Miért lettek ilyenek az utak, a házak, a parkok? Mi hiányzik az emberekből, a törvényekből? Mit tehetsz te azon kívül, hogy megöntözöd a házad előtti fát? Podcast Kalocsai Péter történésszel, civil városvédővel.
Ha most pontosan akarnánk megnevezni podcastunk vendégét, azt kellene írnunk: Dr. Kalocsai Péter, az ELTE Savaria Egyetemi Központ tanszékvezetője, egyetemi docens. Nekem hajdani iskolatársam, a szombathelyi villamos kutatója, a város civil ellenőre és védője. Ezúttal arról beszélgettünk közel egy órán keresztül, hogy:
Mit látsz, amikor megérkezel Szombathelyre? Mi nem működik a Zanati út – Szent Márton utca – Thököly utca tengelyben?
Mit szeretünk Szombathelyben? Milyen jó új beruházások születtek? Miért jó végigmenni a Romkert feletti sétányon, mit rontottak el a Berzsenyi tér felújításnál és miért szeretjük jobban a fapadokat, mint a fémeket? Jó ötlet-e áttelepíteni az autóbusz-pályaudvart a vonatállomásra?
Miért nem a Déli pályaudvarra vonatozhatunk a Keleti helyett, és hogyan sikerült elérni, hogy 30 év alatt sem csökkent egy-két percnél többet a menetidő Szombathely és Budapest között?
Hogyan herdáljuk el a közpénzt, amikor nagy összegekből növényeket ültetünk, majd azokat nem öntözzük, nem gondozzuk? Éljenek azok a szombathelyiek, akik vigyáznak rá és gondozzák saját környezetüket!
Hova tűnnek a régi házak díszei a szigeteléskor, és milyen csúnya tud lenni rajtuk a sokfélére kicserélt ablak?
Egyébként meg milyen jó lenne egy városőr, aki térképpel a kezében szisztematikusan járja a várost, jelenti a csatornából kinőtt fákat, az üres virágtartókat, a széttört padokat. No és hallgat is rá valaki…