elérni.
A végén arról volt szó, hogyan lehet egy választási győzelem után lebontani a jelenlegi rendszert. Ódor szerint ennek megvan a módja, de visszatérve az agresszió erősödésére, azt mondta, bízik abban, hogy a szeretet és az együttműködés mindent legyőz.
Magyar Péter kifejtette, a NER (ahogyan ő nevezi, a Nemzeti Együttbűnözés Rendszere) összesen ezer, maximum kétezer emberből áll. Ha ők elveszítik a hatalmat, az egész összeomlik. Mint mondta, a minisztériumokban, hivatalokban egy bizonyos szint alatt szakemberek dolgoznak, ők a kormányváltás után is működtetni tudják a rendszert.
A beszélgetés közel kétórásra sikerült, közben odakint elállt az eső, ünnepi kivilágításban autóztunk át a Duna-hídon Magyarországra.