Egy olvasónk panaszolta, hogy a minap, amikor éjszaka a kislánya betegsége miatt felhívta a szombathelyi orvosi ügyeletet, azzal kellett szembesülnie, hogy csak a szombathelyi eseteket kapcsolják be a szolgálatos gyerekorvoshoz, a vidékieket automatikusan a felnőtt ügyeleteshez irányítják.
Ahogy olvasónk meséli:
Nyilván nem jó kedvemből telefonálgattam éjfél után fél órával totál kétségbeesetten. A diszpécser vagy telefonkezelő vagy ügyeletes akárki megkérdezte lassan, nyomatékosan, hátha debil vagyok, hogy ki akarom hívni az orvost? Nem, telefonon szeretnék vele beszélni. Tanácsot szeretnék kérni? Igen, ezért telefonálok. Mi az én nevem? K. A. Honnan telefonálok? Sorokpolányból. Sorokpolányból? Igen. Akkor kapcsolja a felnőtt ügyeletes orvost. Köszönöm, de gyerek orvost kértem, mert a kislányom beteg. Az lehet, mondta ő, de mivel nem vagyok szombathelyi, a felnőtt orvost tudja csak kapcsolni, MERT HOZZÁ TARTOZOM. Mi van? Előadtam a problémát annak az orvosnak, aki mondott rá valamit.
Olvasónkat nem hagyta nyugodni a dolog, így megkérte a férjét, hogy hívja fel ő is az ügyeletet, kamu névvel, egy szombathelyi hely-megjelöléssel. Őt természetesen az ügyeletes gyerekorvoshoz kapcsolták.
Ha valaki meg tudná nekem ezt magyarázni, nagyon megköszönném. Mert nem csak én, de a környezetem is értetlenül áll ezelőtt a helyzet előtt. Vagy esetleg örüljek, hogy nem az ügyeletes fogorvoshoz tartozunk?
– kérdezi a felháborodva.Az ügyelet munkatársai helyesen jártak el?
A szombathelyi kistérségben az ügyeletet egy regionális hatáskörű szervezet, az Országos Mentőszolgálat látja el. A történtekről, és arról, valóban igaz-e, hogy más elbírálás alá esik egy vidéki és egy szombathelyi gyerek, a vezetőt, Dr. Lórántfy Mária mb. regionális orvosigazgatót kérdeztük.
Az orvosigazgató szerint a levélben írt panasz alapján a mentésirányító helyesen járt el az alábbiak miatt:
Kifejezett tanácskérésre az illetékes orvoshoz kapcsoljuk a telefonálót, egyéb esetben a mentésirányító dönt szakmai protokollok alapján az ügyeletes orvos vagy mentő küldéséről. Sorokpolányi betegek esetében az illetékes a „vidéki” orvos, aki a Szombathelyi Kistérség vidéki településeinek betegeit látja el. Ez az ellátás a településekkel kötött szerződés alapján 2003. január 1-jétől az Országos Mentőszolgálat feladata. Ebben az ügyeletben ugyanazon orvosok teljesítenek szolgálatot, akik a településeken „vegyes” körzetben a gyermekeket is ellátják, tehát tanácskérésre is hozzájuk kapcsoljuk a hívót.
Arra a kérdésünkre, hogy a "felnőtt orvos" ugyanúgy járatos a gyermekbetegségek gyógyításában, mint a "gyerekorvos", az orvosigazgató ezt válaszolta:
Szakmai kompetenciáikat sem jogunk, sem okunk nincs megkérdőjelezni, valamennyien a szükséges képesítés és szerződés birtokában vannak. Azt, hogy „kamu” névvel, álcímmel bejelentkezve telefonál valaki, nem szeretnénk kommentálni.
Végezetül még kíváncsiak voltunk arra is, milyen az elmúlt időszakban a betegforgalmuk, ügyeletben hány települést látnak el, hány ügyeletes orvosra hány beteg jut. Erre a kérdésünkre válaszolva az igazgató közölte:
Az éves sok ezres ügyeleti betegforgalmi adatainkat mind a Kistérségi Társulás, mind Szombathely Önkormányzata részére évente beszámolóban ismertetjük. Összes betegszám Szombathelyen és a Kistérségben több mint 20 ezer fő. Szombathelyen kívül 36 település betegeit látjuk el.