Menyhárt Zsófia állatorvos 2018-ban végzett a budapesti Állatorvostudományi Egyetemen. Először Szigetszentmiklóson dolgozott, majd párjával hazaköltöztek Vas megyébe, így két éve a Szombathelyi Állatkórház orvoscsapatát erősíti.
Zsófia általános iskolás korától állatorvosnak készült, mondhatni, az állatok segítése gyerekkori elköteleződés nála.
Érdeklődése már nagyon korán a bőrgyógyászat felé fordult, de emellett ambuláns eseteket is ellát és hétvégén is találkozhatnak vele a gazdik az ügyeleten. Ezúttal az állatok leggyakoribb bőrproblémáiról kérdeztük, amelyekben leginkább a kutyák érintettek.
Allergia
Többféle allergia létezik: bőrallergia, környezeti hatások által kiváltott allergia és ételallergia.
„Amikor sok pollen van a levegőben, az nemcsak az allergiás embereket, hanem az állatokat is megviseli. Vakaróznak, nyalják magukat, rágják a mancsukat, kipirul a bőrük, hullik a szőrük, fülgyulladás is előfordulhat. Elsősorban a kutyák érintettek” – kezdte a szakember.
Megtudtuk, tüneti kezeléssel is lehet csillapítani a kellemetlenségeket. Sokféle gyógyszer létezik már. Régi, bevált lehetőség a szteroidok alkalmazása, amelyeknek sajnos lehetnek mellékhatásaik és vannak újabb készítmények, tabletta, injekció, amelyeknél nem kell tartani a mellékhatásoktól, de jóval költségesebbek.
Vérvizsgálatot is szoktak alkalmazni, amelyből kiderül, mi mindenre allergiás az állat. Az eredmény függvényében lehet készíteni egy hiposzenzibilizáló, allergéneket tartalmazó oldatot, immunterápiát. Ezt injekcióban fél-egy éven keresztül növekvő dózisban kapja az állat. Ez egy költséges és hosszú folyamat, de megszabadíthatjuk kedvencünket a kellemetlenségektől.
Előfordulhat az is, hogy az allergiás beteg annyit vakarózik, nyalogatja magát, hogy elszaporodnak rajta a gombák, baktériumok és tovább súlyosbodnak a tünetek.
„Ilyenkor bőrkaparékot veszünk, elküldjük a laborba, citológiai vizsgálatot is kérünk. Ha kiderül a felülfertőzöttség, akkor azt is orvosolni kell, nem elég a viszketést csillapítani”- részletezi a doktornő, aki azt is megjegyzi, hogy a különböző bőrproblémákra a bulldogfélék, a bullterrierek, a vizslák, westie kutyák, labradorok hajlamosak a leginkább.
Doki francia bulldog, évek óta küzd allergiás bőrgyulladással, sajnos ismét fellángoltak a tünetei, vakarta magát, gyulladt és kipirult a bőre, szőrhiányos lett a mancsa a sok nyalogatástól.
A bőrbiopszia is segíthet, amelynek során szövetmintát vesznek és a bőr teljes rétegét át tudják vizsgálni, így ki tudják deríteni, hogy valóban allergiáról van-e szó, vagy valami más ok áll a háttérben.
A pollenek esetében fontos a megfigyelés, hogy áprilistól októberig milyen időszakban vakarózik az állat. Ha a gazdik kérnek környezeti allergia vizsgálatot, kiderül, hogy kedvencük milyen pollenre, atkára, egyéb összetevőre érzékeny. Segíthetünk rajtuk otthoni fürdetéssel, ha heti egyszer-kétszer a kifejezetten számukra kifejlesztett viszketéscsillapító sampont használunk. Menyhárt doktornő hangsúlyozta, semmiképpen ne fürdessük őket embereknek való szappannal, samponnal.
Ételallergia
Az eleség is okozhat allergiát. Ha a gyanú felmerül, akkor a szakember próbadiétát javasol. Ez két hónapig tart, az állat ebben az időszakban csak speciális orvosi tápot ehet. Ha a tünetek csillapodnak, vagy el is múlnak, akkor egy újabb hosszú folyamat következik.
Ezek után úgy szűrik ki, hogy melyik tápanyag okozta az allergiát, hogy fokozatosan egyenként visszavezetik azokat, és várják, hogy melyikre hogyan reagál az állat.
Menyhárt doktornő sokszor tapasztalja, hogy az eleségallergiára a gazdik szeretnének vérvizsgálatot kérni, de ezek a tesztek sajnos nem megbízhatóak, nem ajánlják őket, hanem diétát kell alkalmazni.
Idős kutyáknál gyakoriak a különböző bőrelváltozások
Idős korban egyre több bőrelváltozás jelentkezik a kutyáknál. Vannak ezek között jóindulatú elváltozások, például szemölcsök, de fontos figyelni, ha egy új bőrkinövés megjelenik vagy egy régi elkezd nőni, változni, esetleg vakarja a kutya.
Először érdemes mintát venni, mert a citológiai vizsgálatból kiderül, hogy milyen elváltozásról van szó, milyen sejtekből áll, kell-e aggódni miatta. Jóindulatú vagy rosszindulatú, szükség van-e műtétre. A rosszindulatú daganatot eltávolítják.
A doktornő azt mondja, egy zsírdaganattal sincs teendő és viszonylag biztonsággal diagnosztizálható, de a legjobb, ha ezt laborvizsgálattal is igazolják, mert a bőrelváltozások becsapósak.
Azért is kell nagyon körültekintőnek lenni, mert az idősebb kutyáknál előfordulhat olyan bőrdaganat is, amely olyan, mintha egy seb lenne, csak éppen nem akar gyógyulni. Hormonális problémák és a cukorbetegség is megnyilvánulhat bőrtünetekben.
Tehát a legjobb mindennek a végére járni. Zsófia megjegyezte, őt pont ez az utánajárás, rejtvényfejtés vonzza ebben a területben. Ki kell deríteni honnan indult a betegség, mit lehet tenni, milyen készítményeket lehet alkalmazni, milyen kiegészítő vizsgálatok szükségesek, mert könnyen lehet, hogy egy egyszerű pollenallergiáról van szó, de az is elképzelhető, hogy valamilyen más betegség idézi elő a bőrpanaszokat.