„Majdnem 130 pályamunka érkezett a felhívásunkra. Kifejezetten gyereksorsokat szerettünk volna megmutatni a holokauszt kapcsán, némelyik alkotás rendkívül megrendítő. A diákok a holokauszt eseményeire, történéseire, emberi sorsokra, érzésekre reagálhattak a képzőművészet eszközeivel” – mondta lapunknak Nagy Anna esztéta, a Szombathelyi Magyar-Izraeli Baráti Társaság alelnöke az „Olyanok voltak, mint mi” képzőművészeti kiállítás megnyitóján, pénteken. A tárlat az ELTE Savaria Egyetemi Központ C épületének aulájában látható.
Nagy Anna elmondta, a felhívással iskolákat szólítottak meg és sok intézményből érkezett pályamunka, nagy öröm, hogy a felkészítő pedagógusok is fontosnak tartották ezt a pályázatot és segítették diákjaikat, hogy megbirkózzanak a feladattal. Ehhez komoly háttéranyagot is összeállítottak a szervezők, a Szombathelyi Magyar-Izraeli Baráti Társaság és az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ munkatársai.
Mint mondta, a művészet egyik csodája, hogy az alkotás során olyan tapasztalatokhoz is közel kerülhetünk, melyek nem saját, közvetlen tapasztalataink, olyan – akár szélsőséges – érzéseket, érzelmeket is átélhetünk, melyek nem a velünk történt eseményekből fakadnak. Ezek az érzések erősek, intenzívek, olykor akár fájdalmasak is, mégsem rombolnak minket, hiszen az alkotás biztonságos közegében tudjuk megélni azokat.
A diákok belehelyezkedhettek olyan történetekbe, élethelyzetekbe, melyeket a valóságban sosem éltek át, azonosulhattak olyan sorsokkal, melyeket csak elmondásokból, leírásokból, visszaemlékezésekből, vagy megsárgult fotókról ismernek. Elgondolkodhattak azon, mit tehettek és mit érezhettek volna, ha annak a másiknak a helyében lettek volna.
A kiállításon látható munkák gondolatokat és érzeteket, fájdalmat és szégyent, dühöt és együttérzést, döbbenetet és némaságot, félelmet és persze mindennek ellenére a reményt szimbolizálják. „Az élet - embertől elszakíthatatlan – reményét" – emelte ki az esztéta.
Minden résztvevő emléklapot vehetett át, a legjobb alkotások készítői a szakmai zsűri döntése alapján oklevelet és ajándékcsomagot is kaptak.
Az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ videója az összes pályamunkát, illetve a helyezéseket is bemutatja.
Konferencia és rendezvénysorozat a holokausztról
A kiállítás A múlt üzenete a jövőnek című konferencia szünetében nyílt meg. A konferenciát szintén a központ és a Szombathelyi Magyar-Izraeli Baráti Társaság szervezte, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány Holokauszt 80 pályázatának keretében.
Mindkét esemény része volt annak az egész éves rendezvénysorozatnak, amelynek célja, hogy minden generáció méltó módon emlékezhessen a holokausztra, így az óvodásoktól a felnőttekig minden generáció számára szerveztek programokat.
Ezek közé tartoztak az óvodai érzékenyítő foglalkozások, a rendhagyó tanórák általános – és középiskolásoknak, a tantermi színházi órák vagy a színházlátogatások, míg a Nyugdíjas Egyetem látogatói Szántó Edittől kaphattak érdekes beszámolót a vallásos zsidó életéről születésétől haláláig. Jövő hét kedden pedig országos csapatversenyre hívják a diákokat.
A konferenciára kilenc előadó jött, akik közül többen holokausztkutatók, míg mások az edukációval, a pedagógiai lehetőségekkel foglalkoznak, vagyis azzal, hogyan lehet, kell beszélni a gyerekeknek az holokauszt témájáról.