Mi ez a mérges pofájú macska, ami a Szegedi Vadasparkba költözött?

Ismerje meg ön is a manulokat, azaz a pusztai macskát.

Újra látható a Szegedi Vadasparkban az egyik legimpozánsabb macska, a ritkaságnak számító manul, más néven pusztai macska (Otocolobus manul) - tájékoztatta Veprik Róbert igazgató az MTI-t.

Pár éve már élt a szegedi állatkert erdei kifutójában egy pusztai macska, de megbetegedett és elpusztult, így egy időre le kellett mondani az érdekes kinézetű állat látványáról a látogatóknak. A nemzetközi fajmegmentési programban (EEP) most egy fiatal hím érkezett a krakkói állatkertből Szegedre, ahol bíznak abban, hogy hamarosan párt is találnak neki.

De milyen állat is az a manul?

A manul vagy pusztai macska egy dús szőrzetű, házimacska méretű ragadozó, súlya három kilogramm körüli. Érdekes megfigyelni, hogy feje nem csak a füle elhelyezkedésében különbözik a házimacskától, hanem pupillája is kör alakú. Tappancsai olyan párnásak, hogy hangtalanul képes osonni.

Természetes élőhelye a Közép-ázsiai puszták, jól érzi magát alacsonyabban fekvő területeken és a fennsíkon is. Lényeg a kevés csapadék és a száraz levegő. A kutatók körülbelül 15 ezerre becsülik a számukat, vagyis a manulnak nagyon alacsony az egyedsűrűsége hatalmas elterjedési területén.

zooszeged.hu

Hosszú és sűrű bundája jól szigetel, a bőrfelületénél általában 20-30 C° a hőmérséklete. Bundája a tengeri vidra után a legsűrűbb, ezért évtizedekig vadászták érte. A színe alfajonként változik, általában sárgásbarna, hátán függőleges csíkokkal. Farkának vége mindig fekete foltban végződik. Azok a manulok, amelyek sziklaszirteken élnek, inkább szürke színűek, így eltudnak rejtőzni.

A manul a párzási időszakot kivéve egész évben magányos, kemény tél esetén kisebb csoportokban vándorolnak, a hímek esetenként 5-6 egyedből álló csapatokban vadásznak. Fogságban akár 11 évig is elélhetnek, a vadonban csak hét évig.

zooszeged.hu

Rágcsálókkal, kisebb hüllőkkel és madarakkal táplálkozik. A pusztai macska nem számít gyakori fajnak az állatkertekben sem, Európában 34 állatkertben mindössze 106 manul él.

Tartsd életben a helyi nyilvánosságot!

A független és szabad újságírás ezután is fontos marad! Sok dolgunk lesz a múlt feltárásával, a mindenkori hatalom ellenőrzésével és azzal, hogy továbbra is egy olyan országért dolgozzunk, ahol valódi jogait vannak és ahol a tetteknek következménye van.
A Nyugat.hu-t többféle módon támogathatod. Tedd meg!

Látott valami érdekeset, izgalmasat, szokatlant? Írja meg nekünk, vagy küldjön róla fotót. Akár névtelenül, titkosított üzenetküldő rendszerünkön keresztül itt, vagy facebook messengeren ide kattintva. Esetleg emailben, itt: jelentem_KUKAC_nyugat_PONT_hu
Google Favicon
Itt állíthatod be, hogy a Google elöl hozza a nyugat.hu-s találatokat!

Hozzászólások

A cikkekhez csak regisztrált felhasználóink szólhatnak hozzá. Kérjük, jelentkezzen be, vagy ha még nem tette, regisztráljon.

A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a cikkekhez nem kapcsolódó kommenteket moderálja, törölje. A részletes moderálási szabályokért ide kattintson!

Könnyű