A kormányfő pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában utalt arra a dokumentumra, amelyet az amerikai nagykövetség egy munkatársa adott át a magyar félnek a beutazási tilalmak hátterével kapcsolatban. Mint kiderült, a jelentés olyan dolgokat tartalmaz, mint a mezőgazdasági áfacsalások, a trafikrendszer átalakítása, egy amerikai cég által felvetett korrupciós gyanú, vagy az a tény, hogy a NAV nem az áfacsalást, hanem az azt leleplező Horváth Andrást vizsgáltatta. A dokumentum gyakorlatilag az amerikai nagykövetség és a magyar kormány találkozóiról készített jelentés.
Orbán szerint viszont
ez egy fecni
, nem több, mintömlesztett összegyűjtése azoknak a vádaknak, amelyeket az elmúlt négy évben az ellenzéki pártoktól már hallhattunk.
Azt is mondta, hogy ha nem angol lenne a szöveg, akkor azt hinné, egy ellenzéki párt írta.Megjegyezte azt is, hogy az ember a barátaitól érkező kritikákat komolyan veszi, Amerika meg mégiscsak egy fontos barát, de most már arra a szintre jutottunk, hogy egyre nehezebb ezt az egész ügyet komolyan venni. Szerinte minden perc, amelyet
azzal töltünk, hogy ezzel az üggyel foglalkozunk, az kidobott idő.
Nem biztos, hogy elfogadná Vida Ildikó lemondását
Azt is mondta, hogy ha a beutazási tilalommal sújtott Vida Ildikó adóhatósági elnök be is nyújtaná lemondását, erősen elgondolkozna azon, hogy elfogadja-e, mert nem szeretne precedenst teremteni arra, hogy egy külső állam megvádol egy köztisztviselőt, de nem ad át bizonyítékokat, mégis eléri a leváltását.
Ez Magyarország szuverenitásának kérdését veti fel
- jelentette ki, megjegyezve, ő nem teheti meg egyetlen magyar állampolgárral szemben sem, hogy nem védi meg őt.Hangsúlyozta azt is még, hogy stabilizálni kell a NAV működését, és bár nyilván történnek itthon áfacsalások, az áfabevétel emellett évről-évre nő, vagyis ebből a szempontból az adóhivatal egyre jobban teszi a dolgát, míg a vele szembeni vádak egyre erősödnek.
Hogy a kettő dolog összefügg-e vagy sem, azt nem tudom megállapítani
- tette hozzá.Mi vagyunk az ütközőzóna?
Arra a felvetésre, hogy a kitiltási ügyben nem Amerika és Oroszország egymásnak feszüléséről van-e szó, Orbán Viktor úgy reagált: ez egy logikusnak hangzó, de veszélyes feltételezés.
Ugyanis ez nem kevesebbet jelentene, mint hogy egy külpolitikai vitában egy nagy állam egy kisebbel szemben egyes állampolgárokkal szembeni, meg nem alapozott rágalmazási hadjáratot folytat, hogy befolyásolja egy ország politikáját. Ez egy olyan súlyos vád lenne az Egyesült Államokkal szemben, aminek a megfontolását is szeretném elutasítani.
Kiemelte:
mi az Egyesült Államoknak szövetségesei és barátai vagyunk, én nem merem vádolni az Egyesült Államokat azzal, hogy nyers gazdasági érdekek miatt rágalmazási hadjáratot folytat egy ország ártatlan állampolgáraival szemben.
Orbán egyúttal ismét kiállt a Déli Áramlat megépítésének szükségessége és a paksi atomerőmű orosz részvétellel történő bővítése mellett.