Pillanatok alatt vették körbe a rendőrök a szombathelyi vásárcsarnok azon részeit, ahol zsibvásárt tartanak vasárnap reggel. Minden kijáratnál egyenruhások álltak.
Az akcióban a rendőrség, a Vám és Pénzügyőrség, valamint a Közterület-felügyelet vett részt. Információink szerint a razzián lopott eszközöket, körözött személyeket és illegálisan árult termékeket kerestek.
Az árusok pultjai között sárga mellényes nyomozókat látunk, akik eladásra kínált mobiltelefonok sorszámát, kerékpárok és mezőgazdasági munkagépek alvázszámát ellenőrizték. Úgy tudjuk, ezúttal is akadt horogra lopott kerékpár.
A piacról távozókat is igazoltatták a rendőrök. Ez mindössze pár másodperces procedúra volt. Akinél nem volt igazolvány, annak egy fél perccel többet kellett várnia, amíg ellenőrizték.
Az árusokat nem lepte meg az akció. Egyikőjük elmondta, hogy néhány havonta van hasonló ellenőrzés. Ez elriasztja a helypénz nélkül áruló sefteseket és elveszi a kedvét azoknak, akik lopott árun próbálnak túladni. A jellemzően 1,5-2 órás ellenőrzés alatt valamelyest csökken a forgalmuk, de a hölgy elmondása szerint a razzia azokat zavarja leginkább, akiknek vaj van a füle mögött.
A szombathelyiek által ismert hajléktalanok sem zavartatták magukat. Azokról van szó, akik ritkán hajlandók bemenni a hajléktalanszállóra és rendszeresen kéregetnek alkoholra valót a bevásárlóközpontoknál és a belvárosban. Most a rendőrök mögött üldögéltek a padon. "Nem lopunk, mi félnivalónk lenne?" - válaszolt kérdésünkre egyikük. - "Ismernek minket, mint a rossz pénzt. Azért szóltak, hogy ne itt a padon igyuk a borunkat. A papírjaink meg rendben vannak."
Azok, akik kilenc óra után mentek a piacra már semmit nem vettek észre a razziából. Hasonló akcióra bármikor lehet számítani. A korai időpontban megtartott ellenőrzésből arra következtetünk, hogy elsősorban az árusok és az általuk kínált portéka ellenőrzése volt a cél. A zsibvásárok ugyanis elvileg remek terepei lehetnek a lopott értékek eladásának.
A bűnözők, orgazdák piacról kiszorításával jelentősen szűkül azok mozgástere, mivel azzal is tisztában vannak, hogy a nyomozók rendszeresen bejelentkeznek újsághirdetésben, vagy az interneten meghirdetett eszközökre, amikről feltételezhető hogy akár lopottak is lehetnek.