A Negyedik Köztársaság eddig csak az úgynevezett urban playground-eseményekben jeleskedett, párnacsaták, capture the flag, és még minden egyéb, amire nem emlékszem, és persze mindezek főleg a játékos kedvű fiatalokat célozták meg. Hogyan vezethető le mindebből a politikai szerepvállalás?
A 4K! - Negyedik Köztársaság mozgalom 2007 őszén indult és már maga a név is egyfajta politikai állásfoglalás. A kezdetektől fogva úgy gondoltuk, hogy a jelenlegi harmadik magyar köztársaság nem biztosít megfelelő kereteket ahhoz, hogy az itt lakók jól érezzék magukat a saját országukban. A politika unalmassá és idegenné vált, a pártok hatalmi vállalkozásokként működnek, az embereknek nincs beleszólásuk az ország alakításába. Új keretekre, egy negyedik köztársaságra van szükség, aminek a létrehozásában nem csak egy elit réteg, hanem mindenki részt vesz.
A változás kicsiben kezdődik és alulról jön, ezért először az urban playground akciókra koncentráltunk, azzal az egyértelmű üzenettel, hogy visszafoglaljuk magunknak a köztereket, visszaadjuk azok eredeti funkcióját - hogy a város lakói használják a saját városukat. A logika az, hogy előbb a városainkat, majd az egész országot foglaljuk vissza.
Azt mondod, egészséges evolúció az, ahonnan indultatok és amerre tartotok?
Igen, hiszen a konkrétabb közéleti állásfoglalás, majd a pártalakítás kezdeményezése nem lehetett meglepő annak, aki követte a 4K! tevékenységét. Számos akciónk volt, amelyben határozott politikai állásfoglalást tettünk, csak nem éppen nyakkendős stílusban: plakátokat hekkeltünk a 2009-es ferencvárosi időközi választáson, aláírást gyűjtöttünk a kijárási tilalom bevezetéséhez, amikor a terézvárosi csendrendelet volt napirenden, gerillakertészkedtünk, rakpartot foglaltunk, megújult köztérként adtuk át az évtizedek óta rohadó (egykori) Moszkva teret. Nem csak sajtóközleményekben lehet állást foglalni.
Idén tavasszal kapcsolódtunk be az ellenzéki civil tüntetések szervezésébe, mert úgy láttuk, az ölébe hullott kétharmaddal a Fidesz-kormány visszaél, és a szabadságjogokat, a demokratikus intézményrendszert korlátozó rendszert épít. Különösen az illegitim alkotmányozás verte ki a biztosítékot. A 4K! képviseletében Istvánffy András mondott beszédet március 15-én, illetve április 15-én az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook-csoport szervezte tüntetéseken.
A Fidesz rendszerépítése azóta is gőzerővel zajlik, és egyre világosabban látszik, hogy egy szűk felső réteget támogat a magyar társadalom egyre inkább leszakadó alsó rétegeivel szemben. Nyáron döntöttük el, hogy kezdeményezzük egy párt, egy baloldali patrióta párt alakítását, mert a civil mozgalmakon túl a parlamenti ellenzék bénultsága miatt új baloldali politikai erőre is szükség van.
Szombathelyen eddig négy párnacsatát és egy CTF-et, azaz "Keresd a zászlót!" akciót szerveztünk, konkrétabb közéleti akciónk nem volt. A mostani pártalakítás során természetesen várjuk a szombathelyiek jelentkezését is, szeretnénk helyi bázist kialakítani.
Nem féltek attól, hogy épp a "játékos" múlt miatt nem akar majd titeket senki sem komolyan venni, vagy hogy egyes politikai tényezők ezekkel akarnak majd titeket elkomolytalanítani?
A városi játékok is politikai üzenetet hordoztak: a saját városunk visszafoglalását, a közösségi érzés megteremtését célozták. A 4K! fejlődésének szerves részét képezik és ezt a közösségi szellemet visszük tovább most a pártalakítás során.
A 4K! nem alakul párttá egyik napról a másikra, egy fél éves részvételi folyamatot indítottunk el az október 26-i bejelentéskor, amelyben a csatlakozók határozhatják meg a létrehozandó párt programját és alapszabályát. Aki részt akar venni, csatlakozhat a honlapunkon és együtt olyan pártot alapíthatunk, amilyet a tagság akar. A 4K! a "játékos" múltból is építkezik, én ezt erénynek tartom. A komolykodás nem a mi stílusunk, de amit mondunk és teszünk, azt komolyan gondoljuk.
Hogyan jutottál el szombathelyiként a helyi Critical Mass szervezésektől odáig, hogy kamerák kereszttüzében a pártalakításról szóló 4K sajtótájékoztatón Istvánffy András mellé kerülj? Egyáltalán, mi a te pozíciód a 4K!-ban, illetve a leendő pártban?
Nem egy ranglétráról van szó, ahol néhány Critical Mass szervezése jól mutat az önéletrajzban és az ember máris a politika felé kacsintgathat. A CM egy teljesen független téma, szeretek bringázni, 2005 óta részt vettem a budapesti bringás felvonulásokon is, és mivel Szombathelyen nem volt, megszerveztük. A Critical Mass nagyon inspiráló példa arra, hogy mit lehet elérni civil mozgalomként, de persze megvannak a határai is. A CM - különösen a fővárosban - nagy tömegeket mozgat, szembetűnő problémára reagál, így meg tudja mutatni, mi kellene, hogy legyen a szerepe a civil társadalomnak egy demokráciában.
A 4K!-hoz a megalakulását követően 1-2 hónappal, 2007 őszén csatlakoztam, azóta intenzíven szervezünk, szerveződünk. Ez egy mozgalom, nem egy minden szinten formalizált szervezet. A 4K! egyik szóvivőjeként vettem részt a sajtótájékoztatón, többek között ezzel foglalkozom a szervezetben. Mivel nem a 4K!-ból lesz párt, mi csak kezdeményezzük és koordináljuk a folyamatot, ezért a pártszervezet nem ugyanúgy fog kinézni, mint a 4K!. Jövő májusban lesz a párt alakuló kongresszusa, és a pártprogramon és alapszabályon kívül a részt vevő küldöttek döntenek a tisztségviselőkről is. Nincsenek előre leosztott helyek.
Te hol képzeled el magad a jövő politikai palettáján, már ha bármilyen szinten is elképzelted magad így?
A most megalakuló párttal együtt tudom elhelyezni magam a palettán: a szó valódi értelmében vett baloldali, szociáldemokrata gondolkodást képviselünk. Önálló politikai ambícióim nincsenek, a jövő politikájáról csak a 4K! kontextusában szoktam gondolkozni. Hiszek abban, hogy a 4K! képes megcsinálni a jól működő negyedik köztársaságot, ezért a szervezet munkájához próbálok minél többet hozzátenni. Ha politikai karriert akarnék csinálni, inkább valamelyik régi pártot kellene megcéloznom. Engem viszont az mozgat, hogy a hasonlóan gondolkozókkal együtt tegyek egy jobb ország megteremtéséért, ennek pedig a 4K! a legalkalmasabb terepe.