A 2025-ös év komoly kihívások elé állítja az önkormányzatokat – mondta kérdésünkre Horváth Attila pénzügyekért és költségvetésért felelős alpolgármester. Szerinte korai még a részletekről beszélni, hiszen még a kötelező önkormányzati feladatokra adandó normatív támogatások pontos összege sem ismert. A legkisebb eltérések is súlyos, milliós különbségeket jelentenek az adott intézménynek.
Az állam a költségeket alul, a bevételeket túltervezi
Mint mondta, az állami költségvetésben vannak érdekes tételek, a költségeket alul, a bevételeket túltervezik. A szakemberek jelezték, hogy nagy valószínűséggel nincs köze a valósághoz például annak az euróárfolyamnak, amivel a kormány számol. De az önkormányzatnak nincsenek információi az előadóművészeti tevékenység finanszírozásáról sem, nem tudják, hogyan alakul a színház, a bábszínház, a szimfonikus zenekar támogatása.
Azt látják, hogy nagyságrendileg ugyanakkora normatívából kell gazdálkodniuk, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Ami azért probléma, mert közben emelkedtek a bérek, nőttek az árak, hiszen, ha lassuló ütemű is, de még mindig jól érzékelhető az infláció. Drágább az üzemanyag, drágább az élet, mint egy évvel ezelőtt, ehhez képest hozott döntést a kormány az iparűzési adó többletének elvonásáról – mondta az alpolgármester.
Horváth Attila szerint nem valószínű, hogy Szombathelynek jelentősen emelkedne az iparűzési adó bevétele. De ha mégis több lenne a bevétel, akkor a növekményt a kormány elvonja, és a versenyképes járások programban használja fel. Az önkormányzatnak ez komoly problémát jelent, minden intézménynél költségcsökkentő, spórolós működésre kell készülni, meg kell követelni, hogy a 2024-es vagy esetleg a 2023-as támogatás szintjén próbáljon meg működni. Lehetséges, hogy emiatt csökkenhet a színvonal, lehet, hogy kevesebb koncert lesz, lehet, hogy az idén kevesebb járdát tudnak felújítani – mondta az alpolgármester.
A befizetendő szolidaritási adó eléri a négymilliárd forintot
A beruházásokról jelenleg a Távhővel, a Vasivízzel és a SZOVA-val egyeztetnek, az a cél, hogy ebben a ciklusban nagyon összehangolt fejlesztések induljanak, amiben az állami szolgáltatókra is lehet számítani. Azt látni, hogy az idén megtörténik a Kálvária utca teljes rekonstrukciója, megépül Sárdi-ér és a körgyűrű közti összeköttetés, utóbbi uniós forrásokból valósul meg – tette hozzá.
Mint mondta, nagy a bizonytalanság, de a kormány és a kormányszervek által kiadott feladatokat teljesítik. A szombathelyiek nem arra kíváncsiak, hogy milyen jól halad egyes projektek előkészítése, ők azt szeretnék, ha utakat újítanának fel, zebrákat építenének. Kijelentette, az önkormányzat törekszik erre, de ebben az időszakban nem fognak dúskálni a beruházásokban.
Kifejtette, hogy az iparűzési adó többletének elvonásán felül a 2025-ös évben a kormánynak fizetendő szolidaritási adó mértéke Szombathely esetében el fogja érni a 4 milliárd forintot. Csak összehasonlításként: Szombathely a hétéves Európai Uniós ciklus alatt mindösszesen 9,1 milliárdot tud utakra fordítani. Tehát 2-3 év alatt annyi szolidaritási adót fizet az város a kormánynak, mint amennyit hét év alatt támogatásként kap az Uniótól.
Az önkormányzat nem engedheti meg, hogy a város elveszítse a Haladást
Felvetettük, hogy az önkormányzat ebben a helyzetben mégis vállalja a Haladás futballcsapat működtetését, és azon dolgoznak, hogy megmentsék a Haladás VSE-t. Horváth Attila azt mondta, az önkormányzat sporttámogatásra az idén a saját cégeken túl nagyságrendileg 250 millió forintot fordít. A HVSE jelenlegi ismert adóssága 600 millió és 1 milliárd forint között van. Eközben a HVSE éves állami támogatása 600 millió forintra tehető. Az biztos, hogy az önkormányzat nem ad pénzt arra, hogy a HVSE kölcsönt fizessen vissza Homlok Zsoltnak.
Az alpolgármester kijelentette, magánvéleménye szerint teljesen mindegy, milyen színű a mindenkori szombathelyi önkormányzat, nem engedheti meg magának, hogy a város elveszítse a Haladást. Ez a város büszke arra a múltra, amit a HVSE és a Haladás képviselt, de lehetséges, hogy ezt csak úgy tudják megmenteni, ha egy másik intézmény viszi tovább a hagyományt. Fontos, hogy legyen a gyerekeknek sportolási lehetőségük, de nekik teljesen mindegy, hogy egy új vagy egy régi Haliban mennek edzésre. Aki ezen akad ki, adjon annyi pénzt, hogy ne kelljen új Halit csinálni – mondta.
Nincs pénz NBII-es vagy NBI-es csapatra
Hozzátette, a focicsapat is átalakult már négyszer-ötször, emlékezzünk rá, hogy amikor Bíró Péter távozott, egy pápai csapat játékjogával indult újra a Haladás. Teljesen mindegy, az a fontos, hogy a színe és a neve ugyanaz legyen.
A város arra törekszik, hogy életben tartsa a Haladást, a szombathelyi labdarúgást, de senki nem gondolhatja, hogy az önkormányzatnak milliárdjai vannak arra, hogy NBII-es vagy NB I-es csapatot csináljanak - fogalmazott az alpolgármester.
Horváth Attila kérdésünkre elmondta, az önkormányzat költségvetésének pontos adatait a februári közgyűlés előtt hozzák nyilvánosságra.