Orosz légideszantosok teljes ellenőrzésük alá vonták a csernobili atomerőmű körüli területet - jelentette ki Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője pénteken Moszkvában.
"Az orosz ejtőernyősök és az atomerőmű biztonsági zászlóaljához tartozó ukrán katonák együttműködése az erőmű védelmében garancia arra, hogy a nacionalista alakulatok vagy más terrorista szervezetek ne tudják kihasználni az országban kialakult helyzetet" - nyilatkozott a tábornok.
A szóvivő az ukrán katonai infrastruktúra 118 földi objektumának megsemmisítéséről és öt ukrán harci gép lelövéséről számolt be. Saját veszteségadatokat nem közölt.
Közben az ukrán parlament azt közölte az oldalán, hogy közölte az ukrán parlament közösségi oldalán, hogy Csernobilban jelentősen megemelkedett a sugárzás mértéke.
Az adatok az automata monitoring rendszerből érkeznek, és egyelőre nem lehet tudni az okokat.
Data from the automated radiation monitoring system of the exclusion zone, which is available online, indicate that the control levels of gamma radiation dose rate (red dots) have been exceeded at a significant number of observation points. pic.twitter.com/G4WEGgkMcT
— Verkhovna Rada of Ukraine (@ua_parliament) February 25, 2022
Frissítés
A sugárzás valóban növekedett, de pánikra semmi ok. Az ukrán atomenergetikai hatóság közlése szerint a megnövekedett értékeket az okozza, hogy az áthaladó katonai járművek felkeverték a radioaktív port.