„Amikor szóba került annak a lehetősége, hogy a Martinus-Medicus Egészségcentrumban rendeljek, ellátogattam az intézménybe. Miután láttam a professzionális eszközparkot, találkoztam a mosolygós, barátságos, lelkes kollégákkal, megtapasztaltam hozzáállásukat, rögtön tudtam, hogy a csapathoz szeretnék tartozni. Itt van idő a betegre, ő az első” – kezdte dr. Aref Al Hadad, aki szeptembertől kardiológiai szakrendelésén várja a pácienseket Szombathelyen, a Sorok utcai intézményben.
Jemenből Budapestre, aztán Vas megyébe
A főorvos jemeni születésű, 1990-ben került ösztöndíjasként Magyarországra, egy év nyelvi előkészítő és különbözeti vizsgák után 1991-ben kezdte meg tanulmányait a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán, 1997-ben diplomázott. Belgyógyászati és kardiológiai szakvizsgákat tett.
Az elmúlt években dolgozott a mezőtúri, a celldömölki, a salgótarjáni kórházakban, 2006-tól a körmendi kórház szakorvos gárdáját erősíti, az intézmény orvosigazgató-helyettese. Keddenként a szombathelyi kórházban, az Intervenciós és Kardiovaszkuláris Radiológián dolgozik. Otthonának tekinti Magyarországot, családot alapított, szoros szakmai, baráti kapcsolatokat kötött.
A belgyógyászati szakvizsga megszerzése után a gasztroenterológia területén tevékenykedett két évig, de mivel mindig is a kardiológia volt a szíve csücske, 2006-ban megszerezte a kardiológiai szakvizsgát. Előtte már végzett szívultrahangot, és többek között pacemaker-beültetéseken is részt vett. Arra a kérdésemre, hogy miért szíve csücske a kardiológia, rögtön rávágja: perceken belül lehet segíteni a betegen, gyorsan, látványos javulást lehet elérni.
Meg kell találni a beteggel a közös hangot
A főorvosnak fontos, hogy legyen idő meghallgatni a beteget, ki tudjon épülni a páciens részéről a bizalom az orvos felé, egy kölcsönös, jó kapcsolat alakuljon ki. „Ahány ember, annyifélék vagyunk. Azt gondolom, ennyi év után már mindenkivel meg tudom találni a közös hangot. Fontos, hogy a problémát, az információt úgy adjam át a másik embernek, hogy megértse és megfogadja a tanácsaimat” - mondja a szakember, aki szombathelyi magánrendelésén is erre törekszik majd.
Ha nem veleszületett problémáról beszélünk, szívünk egészsége az esetek döntő többségében önmagunkon, életmódunkon múlik.
Nem szabad megvárni a tünetek jelentkezését
Sajnos az embereket a legtöbbször akkor látja először kardiológus, amikor már panaszaik vannak, pedig ebben a pörgős, hihetetlenül rohanó, stresszes világunkban nagyon fontos a megelőzés, a vérvétel, a különböző szűrések, többek között a menedzserszűrés.
Erre is lesz lehetőség a Martinus-Medicus Egészségcentrumban. Azoknál a fiatal és középkorú embereknél, akik nagyon stresszes, nagy felelősséggel járó munkakörökben dolgoznak, keveset alszanak, alig mozognak, hamar megjelennek a szív- és érrendszeri problémák, gyakori a cukorbetegség, amelyeknek később számos szövődménye lehet. Nem szabadna megvárni a panaszok jelentkezését. Sőt, sajnos vannak olyanok, akik, ha tüneteket tapasztalnak is, nem vesznek azokról tudomást.
„Azt mondják, majd holnapra kipihenem, kicsit lassítok, amit aztán mégsem tesznek meg, pörgetik tovább a mókuskereket, amíg olyan komoly tüneteik nem lesznek, hogy muszáj orvoshoz fordulniuk, rosszabb esetben egy reggel összeesnek” – hoz egy elrettentő példát a kardiológus.
A rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhetők, visszafordíthatók, kordában tarthatók bizonyos folyamatok, lehet, hogy már egy életmódváltás is segít. Így a gyógyszeres kezelések, komolyabb beavatkozások, akár tragédiák sok esetben elkerülhetők lennének.
Teljes körű kivizsgálás a Martinus-Medicus Egészségcentrumban
A Martinus-Medicus Egészségcentrumban a legmodernebb eszközök állnak rendelkezésre a teljes körű kivizsgáláshoz.
Természetesen különböző kardiológiai kezelésekkel is tud segíteni Hadad doktor azoknak, akiknél már esemény történt, akár egy szívinfarktus. Az ő esetükben különösen fontos a rendszeres ellenőrzés, hiszen nagyon magas az esély arra, hogy ha nem vigyáznak, akkor hamar bekövetkezik egy újabb infarktus. Egy szívkatéterezés után is szükségesek a gyógyszerek, amelyeknek a szedését időnként felül kell vizsgálni. A szívritmuszavarokat ugyanúgy kezelni, gondozni kell, akárcsak a koszorúér vagy magas vérnyomás betegséget.
Sokan elfelejtik, hogy amikor egy-egy probléma után a kórházban megkapják a zárójelentést, az nem azt jelenti, hogy meggyógyultak, azután egy hosszú együttműködésnek, komoly munkának kell következnie a kardiológussal, akár évtizedeken keresztül, hogy megelőzzék az újbóli kórházba kerülést.
Nem elég, ha csak az orvos töri magát
Az nem elég, ha az orvos töri magát, visszarendeli a beteget időről időre. A betegnek meg kell fogadni a tanácsokat, ugyanis nem mindegy, hogy valaki hogyan éli a mindennapjait, milyen az életminősége, fel tud-e menni a második emeletre, teljes életet tud-e élni, vagy vannak ebben korlátai.
A szakember azt mondja, szerencsére sok sikerélménye volt az elmúlt évtizedekben, de ezekhez a sikerélményekhez mindig szükség volt a páciensek együttműködésére. Bízik abban, hogy szombathelyi magánrendelésén is sok embernek lesz majd a segítségére.