2014-et írunk, az internet legfontosabb kifejezőeszköze pedig - nincs ezen mit szépíteni, ebbe az irányba menetelünk - a vizualitás lett. Bitang hosszú szöveghalmazok helyett egyre inkább a képek, fotók, gifek és videók csavarnak az ujjuk köré, természetes folyamatként értékelhetjük tehát, hogy az emberiség történetével egyidős humorizálás sem hosszasan mesélt viccek formájában zajlik már, hanem a pixelek nyelvén. Hiszen a macskás képre csak rá kell nézni, és azonnal hat, már nyílnak is a könnycsatornák a röhögés terhe alatt. Nem feltétlenül jó irányba tartó folyamat, hogy a Karinthy-kötetek egyre ritkábban kerülnek le a polcokról a kezekbe, de ez van.
Az internetes kreativitás jelentős formanyelve az animgif, vagyis a megmozduló kép lett. Az a műfaj, ami gyorsan elsajátítható, és úgy tudunk vele LSD-bélyeget helyezni Pintér Sándor belügyminiszter nyelvére , hogy ne kelljen érte bíróságra járnunk. Művészi szabadság, meg minden! Csak percek kérdése volt, hogy a szélsőségesen cinikus, Torrente felügyelőt meghazudtolóan szemét webes komédiázás a videótartalmakra is kiterjedjen.
Most megtört a jég, mérföldkőhöz érkeztünk: a Tolvajkergetőket pécézte ki egy mémgyáros.
A végeredmény minimum letaglózó, és pont annyira nehezen megfejthető, mint annyi minden napjaink világhálózatán. Már eleve a témája is olyasvalami, ami masszívan megosztja a magyar társadalmat: a Tolvajkergetőket az egyszerű ember hős igazságosztókként látja, egy felvilágosult demokrata viszont egy rizikós csoportosulásnak, ami mintha egyenesen a bűnüldöző szervek helyébe kívánna lépni. És akkor itt ez a poénművészeti alkotás, ami az őrült - mikroblogokról, mémekből ismert, szándékoltan bazári - formanyelvével még rátesz erre a nehezen érthetőségre egy lapáttal.
Meg is kérdeztük az alkotót, hogy ezt akkor így hogy.
Fogalmam sincs, mi a dolog sztorija, egyszerűen találtam pár ehhez hasonló videót a neten és annyira röhögtem rajtuk, hogy úgy döntöttem, én is összehozok valami hasonlót (amúgy mi utánajártunk gyorsan, itt vannak a műfaj külföldi gyöngyszemei. Vagy inkább szemetei - a szerk) . Szörnyű dolgok bírnak születni abból, ha az embernek egyszerre van szabadideje és internetkapcsolata
- mondta a Lazerpunk néven alkotó művészt, aki egyébként zeneírással foglalkozik .Ami magát a videó jellegét illeti, azt mondja, az ihletet
a magyar proletariátus internetes kultúrájából merítettem, de azt hiszem Kankszt és Mondik Noémi művei is erősen hatottak rám. Ez a stílus egyébként nem újdonság a magyar interneten. A tumblr-en rengeteg hasonló jellegű képpel találkozhatunk - főleg Csajuhasz és Rajvagyok blogján -, ami az amatőr webművészeket parodizálja, vagy a középkorú és idősebb internetfelhasználók netes szokásait és képszerkesztési bravúrjait.
Turulmadárgifek remegnek a szemünk előtt
Lazerpunk bevallotta, hogy ő maga támogatja a Tolvajkergetőket, de ez a videó nem pro vagy kontra akar állást foglalni, hanem csak úgy van. A vicc kedvéért. Amin állítása szerint a kifigurázottak is röhögtek.
Őszintén nem is értem, hogyan lehet valamit komolyan venni, amiben turulmadár-gifek verdesnek és kőbányais dobozok pattognak össze-vissza.
Vannak még mások is odaát!
Amikor kérdéseinket feltettük az anonimitás homályába burkolózó Lazerpunknak, még nem tudtuk, hogy nem ám ez az egyetlen hazai vonalas mémvideó-termék itt fent, amiben mindenféle yolóizmus össze van lapátolva egyetlen nagy, beteg kollázsba: a hugyosjoska néven futó mikroblogger szintén csinált már ilyeneket. Ezeket is iderakjuk, kommentár nélkül. Matolcsy és Gálvölgyi, remixelve:
Hogy mindez hova jut és merre tart, azt nem tudjuk, de nem is biztos, hogy meg akarjuk tudni. Azt viszont meg akarjuk tudni, hogy Ön mit gondol minderről! Szóval?