Miért fontos, hogy ivartalanítsuk macskánkat? A Szombathelyi Állatkórház orvosa válaszol!

Itt a tavasz, készülni kell mindenre is, ha nincs ivartalanítva kedvencünk.

Ahogy egyre nő a napos órák száma és emelkedik a hőmérséklet, elindul a macskák ivari ciklusa. A tobozmirigy aktiválódik és működésbe hozza azokat a hormonokat, melyek aztán a nemi ciklust is elindítják – kezdte egy február végi délutánon dr. Peresztegi Attila, a Szombathelyi Állatkórház orvosa.

25 éves a Nyugat.hu. Ne feledd, ide kattintva támogathatod következő 25 évünket!
Támogatom

A macskáknak és a kutyáknak is két nagy ivarzási ciklusa van egy évben, de van köztük egy nagy különbség. A macskák abból a szempontból érdekesek, hogy náluk ezekben a ciklusokban több ivarzás is zajlik, velük ellentétben a kutyák csak egyszer tüzelnek egy ciklusban – tudtuk meg.

A macskák roppant szaporák

A kutyatulajdonosok tehát tudhatják, hogy amikor tüzel a kedvencük, utána nagyjából 6-7 hónapig nyugi van, mert csak akkor jön a következő tüzelés. A macskák viszont szezonálisan poliösztruszos állatok. Ez azt jelenti, hogy amikor beindul a nemi ciklus a környezeti hatások miatt, akkor náluk 21 naponta indul egy ivarzás.

„Általában ilyenkor szoktak kétségbeesetten hívni minket a gazdák, hogy iszonyú fájdalmai vannak a macskának, ott fetreng a szőnyegen és ordít. Ilyenkor ugyanis van egy furcsa testhelyzet: feltolja a fenekét, felemeli a farkát és időnként előre-hátra mozog. Emellett pedig ordenáré hangot ad ki” – meséli az állatorvos.

Facebook/Szombathelyi Állatkórház

Aztán amikor kiderül, hogy mi is áll valójában a háttérben, hogy szó sincs megbetegedésről, sokan megnyugszanak és igazából úgy vannak vele, hogy „jó, ezt valahogyan átvészeljük, onnantól meg minden rendben van”. De valójában nincs minden rendben, mert rövidesen újra kezdődik elölről az egész.

Február-március környékén indul a cicáknál az első ciklus és nagyjából május közepéig, végéig tart. Aztán jön egy kis szünet, mivel a nyár nem igazán kedvező termékenységi szempontból. Majd július végén, augusztus elején indul a következő ciklus, ami általában októberig tolódik ki.

Az ekkor született cicákat szokás sargyaknak is nevezni, mivel az első ciklusban kicsit kimerülnek az anyamacska tartalékai, így a másodikban már egy kicsit hiányosabb az ellátás. Ez azt jelenti, hogy ezek a generációk fogékonyabbak bizonyos betegségekre és kevésbé vitálisak, mint a tavaszi cicák.

„Ilyenkor dolgozik a biológia, az inkluzív fitnesz. A lánycicák próbálnak mindent elkövetni, hogy fiúval találkozzanak és minél több utódot sikerüljön világra hozniuk. Érdekesség, hogy könnyen előfordulhat az is, hogy egy ivarzási ciklusba két ellés is belefér. Tehát a macskáknál megtörténik a párosodás, a megtermékenyülés, jön a durván 2 hónapos vemhesség, aztán az ellés. És míg más állatok a tejtermelési fázis alatt nem tüzelnek, a macskák igen. Így amikor már 2-3 hetesek a kölykök, az anyaállat újra ciklusba lendül. Én is láttam már olyat, hogy még szoptatott az anyaállat, de már újra vemhes volt” – magyarázza Peresztegi.

Tehát a macskák roppant szaporák, egy évben akár 4 almot is világra hozhat egy igazán produktív nőstény. Ha pedig a vadpopulációkat nézzük, még rosszabb a helyzet. A tavaszi és az őszi ciklusban robbanásszerűen megnő a szaporulat, de nyilván szelektál a természet, a zord körülmények miatt nem sok kismacska éri meg a felnőtt kort.

A kandúrokra is figyelni kell

Nemcsak a nőstényeknél akadnak problémák ivarzás idején, hanem a kandúroknál is. Mivel ilyenkor a nőstények egy elég jellegzetes és a kandúrok számára igencsak csábító feromontömeget bocsátanak ki, még a kis párnán lustálkodó kandúrok is erőre kapnak és képesek arra is, hogy akár napokra, hetekre eltűnnek, mert ugyanúgy munkálkodik bennük a már említett inkluzív fitnesz, hogy minél több utódot produkáljanak.

Viszont pont emiatt tompulnak a macskák kifinomult érzékei ezekben a szezonokban. A veszélyérzetük csökken, rivalizálnak, harcolnak a másik kandúrokkal és ez nagyon sok, olykor komoly sérüléssel is járhat. És mivel annyira dübörögnek a hormonok, annyira hajtja őket az ösztön, hogy csak mennek és mennek, a ciklus végére a szép nagy kandúrok iszonyú vékonyan, kilógó bordákkal térhetnek haza, mert az éhségérzetük sem úgy működik, ahogy kellene.

Mészáros Zsolt

„Emiatt is szokták azt mondani, hogy egy ivartalanított kandúr várható élettartama a duplája egy ivaros kandúréhoz képest. Főleg, ha még mehet is az az ivaros kandúr, tehát nem lakásban tartott. Ha pedig benti kandúrról van szó, az is elég szörnyű tud lenni, mert ő érzi a levegőben ezeket a dolgokat és nekiáll jelölgetni a lakásban. A kandúrpisiszag pedig elég intenzív és kellemetlen tud lenni” – mondja Peresztegi.

Mit lehet tenni?

Régen nagyon sok hormonális fogamzásgátló tabletta és injekció volt forgalomban, de ezeknek sok kellemetlen mellékhatásuk volt. Komoly méhgyulladásokat, petefészek-cisztákat okoztak, melyek miatt azonnal műteni kellett az állatokat, így jelenleg már alig vannak forgalomban ilyen készítmények.

„Mi általában azt szoktuk mondani, hogy mérlegelni kell. Aki tenyészteni akar vagy mindenáron szeretne kiscicákat, annak az ivartalanítás nyilván nem egy járató út. De az esetek nagy részében igenis ez a legjobb, legbiztosabb, leginkább szövődménymentes megoldás” – árulta el az állatorvos.

És hogy ennek mikor jön el az ideje? Azt is megtudtuk. Egy cica általában 6 hónapos korában válik ivaréretté, ekkor már lehet ivartalanítani is. Az állatorvosok viszont azt javasolják, hogy lehetőleg ne az ivarzási ciklusban történjen meg a műtét. Mert bár akkor is elvégezhető, de a hormonszintek és a tejmirigyaktiválás miatt előfordulhat, hogy iszonyúan megduzzad és akár be is gyulladhat mindkét emlőrész és tejszerű, savószerű váladék folyik belőle.

„Ezeket tehát illik elkerülni. Jó, ha előre tervezünk és tudjuk, hogy egy 6-8 hónapos cica már ivarérett, így lehetőleg még a ciklus előtt ivartalanítsunk” – hívja fel a figyelmet Peresztegi.