Mandulát, a 9 éves yorkshire terriert fogkőeltávolításra, szájüregi kezelésre hozták gazdái a Szombathelyi Állatkórházba, miután nagyon kellemetlen volt a lehelete.
„Ez egy tipikus tünet, amely gennyes fogkőre és rossz, gyulladt fogakra utal” – mondja dr. Antók Fruzsina, aki május óta részmunkaidőben dolgozik a Szombathelyi Állatkórházban. A bécsi állatorvosi egyetemen végzett még 2020-ban, gyakorlatát többek között a Szombathelyi Állatkórházban töltötte, és mivel nagyon jól érezte magát itt, amikor arra lehetőség adódott, nem sokat gondolkodott, visszatért ide. Az ügyelet mellett elsősorban fogászati eseteket lát el. A fogászat és az ortopédia területén folyamatosan képzi magát.
Attól, hogy eszik még nem biztos, hogy jók a fogai
Miközben Mandulát készítik elő a kezelésre, megtudjuk a szakembertől, hogy a kutyák, macskák esetében a gazdik sokszor nem szentelnek elég figyelmet az állat fogainak. Sok eb, macska nem is engedi meg gazdájának, hogy belenézzen a szájába, így nem egyszer akkor derül ki, hogy a fogakkal is gond van, amikor egy másik probléma kapcsán megvizsgálja őket az állatorvos, vagy csak oltásra érkeznek.
Attól, hogy az állatnak nincsenek panaszai, eszik, az nem jelenti azt, hogy minden rendben van. A kutya vagy a macska soha nem lesz étvágytalanabb azért, mert fogköve van, vagy mert begyulladt az ínye, fáj a foga. Az evés ennél sokkal fontosabb a számukra.
A lepedék megkeményedik, abból lesz a plakk, ha az megvastagodik, növekszik, fogkő lesz belőle, ráülnek a baktériumok, amik beleeszik magukat a fogínybe, fogtartószerkezetbe. Ebből lesz a fogínygyulladás, fogágybetegséggel – magyarázza a folyamatot a szakember.
Hogyan zajlik a kezelés?
Mandulánál is ez játszódott le. Először vérvizsgálatot végeztek a kis állaton, ami kötelező ilyenkor. Mivel mindent rendben találtak, Mandula jöhetett fogtisztításra, szájüregtisztításra.
Először leszedték a fogkövét, aztán polírozták a fogakat, amivel lezárták a zománcréteget, hogy nehogy újabb szennyeződések, bacilusok kerüljenek bele – ez történik a többi négylábú esetében is, méghozzá altatásban. Ezek után jön a röntgen.
„Ha látjuk, hogy sérült, meglazult a fogtartószerkezet vagy elváltozás van a gyökereknél, esetleg a gyökerek felszívódtak, egyértelmű, hogy foghúzás szükséges” – mondja Antók doktornő, miközben nézi a Mandula fogairól készült felvételeket, melyekből azt is megállapítja, bizony a kis yorki nem ússza meg foghúzás nélkül.
Hogyan fog enni az állat? Teszik fel a kérdést a gazdik
Ilyenkor a legtöbb gazda megijed, hogyan fog majd enni az állat, ha több fogát is kihúzzák. Azonban a doktornő meg szokta őket nyugtatni, hogy ez sem a kutyáknak, sem pedig a macskáknak nem jelent akadályt, sőt inkább jobb lesz a közérzetük, amit aztán a gazdi is megtapasztal.
„Van a praxisomban olyan kutya, akinek egyetlen foga sincs már, de száraz tápot eszik és köszöni, tökéletesen jól van” – hoz egy példát az állatkórház szakembere.
Léteznek különböző fogmegtartó beavatkozások, de sokszor előfordul, hogy amikor mondjuk gyökérkezeléssel próbálkoznak, akkor is foghúzás lesz a vége.
Az idős cicáknál jellemző, hogy ha nagyon régóta beteg a fog, akkor szinte összeolvad a csonttal, ilyenkor nagyon nehéz dolga van az állatorvosnak.
Nagyobb baj is lehet a gyulladásból
A legtöbben nem is gondolnák, de egy elhúzódó foggyulladás, lepedékképződés miatt a kutya a lihegése során rengeteg baktériumot lélegez be, amelyek bekerülnek a tüdőbe. Sőt a baktériumok a foggyökér erein keresztül bejutnak a véráramba. Több tanulmány hozta már összefüggésbe a foggyulladást szívbillentyű gyulladással és a máj betegségeivel. A legrosszabb esetben még vérmérgezés is kialakulhat.
Ezért is hangsúlyozza Antók Fruzsina a megelőzést. Tudja, hogy a különféle rágókák nagyon népszerűek és jók is, de sajnos nem tudják megmenteni a fogakat. A genetikának nagyon nagy szerepe van abban, hogy az állatnak milyen állapotban vannak a fogai.
A legjobb a rendszeres fogmosás
A legjobb módszer a megelőzésre a fogmosás. Hogy ehhez az állatot hozzászoktassuk, türelem és idő kell. Érdemes jutalomfalatot bevetni. A művelethez pedig nagyon jó egy kisebb fejű fogkefe, vagy létezik ujjra felhúzható kutyafogkefe is, és egyre többféle fogkrémet találunk a piacon. Ezeknek általában húsíze van. Ha a kutyus hozzászokik vagy akár a macska, akkor akár naponta is moshatjuk a fogukat.
Otthonra már lehet rendelni ultrahangos elektromos fogkefét is, ami hangtalan és nem is zavarja az állatot.
Vannak veszélyeztetettebb fajták
Egyébként kutyáknál, a kistestűeknél, különösen a nyomott orrú fajtáknál gyakrabban képződik fogkő, mert nincs annyi hely a szájukban 42 fognak, mint mondjuk egy németjuhásznak.
A doktornőtől megtudjuk azt is, a francia bulldogoknál sokszor figyelhető meg, hogy nem is sorban vannak a fogak, hanem elfordulnak, mert nem tudtak rendesen kinőni, ilyenkor viszont jobban belemegy az ételmaradék, kialakul a plakk, aztán a fogkő, és elkezdődik a már említett folyamat.
Antók Fruzsina bízik abban, hogy a prevenciónak köszönhetően a gazdik egyre nagyobb figyelmet fordítanak majd kisállataik szájhigiéniájára is.
Beszélgetésünk végén a doktornőtől azt is megtudjuk, hogy hivatása során az adja neki a legnagyobb örömöt, amikor látja, hogy egy beavatkozásnak köszönhetően sokkal jobban lesz a páciense. Hozzátette, bízik abban, hogy a Szombathelyi Állatkórházban is minél több kisállaton tudnak segíteni.