Nagyüzem van a soproni közéletben. Vasárnap Lévai Anikó kiállítást nyitott meg, kedden Lázás János a város vezetőivel egyeztetett, szerdán a miniszterelnök tett villámlátogatást.
Nem hirdették ugyan, de nem is maradhatott titokban, miért tart zárva a Lenck-villa. Orbán Viktort várták a villa kertjébe, aki zárt körben találkozott a meghívottakkal és tájékoztatta őket az aktuálpolitikai helyzetről. S a tennivalókról is: el kell menni szavazni.
Áder János volt köztársasági elnök is Sopronban töltötte a szerdai napot. Az ország első, hangsúlyosan termő gyümölcsfajokat felvonultató Miyawaki, azaz tápláló városi mini erdő átadásának volt a díszvendége. A Csengery utca mellett a fenntarthatóságot és a biodiverzitást támogató, élőhely teremtő növénytársítás csemetéit Sopron és a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány együttműködésében a SopronFest keretében ültették el iskolásokkal körbevéve.
Lobenwein Norbert fesztiválszervező bevezetőjében elmondta, számukra is fontos a fenntarthatóság, és bár nehéz, de igyekeznek is megvalósítani. Farkas Ciprián polgármester pedig azt is bejelentette, hogy a 2015-ös adatokhoz képest 15 százalékkal akarják csökkenteni a város károsanyagkibocsátását 2030-ra.
- Ez a kis minierdő inkább csak szimbolizálja az erdőt és mindazt, miért kell vigyáznunk a környezetünkre. Minden esztendőben Olaszország méretű erdő tűnik el a Földről. Ezzel persze nem tudjuk pótolni, de a szemlélet formálására és a figyelem felkeltésére ez a Miyawaki-erdő is képes - mondta Áder János a főleg diákokból álló hallgatóságának, külön megköszönve a pedagógusoknak, hogy kihozták őket. Bemutatta Pancsa Emese robotját is, ami jó minőségű komposzttá alakítja a konyhai hulladékot, amiből évente hatvanhat kilót "termelünk" fejenként.
A Miyawaki mini erdők sajátossága, hogy a sűrűn ültetett csemeték gyorsabban nőnek, mivel versengeniük kell a fényért. A módszer kidolgozója Akira Miyawaki japán botanikus a leromlott területek természetes növényzet-helyreállításának specialistájakén vált ismertté. A Miyawaki mini erdők hatékony szerepet játszanak a levegő tisztításában, elnyelik a zajt, vizet párologtatnak, esztétikai élményt nyújtanak, csökkentik a nyári hőszigeteffektust a városi környezetben.
Az ültetés után Áder János még napjaink legismertebb generációkutatójával, Steigervald Krisztiánnal is beszélget szerda délután a fenntartható fejlődésről, a klímaváltozás és vízválság aktuális kérdéseiről a Soproni Egyetemen.