Megújult a szombathelyi püspöki palota dísztermének mennyezeti freskója

Befejeződött a szombathelyi püspöki palota mennyezeti freskójának restaurálása, a Franz Anton Maulbertsch osztrák festő 1783-ban készített, az Isteni gondviselés allegóriája című megújult műalkotását Székely János szombathelyi megyés püspök adta át szerda délután.

Szükség volt a nagy szakértelemmel és gondossággal elvégzett restaurálásra, hiszen a freskó az évszázadok során erősen megrongálódott, a beázások miatt berepedezett és több helyen elvált a födémszerkezettől - mondta a püspök.

Felidézte, hogy a szombathelyi székesegyházat és a késő barokk (copf) stílusú püspöki palotát az egyházmegye első püspöke, Szily János építtette. Utóbbi építése 1778-ban kezdődött és 1783-ra már be is fejeződött.

Az épületet Hefele Menyhért tervezte, falait Francz Anton Maulbersch és Dorfmeister István freskói díszítik, a szombathelyi székesegyház és a püspöki palota, valamint az Eölbey-ház Magyarország legszebb késő barokk épületei lettek - fűzte hozzá.

A püspöki palota díszterme mennyezeti freskójának közepén a gondviselés szimbolikus alakja látható koszorúval a kezében, alatta pedig több, szintén szimbolikus alak fejezi ki az evangélium fényének szétáradását a világban. Megjelennek a kép egy távolabbi részén a pogány világ szimbólumai például Kronosz az idő ura vagy Sába királynője, de a keresztény világ számára alapvető fontosságú Ószövetség és Újszövetség, valamint a jelenések könyvében szereplő hét pecsét szimbóluma is.

A püspöki palota dísztermének bronz dombormű hatását keltő oldalfreskói Savaria történetének jelentős eseményeit örökítik meg, a képeken látható többek között az, ahogy Claudius császár megalapítja Savariát, Septimius Severust császárrá választják 193-ban, de látható természetesen Savaria szülötte, Szent Márton is.

Székely János beszédében úgy fogalmazott: a megújult díszterem továbbra is nyitva áll majd nemcsak a Szily János Egyházmegyei Gyűjtemény és Látogatóközpontba érkezők előtt, hanem koncerteket, előadásokat és találkozókat is rendeznek majd benne.

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Kultúra