1998-ban brutális kegyetlenséggel megöltek egy körmendi kislányt. A rendőrség őrizetbe vette és meggyanúsította a gyilkossággal az akkor 19 éves Tánczos Gábort, aki beismerte a gyilkosságot, de később visszavonta a vallomását. A bíróság 2002-ben 13 év börtönre ítélte. Feltételesen 2008-ban szabadult. Az eset megosztotta a közvéleményt, a sajtóban megjelent tudósítások miatt sokan gondolták úgy, hogy nem az igazi tettes került rács mögé.
50 évre titkosították?
Bár Tánczos Gábor többször célzott nagy bejelentésre a valódi gyilkossal kapcsolatban, ezekből soha nem lett semmi. Mások is ígértek "szenzációs bejelentéseket", "a valódi gyilkos kilétének felfedését", de ez csak arra volt jó, hogy maximum egy megjelenő könyvet reklámozzon. Az idei év sem múlhat el egy újabb Tánczos Gábort érintő összeesküvés-elmélet nélkül, amit sokan minimális önkontroll nélkül, tényként osztanak meg a közösségi oldalakon.
Eszerint megvan az igazi tettes és hogy ez ne derüljön ki, a Tánczos-aktákat 50 évre titkosították. Ezt Dr. Lépold Józsefné, írásszakértő állította az Újbuda TV-ben még júniusban, de ezen kívül semmi konkrétumot nem említett. De már ez is elég volt ahhoz, hogy újabb vihart kavarjon Tánczos Gábor körül, aki letöltötte a gyilkosságért rá kiszabott büntetését. A "szenzációs hírt" felkapta egy országos napilap és egyre másra veszik át az újságok, kiemelve az 50 évre titkosított anyagokat. Ami már csak azért is érdekes, mert a rendőrségi iratok, akták nem hogy 50 évre, de egy hónapra sincsenek titkosítva.
Már ez is elég, hogy kétkedve fogadjuk az újabb "szenzációt". Valójában már csak legyintünk, amikor újabb ember áll elő azzal, hogy ő tudja ki a gyilkos, tudja, mi történt, vagy ismeri azt, aki tudja ki a gyilkos, DE... És itt jön az a rész, hogy "de nem mondhatja meg", "jövő tavasszal elárulja" stb. Aztán a nagy felhördülés után újra csend lesz egy évig, amikor más valaki áll elő hasonlóval, de a gyilkost ő sem nevezi meg. Ez megy 2004. óta.
"Mi van, ha igaz?"
Ilyen alapon mi is állíthatnánk, hogy tudjuk, ki a gyilkos, de nemzetbiztonsági okokból (vagy valami hasonló maszlag szöveggel) nem nevezhetjük meg őt, vagy majd csak jövőre. Olcsó fogás, lenne is százezer megosztásunk a Facebook-on, de talán mégsem kellene játszani ilyesmivel. Mert a megölt kislánynak vannak hozzátartozói, akikben minden évben felszakadhat a seb ezektől a bejelentésektől.
Valószínűleg dr. Lépold Józsefné sem gondolta, hogy szavait így felkapják és hiába hivatkozik arra, hogy az esküje tiltja, hogy elmondja az igazat, már átlépett egy határt. Mert ha valóban tudja, ki a gyilkos, akkor bizony itt az ideje az esküszegésnek, hiszen a népharag söpörné el azokat, akik egy ilyen feltáró vallomás után az asszonyt vennék elő jogilag. Sokkal valószínűbb azonban, hogy dr. Lépold Józsefné mondott valamit, amit esetleg ő elhisz és igaznak gondol. A Győrben szervkereskedők által elrabolt több tucat tinédzserről szóló agyrémet is tízezernél többen osztották meg a Facebook-on, "mert mi van, ha igaz"?
Várjuk hát a nagy bejelentést... Illetve igazából nem várjuk, mert az elmúlt nyolc évben annyian ígértek már durva fordulatot az ügyben, hogy már csak legyintünk a "talán, majd, esetleg, ha" szavakkal megspékelt lózungokra. Tényeket akarunk, vagy kegyeletteljes csendet. Zsófika miatt is.