A legnagyobb tengerentúli tévétársaság, a brazil Globo kapta mikrofonvégre a Coldplay tagjait (a videót lásd kicsit lejjebb görgetve), akikre jelen pillanatban talán joggal süthetjük rá a legnépszerűbb brit zenekar titulust - pontosabban inkább a legnépszerűbb brit zenekarét, akiket Amerikában is masszív rajongás övez. Az interjúból hamar kiderül, hogy a zenekar pedig egy fontos amerikai popkulturális termékért biztosan rajongott, 1998-as indulásukkor ugyanis pontban fél hatkor mindig abbahagyták a próbát, hogy megnézhessék a Simpson családot. (Ez már csak azért is vicces, mert a népszerű rajzfilmsorozat egyik friss epizódjában nemrég ők is felbukkantak.)
De hogyan nyerhette meg magának az amerikai közönséget a Coldplay, hiszen ezt a küszöböt kevés brit zenekar lépi át? "Angolok vagyunk, tehát ha felteszel nekünk egy ilyen kérdést, zavarba jövünk - nem tudunk rá válaszolni, mert mi mindig csak a hibákat látjuk. Így lettünk nevelve. Mindig a következő probléma miatt fő a fejünk" - mondja Martin nevetve. Azt azonban ő is elismeri, hogy a siker egyik legnagyszerűbb velejárója a művészi szabadság, hogy azt csinálnak a stúdióban, amit akarnak.
Új lemez a láthatáron, ami azonban nem fog kiszivárogni a netre
Aztán hamar kiderül: úton van a soron következő albumuk, aminek megjelenését karácsonyra saccolják. A kérdésre, hogy ez lesz-e az EMI-nél az utolsó lemezük, Martin ismét leüti a magas labdát: "Nem, szerintem még kijön itt úgy ötszáz. Elég sokra szerződtünk."
Az interneten terjedő kalózmásolatokról is markáns véleménnyel rendelkeznek. "Ha teljesen őszinte akarok lenni, akkor azt kell mondjam, gyerekkorunkban kazettára másoltuk a haverok zenéjét. Mind ezt tettük. Azt mondom, hogy amíg valaki fiatal, nincs ezzel gond. Amikor viszont eléred a harmincat, és dolgozol, akkor az már lopás" - mondja Jonny, a Coldplay gitárosa. Guy Berryman, a zenekar basszusfelelőse szerint viszont a fájlmegosztás inkább a még nem befutott zenekarokra nézve káros igazán, egy sikeres banda karrierjét - így az övükét - ez már nem fogja letörni.
Na és ha a 2010 végére tervezett lemez kiszivárog a torrentoldalakra? Martin ezen a ponton megnyugtatja a riportert: "Mindössze két ember van ebben az épületben, aki tudja, hogyan kell megnyitni a felvételeket tartalmazó fájlokat, és még mi sem vagyunk köztük. Ha most el akarnánk lopni a saját zenénket, nem tudnánk. Egy számítógépes géniusznak és remek betörőnek kellene lenned ahhoz, hogy bejuss ide, letöltsd a sávokat, és össze is keverd őket."
Nos, azért ismerve napjaink feltöltőmágus csapatait, ennek azért várjuk csak ki a végét.
A Coldplay sikerei - és ahogy hozzáállnak a sikerhez
50 millió eladott album tíz év alatt, 117 jelölésből 43 díj: ez a Chris Martin vezette együttes mérlege, ha a sikert számokkal akarjuk leírni. Első igazi áttörésüket a Yellow-t hordozó kislemezükkel érték el 2000-ben, ami már az amerikai Billboard alternatív rock listájának hatodik helyére is felküzdötte magát. A Speed Of Sound második lett az Egyesült Királyság kislemezlistáján, igazán nagy mutatványukat azonban a Viva la Vida-val érték el, ami mind Amerikában, mind Angliában toronymagas listavezető lett.
A bezsebelt díjak közül héttel a nívós Brit Awardson ajándékozták meg őket - ezen belül háromszor választották meg őket a legjobb brit csapatnak. Hétszer nyertek Grammy-t (húsz jelölésből), ennek kapcsán a tavalyi volt a csúcsévük, amikor több Grammy-kategóriában jelölték őket, mint amennyi arany gramofont addig összesen begyűjtöttek: a 2009-es, 51. díjátadón hét esélyből háromban diadalmaskodtak. És akkor ehhez jön még a nyolc MTV Awards díj, míg a The Scientist című daluk videója az elsőtől az utolsó kategóriáig elvitte a prímet a 2003-as MTV Video Music Awardson.
Nagy-Britannia magasan fénylő üstököse azonban nem engedte meg magának azt a luxust, hogy elszálljon a diadalmenettől. Az együttes nem mondott le a már korai éveikben elkezdett gyakorlatról, miszerint bevételeik 10 százalékát jótékony célokra fordítják, mondván, nekik ez nem nagy erőfeszítés, cserébe viszont sok emberben tudatosíthatnak bizonyos társadalmi problémákat. Azt is leszögezték, hogy a rajongói ajándékokat is az utolsó szálig ilyen célokra ajánlják fel. Világhírük ellenére a mai napig nem engedélyezik zenéjük felhasználását kereskedelmi célokra, ennek fényében többmillió dolláros ajánlatokat utasítottak vissza a Gatorade-nek, a Diet Coke-nak vagy a Gap-nek. "Nem tudnánk a tükörbe nézni, ha eladnánk a dalaink jelentését" - nyilatkozta Chris Martin még 2002-ben a Q Magazinnak. Teljes mellszélességgel kiállnak azonban a pozitív kezdeményezések mellett: tavaly például beszálltak Paul McCartney mellé az "egy héten tarts egy húsmentes napot" kampányba a klímaváltozás lelassítása érdekében, egy hónapja pedig a Remény Haitiért szuperkoncerten is felléptek.